Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Základné princípy pri cvičení (3.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 26.08.2006

Princíp získania objemu
Základné princípy pri cvičení (3.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Princíp získania objemu
Pre zväčšenie objemu, aby sa svaly stali mohutné a získali hustotu, treba používať toľko sérií a opakovaní, koľko vyhovuje tomuto účelu.

Najlepšie výsledky pri získavaní objemu sa dosahujú nasledovne:
Nízky počet opakovaní 5-7 v sérii s 3-6 sériami pre cvik pri použití ťažkých váh. Váhy musia byť naozaj veľké tak, aby posledné dve opakovania boli doslova nadoraz. Toto platí pre hornú časť tela.

Pre spodnú časť tela treba vykonávať 8-10 opakovaní v sérii pri 3-6 sériách na cvik, opäť používať maximálne váhy. Tento objemový tréning však môže byť prispôsobený tak, aby rešpektoval osobitné zvláštnosti postavy, metabolizmu, tréningového nasadenia a individuálnej zásoby energie každého jedinca. Samotný tréning však nestačí na získanie objemu.

Je potrebné prispôsobiť pre tento účel stravu a životosprávu. Svalstvo nesmie trpieť nedostatkom výživy, energiu treba okrem stravy doplňovať aj dostatočným odpočinkom a spánkom. Dôležitý je aj výber cvikov. Izolované cvičenia svalov neprinútia organizmus k plnému preladeniu a vyburcovaniu metabolizmu, čím nedochádza k plnohodnotnému využitiu stravy. Preto treba používať jednoduché základné cviky, ktoré umožňujú svalom pracovať s ťažkými váhami. Použitie ťažkých váh zvyšuje dýchanie, aby sa vyrovnala zvýšená potreba kyslíka. Pri tom je viac svalových vlákien v činnosti, čo zvyšuje metabolizmus pre rýchlejší svalový rast.

Princíp rozvoja svalovej výraznosti
Pre rozvoj nápadnejšej svalovej výraznosti je treba prispôsobiť série, opakovanie a zaťaženie tak, aby dávali výsledky, ktoré sú zodpovedajúce predstave svalovej definície, tj. spaľovanie tukového tkaniva a dlhotrvajúceho svalového tonusu. To sa dá dosiahnuť len tak, že sa zvýši počet opakovaní a sérií.

Pre hornú časť tela je to 6-8 sérií po 10-15 opakovaní, zatiaľ čo pre dolnú časť tela je potrebné zvýšiť počet opakovaní na 12-20. S počtom opakovaní a sérií sa zvyšuje aj počet a rozmanitosť cvikov. Okrem toho je dôležité vylúčiť zo stravy uhľohydráty a tuky, čo podmieňuje spaľovanie telesných tukov. Tento princíp je veľmi výhodný pre ťažšieho športovca a jedinca s vybudovaným svalovým objemom, ktorý chce získať svalový reliéf a vyrysovanosť.

Princíp zvyšovania sily
Tento princíp je určený v prvom rade pre získanie väčšej svalovej sily. Táto je potrebná pre zvládnutie väčších váh, aby boli takto svaly podrobené väčšej práci a nútené rásť. Preto sila a veľkosť svalu patria v tomto programe k sebe. Toto je jednoduchý systém vedúci vpred, ktorý môže byť použitý každým cvičencom bez ohľadu na stupeň jeho pokročilosti. Tento princíp je označovaní aj ako princíp pyramídy, kedy s postupne narastajúcou hmotnosťou záťaže klesá počet opakovaní. Tento princíp je vynikajúci pre budovanie sily a vedie k rapídnemu prírastku svalovej sily a hmoty. Je určený pre tých, ktorí potrebujú získať aj telesnú váhu. Nie je vhodný pre objemový tréning.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Premiér vyzval všetkých, aby sme si osvojili a rozvíjali schopnosť brániť štátne a národné záujmy Slovenska.
pred 6 rokmi
Štvrtina ľudí prestala zo strachu pred kyberšikanou na pracovisku zverejňovať na internete svoje súkromné informácie.
pred 6 rokmi
Nový objav na slovenskej hudobnej scéne. Má 26 rokov, pracuje ako barmanka a v minulosti bola reprezentantkou Slovenska v karate. Jej meno je Svetlanna!
pred 7 rokmi
Parlament na 4. schôdzi pokračuje v rokovaní o zmenách v dôchodkovom systéme a odvodoch.
pred 5 rokmi
Ten príbeh poznáme zhruba rovnako. Noe postavil loď, na tú sa dostal pár každého zo zvierat a keď prišla potopa, loď vyplávala. Nový život sa mohol začať. Stručne a jasne. Nakrúťte však o tom dva a pol hodinový film, ktorý by navyše mal byť veľkolepý
pred 6 rokmi
V stredu 16. októbra ponúknu kiná CINEMAX v mestách Banská Bystrica, Košice, Nitra a Žilina priamy prenos z baletu DON QUIJOTE s hudbou Ludwiga Minkusa v choreografii Carlosa Acostu, priamo z londýnskej Royal Opera House.
pred 4 rokmi
Ponuky boli zverejnené na internete a išlo napríklad o prísľub zamestnania v skladoch kuriérskej prepravnej spoločnosti alebo balenie mäsa a zeleniny.
pred 6 rokmi
Pripravovanú snímku Reach Me režiséra Johna Herzfelda opustil hlavný sponzor, pričom na jej dokončenie chýba 250-tisíc dolárov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT