Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Základy terminológie v kulturistike

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 05.07.2007

Kto číta po prvý krát nejakú publikáciu o kulturistike, skoro narazí na slovné obraty, ktoré sú pre neho nové a nezvyklé.
Základy terminológie v kulturistike
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Kto číta po prvý krát nejakú publikáciu o kulturistike, skoro narazí na slovné obraty, ktoré sú pre neho nové a nezvyklé. Každá oblasť života, každé športové odvetvie má svoju špecifickú reč, ktorá umožňuje rýchlejší a jednoduchší spôsob dorozumievania sa. U nás vypracoval už Tyrš veľmi účelné telovýchovné názvoslovie, pomocou ktorého sa dá vyjadriť väčšina v telovýchove a v športe najčastejšie používaných pohybov a polôh. Ale ani toto názvoslovie nemôže obsahovať všetky pohyby, polohy a ich prechody, naviac niektoré takéto popisy sú príliš zložité a v praxi sa rýchlejšie vžili ich skratky, väčšinou prevzaté z angličtiny. Stále rýchlejší nástup moderných posilňovacích prístrojov kladie pred predkladateľa a autora slovenských textov neľahkú úlohu označiť správne konkrétny cvičebný tvar.

V tréningu a tréningovej praxi sa najčastejšie budete stretávať s týmito pojmami.

Cvik – je chápaný ako vlastná štruktúra pohybu, ktorý robíte, či už trupom, končatinami, proti záťaži alebo bez nej.

Opakovanie – je každý plný a ukončený cyklus cviku. Pokiaľ vykonávame napríklad drepy, pozostáva jedno opakovanie z úplného pohybu zo začiatočnej polohy v stoji do spodnej krajnej polohy a späť do začiatočnej polohy.

Séria – je uzatvorená skupina opakovaní (obvykle v rozpätí 6-15) začatá s istým časovým odstupom od predchádzajúcej ukončenej skupiny opakovaní, po jej ukončení nasleduje opäť istý časový odstup od ďalšieho cvičenia.

Prestávka - je chápaná ako časový odstup medzi jednotlivými sériami opakovaní. V jej priebehu musí dôjsť k dostatočnému zotaveniu či už zaťažovanej svalovej skupiny, tak aj organizmu ako celku.

Tréning – je zoskupenie cvikov, sérií a opakovaní, ktoré uskutočňujeme ako uzavretý, samostatný celok. Je začatý rozcvičením a ukončení cvikmi pre ukľudnenie organizmu. Používa sa tiež označenie tréningová jednotka.

Tréningový plán – je chápaný ako písomné vytýčenie cieľov a úloh, ktoré v istom období sledujeme. Plány môžu byť perspektívne, ročné, alebo na isté obdobie. Najčastejšie sa stretávame s týždennými a mesačnými plánmi.

Hmotnosť – alebo veľkosť zaťaženia je sila odporu, ktorú sa snažíme prekonať pomocou kontrakcie svalov pri vykonávaní cvikov. Hmotnosť záťaže má byť tak veľká, aby viedla k preťaženiu svalu, t.j. aby bol sval vystavený záťaži, ktorou obvykle nieje zvyknutý prekonávať. Preťaženie dosahujeme z dlhodobého hľadiska postupným zvyšovaním hmotnosti záťaže.

Aeróbne cvičenie – je obvykle dlhšie trvajúce zaťaženie organizmu pri nízkej intenzite, ako je pomalý beh, chôdza, jazda na bicykli, plávanie. Tento typ cvičenia vedie k zvýšeniu vytrvalosti. Pre dosiahnutie optimálneho aeróbneho efektu je potrebné dosiahnuť pulzovú frekvenciu na úrovni 60-75% maxima a tento režim práce udržať aspoň 20 minút (maximálnu úroveň pulzovej frekvencie vypočítame odpočítaním veku udaného v rokoch od čísla 220). Pri aeróbnej práci využíva telo ako zdroj energie do značnej miery zásobný tuk.

Anaeróbne cvičenie – je cvičenie pri vyššej intenzite (množstvo práce za jednotku) a kratším trvaním. V priebehu cvičenia spotrebuje organizmus viac kyslíka, než je krvný obeh za rovnakú dobu do pracujúcich svalov schopný priviesť a výsledkom je teda kyslíkový dlh. Pri anaeróbnej práci využíva telo ako palivo prevažne glykogén. Väčšina cvikov so záťažami je anaeróbneho charakteru a preto je vhodné doplňovať kulturistický tréning aeróbnymi aktivitami.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Rómovia chcú protestom pred úradom vlády dosiahnuť aj rokovanie s premiérom.
pred 8 rokmi
Tohto roku bude mať obľúbený medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto o jeden deň viac...
pred 6 rokmi
Singlom Do neba volám sa speváčka Michaella postavila tvárou v tvár novej skúsenosti, s ktorou nemala doteraz, podľa vlastných slov, žiadny kontakt.
pred 6 rokmi
Nespokojní učitelia poslali ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi otvorený list.
pred 3 rokmi
Cárov dramatický vzostup a pád v novej produkcii.
pred 12 rokmi
Skratka SRT pri niektorých amerických autách označuje podobný typ úprav, akými prejdú niektoré nemecké modely s označením AMG. Inak povedané – zvýšenie výkonu a upravenie jazdných vlastností tak, aby bolo možné s autom dosiahnuť maximálny športový zá
pred 6 rokmi
Robert Fico na rokovaní snemu Združenia miest a obcí Slovenska v Nitre vyhlásil, že vláda chce otvoriť a novelizovať zákon o slobodnom prístupe k informáciám, mimovládky sa obávajú oklieštenia práv občanov.
pred 8 rokmi
Všetko je vždy raz po prvý raz.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT