Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 07. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zostavovanie tréningového plánu I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 26.12.2006

Výber cvikov je hlavným faktorom pri zostavovaní akéhokoľvek tréningového plánu, či už ide o tréningový plán atléta,...
Zostavovanie tréningového plánu I
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Výber cvikov je hlavným faktorom pri zostavovaní akéhokoľvek tréningového plánu, či už ide o tréningový plán atléta, zápasníka alebo ako je to v našom prípade kondičného kulturistu.

Vyberajte cviky pre všetky svalové skupiny tela. Zdôrazňujeme, že neexistuje bodové (presné zacielenie) zhadzovanie tuku, ako by si to prialo veľa žien. Výskumy preukázali, že keď vykonávame veľký počet cvikov pre brušné svaly, alebo ideme behať, telo v prípade potreby odbúrava tukové tkanivo podľa energeticky dopredu stanoveného poradia bez ohľadu na najviac zaťažovanú oblasť tela. Existuje však bodové budovanie svalového tkaniva. Prostredníctvom vhodne zameraných posilňovacích cvikov môžeme do značnej miery preferovať určitú časť tela.

Zaradením cvikov pre posilnenie napríklad brušných svalov síce výrazne neovplyvníme lipidový metabolizmus, spevňujeme však pod dosial prebytkovou vrstvou tuku priamy brušný sval a šikmé brušné svalstvo, ktoré po postupnom odstránení tuku dostatočnou aeróbnou činnosťou a úpravou stravy prispejú k elegantnému a príťažlivému tvaru strednej časti nášho organizmu.

Muži majú často tendenciu venovať väčšinu tréningu svalstvu hrudníka, ramien a paží, ženy naopak strávia najviac času posilňovaním brušného svalstva, svalov dolných končatín a sedacích svalov. Takýmto spôsobom tréningu si môžu vytvoriť nevhodné základy nesymetrickej postavy čo v konečnom dôsledku môže podporiť vznik rôznych zdravotných komplikácií. Jednou z najoceňovanejších hodnôt pri kulturistických súťažiach je súmerný, proporcionálny rozvoj všetkých svalových skupín. Kulturistickým tréningom môžete nerovnováhu svalstva odstrániť, ale tiež vytvoriť. Preto začiatočníkom doporučujeme zaradiť cviky pre všetky svalové skupiny do každého tréningu. Skúsení kulturisti prechádzajú neskôr na rôzne delenia cvikov do jednotlivých tréningov, vždy však pravidelne precvičujú celé telo.

Mladí kulturisti vo veku do 16 rokov nemajú do tréningu zaraďovať cviky, pri ktorých pôsobí hmotnosť na chrbticu, predovšetkým potom ťažké drepy s činkou na chrbte, tlaky za hlavou, tlaky na šikmej lavičke hlavou hore nehovoriac už o rôznych poskokoch a preskokoch s činkou na ramenách.

Pri cvičení musíme dbať vždy na správne postavenie chrbtice, vyhýbať sa zvýšenému zakriveniu predovšetkým hrudnej časti chrbtice pri cvikoch typu bench-press (mostovanie), tricepsový zdvih v stoji či sede na lavičke, tlaky s jednoručknými činkami v sede a pod.. Nevhodné sú tiež všetky cviky v predklone, napríklad mŕtvy ťah v predklone, predklony s činkou za hlavou a iné.

Starší cvičenci, hlavne tí, ktorí s kulturistikou začínajú, musia brať do úvahy možnosť zmien na cievach, a preto nezaraďujú ťažké cviky, ktoré by ich nútili k zadržovaniu dychu. Ďalej musíte individuálne, podľa stavu svojej chrbtice, zvážiť vhodnosť cvikov chrbticu výrazne zaťažujúcich.

Individuálny prístup je vhodný aj u niektorých ďalších cvikov, napríklad záklone v ľahu na bruchu (hyperextenzia), tlakov v ľahu na leg - presse atď., teda cvikov, u ktorých sa zvyšuje prekrvenie hlavy a môžu u vnímavých jedincov, alebo u ľudí s nízkym krvným tlakom vyvolávať nepríjemné pocity.

Po istej dobe pôsobenia tréningu sa začnú objavovať prvé príznaky pozitívnych zmien. Po relatívne krátkej dobe si všimnete, že aj keď ste zostavili tréning vyvážene pre všetky svalové skupiny, nereagujú jednotlivé svaly na záťaž rovnako intenzívne. Reakcia niektorých svalových skupín môže byť priamo až búrlivá, iné však môžu reagovať takmer nezanedbateľne.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Ideálna príležitosť na spomínanie vo vysokom rozlíšení.
pred 5 rokmi
Vydavateľstvo Opus prichádza v rámci edície Kolekcia 1-2-3 v jednom s trojdiskom sólových albumov Vaša Patejdla z rokov 1986 - 1990, doplnených o dobové bonusy.
pred 5 rokmi
Film hovorí o kedysi skvelom nájomnom vrahovi Jimmym Conlonovi (Liam Neeson), ktorý mal prezývku Gravedigger.
pred 9 rokmi
Vedci opísali spôsob života austrálskych pavúkov druhu Delena cancerides.
pred 7 rokmi
Na Slovensku od roku 1991 ubudlo viac ako stotisíc Maďarov. Počty ostatných národnostných menšín, ako napríklad rómskej a rusínskej, naopak, mierne stúpali.
pred 6 rokmi
Mesiac a nejaké drobné dozadu vydali DeFuckTo svoju novú platňu "Anjeli a Démoni". V tej dobe už boli vonku tri videoklipy k albumu, ale DFT avizovali, že onedlho rozšíria svoju videografiu o ďalší kúsok.
pred 7 rokmi
Show Sedem bez záruky úspešne odštartovala turné za divákmi po celom Slovensku. V Žiline rozosmiali vtipnými glosami celý Dom odborov.
pred 8 rokmi
Najmenšia rodina na svete sú príbehy, ktoré nielen pobavia a vtiahnu deti do sveta fantázie, ale obsahujú aj ponaučenie.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT