Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Základy terminológie v kulturistike

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 05.07.2007

Kto číta po prvý krát nejakú publikáciu o kulturistike, skoro narazí na slovné obraty, ktoré sú pre neho nové a nezvyklé.
Základy terminológie v kulturistike
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Kto číta po prvý krát nejakú publikáciu o kulturistike, skoro narazí na slovné obraty, ktoré sú pre neho nové a nezvyklé. Každá oblasť života, každé športové odvetvie má svoju špecifickú reč, ktorá umožňuje rýchlejší a jednoduchší spôsob dorozumievania sa. U nás vypracoval už Tyrš veľmi účelné telovýchovné názvoslovie, pomocou ktorého sa dá vyjadriť väčšina v telovýchove a v športe najčastejšie používaných pohybov a polôh. Ale ani toto názvoslovie nemôže obsahovať všetky pohyby, polohy a ich prechody, naviac niektoré takéto popisy sú príliš zložité a v praxi sa rýchlejšie vžili ich skratky, väčšinou prevzaté z angličtiny. Stále rýchlejší nástup moderných posilňovacích prístrojov kladie pred predkladateľa a autora slovenských textov neľahkú úlohu označiť správne konkrétny cvičebný tvar.

V tréningu a tréningovej praxi sa najčastejšie budete stretávať s týmito pojmami.

Cvik – je chápaný ako vlastná štruktúra pohybu, ktorý robíte, či už trupom, končatinami, proti záťaži alebo bez nej.

Opakovanie – je každý plný a ukončený cyklus cviku. Pokiaľ vykonávame napríklad drepy, pozostáva jedno opakovanie z úplného pohybu zo začiatočnej polohy v stoji do spodnej krajnej polohy a späť do začiatočnej polohy.

Séria – je uzatvorená skupina opakovaní (obvykle v rozpätí 6-15) začatá s istým časovým odstupom od predchádzajúcej ukončenej skupiny opakovaní, po jej ukončení nasleduje opäť istý časový odstup od ďalšieho cvičenia.

Prestávka - je chápaná ako časový odstup medzi jednotlivými sériami opakovaní. V jej priebehu musí dôjsť k dostatočnému zotaveniu či už zaťažovanej svalovej skupiny, tak aj organizmu ako celku.

Tréning – je zoskupenie cvikov, sérií a opakovaní, ktoré uskutočňujeme ako uzavretý, samostatný celok. Je začatý rozcvičením a ukončení cvikmi pre ukľudnenie organizmu. Používa sa tiež označenie tréningová jednotka.

Tréningový plán – je chápaný ako písomné vytýčenie cieľov a úloh, ktoré v istom období sledujeme. Plány môžu byť perspektívne, ročné, alebo na isté obdobie. Najčastejšie sa stretávame s týždennými a mesačnými plánmi.

Hmotnosť – alebo veľkosť zaťaženia je sila odporu, ktorú sa snažíme prekonať pomocou kontrakcie svalov pri vykonávaní cvikov. Hmotnosť záťaže má byť tak veľká, aby viedla k preťaženiu svalu, t.j. aby bol sval vystavený záťaži, ktorou obvykle nieje zvyknutý prekonávať. Preťaženie dosahujeme z dlhodobého hľadiska postupným zvyšovaním hmotnosti záťaže.

Aeróbne cvičenie – je obvykle dlhšie trvajúce zaťaženie organizmu pri nízkej intenzite, ako je pomalý beh, chôdza, jazda na bicykli, plávanie. Tento typ cvičenia vedie k zvýšeniu vytrvalosti. Pre dosiahnutie optimálneho aeróbneho efektu je potrebné dosiahnuť pulzovú frekvenciu na úrovni 60-75% maxima a tento režim práce udržať aspoň 20 minút (maximálnu úroveň pulzovej frekvencie vypočítame odpočítaním veku udaného v rokoch od čísla 220). Pri aeróbnej práci využíva telo ako zdroj energie do značnej miery zásobný tuk.

Anaeróbne cvičenie – je cvičenie pri vyššej intenzite (množstvo práce za jednotku) a kratším trvaním. V priebehu cvičenia spotrebuje organizmus viac kyslíka, než je krvný obeh za rovnakú dobu do pracujúcich svalov schopný priviesť a výsledkom je teda kyslíkový dlh. Pri anaeróbnej práci využíva telo ako palivo prevažne glykogén. Väčšina cvikov so záťažami je anaeróbneho charakteru a preto je vhodné doplňovať kulturistický tréning aeróbnymi aktivitami.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj darčekov pre mužov, ženy a deti, keramic...
Predaj autosúčiastok, autodoplnkov a náhradnyc...

650.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 4 a viac izieb, rozloha 85 m2
36 700.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 971 m2
650.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 74 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Aplikácia od AVG momentálne patrí medzi najúspešnejšie sťahovaný bezpečnostný softvér v obchode Google Play. Aplikácia AVG AntiVirus FREE pre systém Android™ od AVG Technologies dosiahla už 100 miliónov stiahnutí.
pred 7 rokmi
Spisovateľom sa podarilo napísať dokonalú kriminálku, ktorá strháva čitateľa (v tomto prípade poslucháča) od prvého momentu a udržiava ho v napätí počas celej, viac ako 15 hodinovej nahrávky.
pred 8 rokmi
„Nový symbol Ruska“ otvára hranice novej generácie vozidiel
pred 4 rokmi
Ubytujte sa v SIVEK HOTELS a užívajte si magickosť adventnej Prahy
pred 8 rokmi
Jesenná novinka z dielne Sony je určená pre ľudí, ktorý si potrpia na kvalite.
pred 6 rokmi
Špinavý trik získal tri trofeje. Za najlepšiu drámu vyhlásili snímku 12 rokov otrokom, ktorá tak na víťazstvo premenila jedinú zo siedmich nominácií.
pred 12 rokmi
Za pár týždňov oslávi dvadsiate piate narodeniny, a ak sa ich vďaka svojej závislosti na drogách dožije,...
pred 6 rokmi
Hudobník a skladateľ Eugen Botoš žije v tomto období svoj najväčší sen. V Spojených štátoch nahráva jeho pieseň legenda americkej soulovej hudby Dionne Warwick.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT