Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zmena energetiky spôsobená pohybovou činnosťou (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.04.2009

Zmeny v energetickom výdaji sa riadia podľa spôsobu zaťaženia.
Zmena energetiky spôsobená pohybovou činnosťou (1.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zmeny v energetickom výdaji sa riadia podľa spôsobu zaťaženia. Na začiatku v priebehu desiatich sekúnd sa spaľujú zásoby svalového ATP a CP, súčasne začína glykolitická fosforilácia, ktorá vydáva energiu v prvých minútach zaťaženia. Poslednou fázou je uplatnenie oxidatívnej fosforilácie, ktorá môže byť zdrojom energie pri strednej záťaži v priebehu rovnovážneho stavu organizmu, teoreticky až do vyčerpania energetických zásob.

Hlavným energetickým zdrojom, ktorý slúži k tvorbe ATP, je pri záťaži vyššej intenzity nad 70% maxima aj pri rôzne dlho trvajúcej záťaži svalový glykogén. Pri výkone nižšom a strednej intenzity sa do 30 minút začínajú intenzívnejšie spaľovať tukové zásoby uložené v svalových bunkách. Vplyvom adaptácie, ktorá je spôsobená predovšetkým tréningom, sa metabolizmus mení, nastavuje a prispôsobuje vykonávanému spôsobu zaťaženia.

Aby k týmto zmenám došlo, musí mať tréning určitú minimálnu intenzitu, ktorá by mala dosiahnuť prípadne presiahnuť asi 60 až 70% maximálnu spotrebu kyslíka. Dôležité je, aby takáto činnosť trvala 3-6 hodín týždenne a mala by sa opakovať 3 až 5krát do týždňa. Potreba tohto druhu zaťaženia pre vznik adaptácie sa nazýva princíp preťaženia..

Dôležitou skutočnosťou je fakt, že všetky zmeny získané v priebehu adaptácie sú prechodné a v momente, kedy sa preruší proces podnecovania, zmeny miznú a stav sa vracia opäť k prvotným hodnotám, čo sa označuje ako princíp reverzibility. Pre osoby s určitým zdravotným postihnutím (najmä v oblasti srdcovo-cievneho systému) je podstatné, že adaptačné zmeny prebiehajú aj u nich, aj keď v pomerne obmedzenom rozsahu, pretože aj dráždiace impulzy sú menšie. Táto skutočnosť je vlastne základom zdravotného efektu cvičenia.

Pôsobenie rôznych tréningových metód sa vzájomne líši podľa spôsobu uplatnenia. Pri tzv. anaeróbnom tréningu, ktorý je charakteristický opakovaním krátkych niekoľko sekundových úsekov zaťaženia, reagujú metabolické zdroje inak ako napríklad pri dlhodobom vytrvalostnom pôsobení.

Pri anaeróbnom tréningu dochádza k týmto zmenám:

1. zvyšuje sa až dvojnásobne glykolitická enzymatická kapacita bielych svalových vlákien, ktoré spaľujú glukózu.
2. o 50% sa zvýšia zásoby ATP a CP vo svale, ktoré sa síce rýchlo vyčerpajú, ale behom niekoľkých málo sekúnd zase regenerujú a sú k dispozícií pre ďalšiu kontrakciu.
3. v prípade, že časové úseky presahujú 10 sekúnd, zvyšuje sa produkcia laktátu a tolerancia na jeho pôsobenie. Podľa niektorých autorov predstavuje určitý svalový diskomform. Iní autori sa domnievajú, že podobné príznaky sú skôr vyvolané vyčerpaním energetických zdrojov a nie kumuláciou laktátu.

Hladina laktátu v krvi v priebehu intenzívnejšieho zaťaženia môže stúpať. Tento jav bol pokladaný za príznak preťaženia a niektorí jedinci sa snažili podľa hladiny laktátu riadiť a regulovať tréning. V súčasnej dobe sa ukazuje, že význam tejto látky je iný, než sa predpokladalo. Jej prechodná kumulácia, je spôsobená poruchou vylučovania a to tak, že pri vyššej intenzite prudko znižuje prietok v oblastí pečene a obličiek. Pokiaľ vzniká kumulácia laktátu na začiatku záťaže, ale nedosahuje maximálne hodnoty, nieje laktát škodlivou látkou. Vyvoláva len únavu a acidózu s následnou hyperventiláciou..

Podľa súčasných názorov ide o látku bohatú na energiu, ktorá sa môže podľa potreby v priebehu záťaže rýchle presunúť na miesto, kde je bezprostredná potreba energie a kde sa môže laktát spáliť. Preto hladina laktátu môže v priebehu zaťaženia klesať, a nieje teda správne podľa hladiny laktátu po záťaži odhadovať tzv. „anaeróbnu časť výkonu“. Preto sa taktiež nedá kolísanie hladiny laktátu po zaťažení použiť k určovaniu stavu trénovanosti. K tomu sú vhodnejšie iné metabolické ukazovatele.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Jeden z najkontroverznejších filmov minulého storočia o brutalite a drastickosti psychopatického cisára Caligulu.
pred 6 rokmi
Pri fúzii zdravotných poisťovní Apollo a Dôvera počas prvej vlády Roberta Fica zarobila podľa Lipšica Penta 461 miliónov eur, ktoré nezdanila.
pred 5 rokmi
Hypnotizér je v prvom rade príliš dlhý, je rozvláčny a niektoré naťahované scény vyvolávajú pocit bezmocnosti. Žiaľ, pomyselné nožnice vo švédskej strižne nepracovali príliš dostatočne na to, aby ten film nenudil.
pred 7 rokmi
Porsche 911 GT2 RS vylepšené v dielňach tuningovej spoločnosti Wimmer Rennsporttechnik GmbH zo Solingenu si nie neprávom vyslúžilo označenie expresné Porsche.
pred 4 rokmi
Poslanci budú hovoriť o zmenách v odpisoch i novom systéme dane z motorových vozidiel.
pred 6 rokmi
Trenčiansky festival je jedným z 32 nominovaných v kategórii Najlepší zahraničný festival.
pred 6 rokmi
Prokuratúra musí Harabinovi zaplatiť aj úroky z omeškania deväť percent ročne od 6. januára 2010 do zaplatenia a nahradiť mu trovy konania 11 140,42 eur.
pred 6 rokmi
Ples roka vo Vysokých Tatrách bude tento rok vo svetovom štýle! Ples, ktorý organizuje primátor, sa za 15 rokov existencie zaradil medzi desiatku najlepších na Slovensku.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT