Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zákonitosti rozvoja aeróbnych schopností

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 12.09.2007

Pri rozvoji aeróbnej vytrvalosti je dôležité presné stanovenie intenzity zaťaženia.
Zákonitosti rozvoja aeróbnych schopností
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pri rozvoji aeróbnej vytrvalosti je dôležité presné stanovenie intenzity zaťaženia. Z hľadiska intenzity zaťaženia sú hodnoty aeróbneho a anaeróbneho prahu, ako aj hodnoty maximálnej aeróbnej intenzity zaťaženia smerodajné. Zaťaženie na úrovni aeróbneho prahu pôsobí na rozvoj kapilarizácie a utilizácie tukov. Táto úroveň mená dostatočné uplatnenie pri rozvoji aeróbnych schopností. Preto sa odporúča pre rozvoj aeróbnych schopností intenzita zaťaženia ktorá sa pohybuje na úrovni anaeróbneho prahu. Zjednodušene povedané je to taká rýchlosť pohybu pri ktorej ešte nedochádza k nadmernej aktivácií anaeróbnych procesov.

Pokoj
Aeróbny prah
Anaeróbny prah
Typ metabolizmu Aeróbny
Aeróbny s nízkym podielom anaeróbneho
Aeróbny s vyšším podielom anaeróbneho
Energetický zdroj tuky > cukry
tuky = cukry
tuky < cukry
Typ svalového vlákna
pomalé
pomalé a rýchle oxidatívne
pomalé, rýchle oxidatívne a glykolitické
Intenzita zaťaženia (% VO2 max)
do 50 %
51 – 80 %
nad 81%
Pulzová frekvencia (za 1 min.)
do 140
141 - 170
nad 171
Hodnota laktátu (kys. mliečna)
do 2 mmol.l-1
2 – 4 mmol.l-1
nad 4 mmol.l-1

Množstvo laktátu by sa nemalo výraznejšie zvyšovať ani za relatívne dlhú dobu (60´), pričom intenzita zaťaženia je dostatočne vysoká aby došlo k vyvolaniu adaptačných zmien srdcovo-cievneho systému. Pri takomto tréningu sa zlepšuje schopnosť organizmu dlhšiu dobu pracovať na čo najvyššej úrovni maximálnej spotreby kyslíka. Na dosiahnutie optimálneho rozvoja maximálnej spotreby kyslíka sa odporúča intervalová forma tréningu.

Vhodnou alternatívou zvyšovania aeróbnych schopností je forma intervalového tréningu s fázami zaťaženia 10 –15 sekúnd a fázami odpočinku. Vzhľadom na krátke trvanie pohybovej činnosti stačia na krytie energetických nárokov predovšetkým makroergické fosfáty ATP, CP bez výraznejšej aktivácie anaeróbnej glykolýzy. Obnova zdrojov ATP a CP sa deje vo fáze odpočinku z aeróbnych zdrojov. Keďže táto činnosť si uchováva predovšetkým aeróbny charakter, nedochádza ani k prílišnej tvorbe laktátu (kyseliny mliečnej) a srdcová činnosť je relatívne stála. Preto je dôležité dodržať krátke intervaly zaťaženia, pri dlhších intervaloch sa začína hromadiť laktát, ktorý organizmus nedokáže vo fáze odpočinku odbúrať. Takýto tréningový prostriedok začne značne ovplyvňovať anaeróbny laktátovú kapacitu.

Okrem tréningových prostriedkov existujú aj iné cesty rozvoja aeróbnych schopností. Jednou z nich je transfúzia vlastnej alebo cudzej krvi. Možnosťou je aj podávanie liekov ktoré stimulujú tvorbu červených krviniek a hemoglobínu – erytropoetín. Keďže krvný doping a erytropoetín patria medzi zakázané látky , zlepšovanie aeróbnych schopností dosiahneme predovšetkým dlhodobým tréningom.




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Máj, lásky čas... všade okolo nás zamilované páriky, držiace sa za ruku, šepkajúce si sladké slová, dráždivé pohľady...
pred 5 rokmi
Pred 7 tisíc rokmi mal muž, ktorého pozostatky boli nájdené v jaskyni v Španielku tmavú pokožku Afričana a modré oči Škandinávca.
pred 9 rokmi
California Gurls je ďalším z letných hitov, pesnička, na ktorej Katy Perry spolupracovala so Snoop Doggom a ktorá...
pred 6 rokmi
Metalová ikona Iron Maiden vydá koncert Maiden England na 2DVD. Legendárny záznam z roku 1988 vyjde na digitálnom nosiči vôbec prvýkrát a v obchodoch sa objaví 25. marca.
pred 6 rokmi
Úrady zisťujú, či výrobcovia nestanovujú minimálne predajné ceny vozidiel, čo by mohlo byť porušením čínskych protimonopolných predpisov.
pred 6 rokmi
Majiteľ najväčšieho a najúspešnejšieho portálu ZlavaDna.sk, Zdenko Hoschek, radí ako nakupovať na zľavovom portáli bez rizika.
pred 7 rokmi
Nová generácia SUV sa predstaví v Ženeve
pred 6 rokmi
Odbyt a tržby podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Škoda Winfrieda Vahlanda poznačila neľahká trhová situácia v Európe a zároveň nábeh nových produktov a s tým spojený nižší objem výroby.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT