Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Minerály potrebné pre život VI. + VII. Časť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.03.2010

Je zložkou mnohých enzýmov, napríklad enzýmu superoxiddismutázy, ktorý sa zúčastňuje na ochrane pred voľnými radikálmi.
Minerály potrebné pre život VI. + VII. Časť
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Meď:
Je zložkou mnohých enzýmov, napríklad enzýmu superoxiddismutázy, ktorý sa zúčastňuje na ochrane pred voľnými radikálmi. Meď je nevyhnutná na tvorbu spojivového tkaniva, tkoré podporuje a oddeľuje jednotlivé orgány a tvorí šľachy, chrupavky a kosti. Hrá dôležitú úlohu pri zdravom raste kostí a napomáha vstrebávanie železa z potravy. Nedostatok medi môže viesť k málokrvnosti z nedostatku železa, lebo len vďaka medi dokáže telo využiť zásoby železa na tvorbu červených krviniek. Zúčastuje sa aj na tvorbe melanínu, farbiva, ktoré zodpovedá za farbu pokožky a vlasov. Zdrojom medi, obsiahnutej nerovnomerne v celom rade rozličných potravín, je pečeň, kôrovec a mäkkýše, kakao, orechy a huby. Nedostatok je vzácny a väčšinou sa vyskytuje u nedonosených a podvyživených dojčiat a malých detí, trpiacich chronickými hnačkami alebo poruchami vstrebávania.

Molybdén:
Bez neho by celý rad enzýmov nemohol účinne vykonávať svoje funkcie, najmä tých, ktoré sa zúčasujú na syntéze DNA a RNA, uvoľňujú energiu z tukov a vypudzujú železo z telesných zásob. Molybdén sa zúčastňuje na tvorbe kyseliny močovej. Ďalej sa nachádza v zubnej sklovine, a tak je možné, že spolupôsobí pri ochrane pred zubným kazom.

Jedným z jeho najlepších zdrojov je pečeň. Ďalej sa tento kov nachádza v mnohých rastlinných potravinách, ale jeho koncentrácia závisí od koncentrácii v pôde. Telo potrebuje molybdén iba v stopových množstvách, a preto nedostatok nie je prakticky známy. Vo vzácnych prípadoch sa môže objaviť pri nadmernom požití medi, čo vedie k srdcovej arytmii a zníženiu tvorby kyseliny močovej. Nadmerný príjem molybdénu je takisto vzácny. V Arménsku, kde je pôda bohatá na tento prvok, je však vysoký výskyt dny. Nadmerný príjem zvyšuje vylučovanie medi močom.

Olovo:
Zlhodobé účinky olova sú zradné. Požitie olova je vdychovanie výfukových plynov je spájané so zmenami správania a zníženou schopnosťou učenia u detí. V starších domoch môže byť voda z vodovodu znečistená olovom z rúrok, najmä v oblastiach, kde je voda veľmi mäkká. Niekedy býva samo potrubie z medi, ale spojky z olova. V noci voda stojí v rúrkach a olovo sa v nej rozpúšťa. Hladinu olova preto výrazne znížite, keď vždy ráno necháte vodu najskôr minútku až dve odtiecť. V horúcej vode sa olovo rozpúšťa lepšie ako v studenej, a preto na varenie (vrátane zemiakov), na pitie a prípravu kávy a čaju pustite vždy výhradne studenú vodu.

Ortuť:
Je veľmi jedovatá. Pri dlhodobom pôsobení poškodzuje mozog. V tele nemá nijakú nevyhnutnú funkciu. Nadmerné množstvo ortuti poškodzuje obličky aj časť hrubého čreva a obličky a spôsobuje defekty u novorodencov, vypadávanie zubov, degeneráciu nervového systému a svalovú triašku. Objavili sa taktiež pochybnosti, či zubné amalgámy ortuti nemôžu byť škodlivé. Tieto obavy však väčšina zubárov odmietla ako neopodstatnené.

Otravu spôsobí už 100 mg chloridu ortuťnatého, ale v bežnej strave sa ho nachádza dvestokrát menej. Kôrovce a mäkkýše však majú výnimočnú schopnosť ortuť hromadiť, a ak sa lovia zo znečistených vôd v blízkosti brehov priemyselných vôd v blízkosti brehov priemyselných oblastí, môžu obsahovať nebezpečne vysoké hladiny tohto ťažkého kovu. Väčšina krajín však zaviedla prísne normy povolených koncentrácií ťažkých kovov v rybách a priebežne ich sleduje, preto nie je dôvod sa znepokojovať.

Sodík:
Soľ, chemicky chlorid sodný, bola prvou minerálnou látkou, o ktorej sa vedelo, že tvorí súčasť ľudskej stravy, najmä preto, že ju ľahko rozoznávame chuťovými pohárikmi. Sodík je hlavnou zložkou všetkých telesných tekutín a z veľkej časti zodpovedá za stanovenie celkového obsahu vody v tele. Spolu s draslíkom je kľúčovým v regulácii rovnováhy telesných tekutín : radi napríklad hladiny elektrolytov v krvnej plazme. Zúčastňuje sa aj na regulácii nervovej a svalovej činnosti.

Väčšina sodíka sa v našom jedálnom lístku nachádza vo forme bežnej stolovej soli alebo chloridu sodného. Vo formu dusitanu sodného sa používa pri konzervácii šunky, slaniny, párkov a salám. Je aj hlavnou zložkou glutamátu sodného, prísady používanej na dochutenie mnohých komerčných polotovarov. K nedostatku sodíka prichádza len vzácne, lebo soľ obsahujú takmer všetky potraviny. Významné množstvo sa však stráca potením, a preto nebezpečenstvo nedostatku hrozí najmä v oblastiach s horúcim podnebím a ľuďom, ktorý pravidelne vykonávajú namáhavú telesnú činnosť.

Jedným z príznakov nedostatku sodíka sú kŕče, ktoré často postihujú lýtkové svaly. V ťažších prípadoch nedostatok vedie k dehydratácii a následnému poklesu krvného tlaku, pocitu sucha v ústach a zvracaniu. Nadbytok sodíka sa bežne vylučuje obličkami. U náchylných jedincov môže však nadmerný príjem viesť k tvorbe opuchov (zadržiavanie tekutín) a vysokému krvnému tlaku. Ten potom môže spôsobiť zlyhanie srdca, infarkt a zlyhanie obličiek.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Fronc pripomenul, že so súčasným ministrom školstva Dušanom Čaplovičom je približne v rovnakom veku, ale ich videnie je diametrálne rozdielne.
pred 4 rokmi
Kapela Smola a Hrušky je známa tým, že si vo svojej tvorbe neberie servítku pred ústa a nebráni sa ani najhorúcejším spoločenským témam. Tie prezentuje so sarkazmom sebe vlastným.
pred 2 rokmi
Prezeral som si snímky z CT. Diagnóza bola jasná. Pľúca boli prerastené nespočetnými tumormi, chrbtica zdeformovaná metastázami, napadnutý celý jeden lalok pečene. Rakovina, v pokročilom štádiu.
pred 5 rokmi
Knižka renomovaného a aj na Slovensku obľúbeného autora o sile finančného vzdelania, ale aj o tom, čo vás o peniazoch v škole nenaučia...
pred 5 rokmi
Redaktori rozhlasu pokračovali vo vysielaní aj po tom, ako im 21. augusta 1968 vypli vysielače.
pred 7 rokmi
Slovenská filharmónia v spolupráci s vydavateľstvom OPUS pripravila reedíciu unikátnych nahrávok z rokov 1975 až 1985 s názvom Poklady Slovenskej filharmónie.
pred 6 rokmi
Skupina expanduje vďaka deväťročnej spolupráci so spoločnosťou Hewlett Packard (HP), pre ktorú Soitron dodáva služby v oblasti outsourcingu.
pred 6 rokmi
Ako dnes upozornil Figeľ na tlačovej besede, Fico klamal pri Úrade pre verejné obstarávanie, keď tvrdil, že patrí do rúk opozície a rozhodol sám inak.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT