Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zmena energetiky spôsobená pohybovou činnosťou (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.04.2009

Zmeny v energetickom výdaji sa riadia podľa spôsobu zaťaženia.
Zmena energetiky spôsobená pohybovou činnosťou (1.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zmeny v energetickom výdaji sa riadia podľa spôsobu zaťaženia. Na začiatku v priebehu desiatich sekúnd sa spaľujú zásoby svalového ATP a CP, súčasne začína glykolitická fosforilácia, ktorá vydáva energiu v prvých minútach zaťaženia. Poslednou fázou je uplatnenie oxidatívnej fosforilácie, ktorá môže byť zdrojom energie pri strednej záťaži v priebehu rovnovážneho stavu organizmu, teoreticky až do vyčerpania energetických zásob.

Hlavným energetickým zdrojom, ktorý slúži k tvorbe ATP, je pri záťaži vyššej intenzity nad 70% maxima aj pri rôzne dlho trvajúcej záťaži svalový glykogén. Pri výkone nižšom a strednej intenzity sa do 30 minút začínajú intenzívnejšie spaľovať tukové zásoby uložené v svalových bunkách. Vplyvom adaptácie, ktorá je spôsobená predovšetkým tréningom, sa metabolizmus mení, nastavuje a prispôsobuje vykonávanému spôsobu zaťaženia.

Aby k týmto zmenám došlo, musí mať tréning určitú minimálnu intenzitu, ktorá by mala dosiahnuť prípadne presiahnuť asi 60 až 70% maximálnu spotrebu kyslíka. Dôležité je, aby takáto činnosť trvala 3-6 hodín týždenne a mala by sa opakovať 3 až 5krát do týždňa. Potreba tohto druhu zaťaženia pre vznik adaptácie sa nazýva princíp preťaženia..

Dôležitou skutočnosťou je fakt, že všetky zmeny získané v priebehu adaptácie sú prechodné a v momente, kedy sa preruší proces podnecovania, zmeny miznú a stav sa vracia opäť k prvotným hodnotám, čo sa označuje ako princíp reverzibility. Pre osoby s určitým zdravotným postihnutím (najmä v oblasti srdcovo-cievneho systému) je podstatné, že adaptačné zmeny prebiehajú aj u nich, aj keď v pomerne obmedzenom rozsahu, pretože aj dráždiace impulzy sú menšie. Táto skutočnosť je vlastne základom zdravotného efektu cvičenia.

Pôsobenie rôznych tréningových metód sa vzájomne líši podľa spôsobu uplatnenia. Pri tzv. anaeróbnom tréningu, ktorý je charakteristický opakovaním krátkych niekoľko sekundových úsekov zaťaženia, reagujú metabolické zdroje inak ako napríklad pri dlhodobom vytrvalostnom pôsobení.

Pri anaeróbnom tréningu dochádza k týmto zmenám:

1. zvyšuje sa až dvojnásobne glykolitická enzymatická kapacita bielych svalových vlákien, ktoré spaľujú glukózu.
2. o 50% sa zvýšia zásoby ATP a CP vo svale, ktoré sa síce rýchlo vyčerpajú, ale behom niekoľkých málo sekúnd zase regenerujú a sú k dispozícií pre ďalšiu kontrakciu.
3. v prípade, že časové úseky presahujú 10 sekúnd, zvyšuje sa produkcia laktátu a tolerancia na jeho pôsobenie. Podľa niektorých autorov predstavuje určitý svalový diskomform. Iní autori sa domnievajú, že podobné príznaky sú skôr vyvolané vyčerpaním energetických zdrojov a nie kumuláciou laktátu.

Hladina laktátu v krvi v priebehu intenzívnejšieho zaťaženia môže stúpať. Tento jav bol pokladaný za príznak preťaženia a niektorí jedinci sa snažili podľa hladiny laktátu riadiť a regulovať tréning. V súčasnej dobe sa ukazuje, že význam tejto látky je iný, než sa predpokladalo. Jej prechodná kumulácia, je spôsobená poruchou vylučovania a to tak, že pri vyššej intenzite prudko znižuje prietok v oblastí pečene a obličiek. Pokiaľ vzniká kumulácia laktátu na začiatku záťaže, ale nedosahuje maximálne hodnoty, nieje laktát škodlivou látkou. Vyvoláva len únavu a acidózu s následnou hyperventiláciou..

Podľa súčasných názorov ide o látku bohatú na energiu, ktorá sa môže podľa potreby v priebehu záťaže rýchle presunúť na miesto, kde je bezprostredná potreba energie a kde sa môže laktát spáliť. Preto hladina laktátu môže v priebehu zaťaženia klesať, a nieje teda správne podľa hladiny laktátu po záťaži odhadovať tzv. „anaeróbnu časť výkonu“. Preto sa taktiež nedá kolísanie hladiny laktátu po zaťažení použiť k určovaniu stavu trénovanosti. K tomu sú vhodnejšie iné metabolické ukazovatele.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


AGENTÚRA PRE MARKETINGOVÝ PRIESKUM TRHU, REKLAM...
Značkové oblečenie tímov F1. RED BULL, Ferrari,...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


77 000.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 33 m2, novostavba
75 900.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 1 m2
159 999.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 128 m2, balkón, ...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Podľa Sulíka sa SaS vracia do parlamentu v mimoriadne kvalitnej zostave.
pred 4 rokmi
Svetový deň vojnových veteránov.
pred 7 rokmi
Štuttgartská automobilka pripravila pre tohtoročnú jar limitovaný model 911 Black Edition, ktorý vychádza z Carrery (3,6 l, 254 kW / 345 k).
pred 5 rokmi
Okrem divadelných dosiek Dóczy účinkoval vo viacerých filmoch, televíznych filmoch, inscenáciách a zábavných programoch.
pred 6 rokmi
Pre Slovákov je v súvislosti s českou metanolovou aférou najväčším nebezpečenstvom internetový nákup tvrdého alkoholu.
pred 5 rokmi
Modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), získal Zlatú medailu na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013.
pred 6 rokmi
Vyhraj vianočný album Katky Koščovej, odpovedz na otázku a si v hre o jeden z dvoch albumov Štedrý večer...
pred 5 rokmi
Ľahká romantická komédia je ako správne namiešaný drink s tajomstvom, zľahka prikorenený dávkou mystéria i drámy.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT