Výber cvikov je hlavným faktorom pri zostavovaní akéhokoľvek tréningového plánu, či už ide o tréningový plán atléta,...
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Výber cvikov je hlavným faktorom pri zostavovaní akéhokoľvek tréningového plánu, či už ide o tréningový plán atléta, zápasníka alebo ako je to v našom prípade kondičného kulturistu.
Vyberajte cviky pre všetky svalové skupiny tela. Zdôrazňujeme, že neexistuje bodové (presné zacielenie) zhadzovanie tuku, ako by si to prialo veľa žien. Výskumy preukázali, že keď vykonávame veľký počet cvikov pre brušné svaly, alebo ideme behať, telo v prípade potreby odbúrava tukové tkanivo podľa energeticky dopredu stanoveného poradia bez ohľadu na najviac zaťažovanú oblasť tela. Existuje však bodové budovanie svalového tkaniva. Prostredníctvom vhodne zameraných posilňovacích cvikov môžeme do značnej miery preferovať určitú časť tela.
Zaradením cvikov pre posilnenie napríklad brušných svalov síce výrazne neovplyvníme lipidový metabolizmus, spevňujeme však pod dosial prebytkovou vrstvou tuku priamy brušný sval a šikmé brušné svalstvo, ktoré po postupnom odstránení tuku dostatočnou aeróbnou činnosťou a úpravou stravy prispejú k elegantnému a príťažlivému tvaru strednej časti nášho organizmu.
Muži majú často tendenciu venovať väčšinu tréningu svalstvu hrudníka, ramien a paží, ženy naopak strávia najviac času posilňovaním brušného svalstva, svalov dolných končatín a sedacích svalov. Takýmto spôsobom tréningu si môžu vytvoriť nevhodné základy nesymetrickej postavy čo v konečnom dôsledku môže podporiť vznik rôznych zdravotných komplikácií.
Jednou z najoceňovanejších hodnôt pri kulturistických súťažiach je súmerný, proporcionálny rozvoj všetkých svalových skupín. Kulturistickým tréningom môžete nerovnováhu svalstva odstrániť, ale tiež vytvoriť. Preto začiatočníkom doporučujeme zaradiť cviky pre všetky svalové skupiny do každého tréningu. Skúsení kulturisti prechádzajú neskôr na rôzne delenia cvikov do jednotlivých tréningov, vždy však pravidelne precvičujú celé telo.
Mladí kulturisti vo veku do 16 rokov nemajú do tréningu zaraďovať cviky, pri ktorých pôsobí hmotnosť na chrbticu, predovšetkým potom ťažké drepy s činkou na chrbte, tlaky za hlavou, tlaky na šikmej lavičke hlavou hore nehovoriac už o rôznych poskokoch a preskokoch s činkou na ramenách.
Pri cvičení musíme dbať vždy na správne postavenie chrbtice, vyhýbať sa zvýšenému zakriveniu predovšetkým hrudnej časti chrbtice pri cvikoch typu bench-press (mostovanie), tricepsový zdvih v stoji či sede na lavičke, tlaky s jednoručknými činkami v sede a pod.. Nevhodné sú tiež všetky cviky v predklone, napríklad mŕtvy ťah v predklone, predklony s činkou za hlavou a iné.
Starší cvičenci, hlavne tí, ktorí s kulturistikou začínajú, musia brať do úvahy možnosť zmien na cievach, a preto nezaraďujú ťažké cviky, ktoré by ich nútili k zadržovaniu dychu. Ďalej musíte individuálne, podľa stavu svojej chrbtice, zvážiť vhodnosť cvikov chrbticu výrazne zaťažujúcich.
Individuálny prístup je vhodný aj u niektorých ďalších cvikov, napríklad záklone v ľahu na bruchu (hyperextenzia), tlakov v ľahu na leg - presse atď., teda cvikov, u ktorých sa zvyšuje prekrvenie hlavy a môžu u vnímavých jedincov, alebo u ľudí s nízkym krvným tlakom vyvolávať nepríjemné pocity.
Po istej dobe pôsobenia tréningu sa začnú objavovať prvé príznaky pozitívnych zmien. Po relatívne krátkej dobe si všimnete, že aj keď ste zostavili tréning vyvážene pre všetky svalové skupiny, nereagujú jednotlivé svaly na záťaž rovnako intenzívne. Reakcia niektorých svalových skupín môže byť priamo až búrlivá, iné však môžu reagovať takmer nezanedbateľne.