Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Význam spánku pre vrcholového športovca II.

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.07.2008

Charakteristikou spánku je striedanie sa jeho dvoch základných fáz. Ide o synchrónny spánok a o paradoxný spánok.
Význam spánku pre vrcholového športovca II.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Charakteristikou spánku je striedanie sa jeho dvoch základných fáz. Ide o synchrónny spánok a o paradoxný spánok.

1. Synchrónny spánok, označovaný aj ako telencefalický spánok. Spiaci je pokojný, uvoľnený, pomaly dýcha, buľvy sa mu nepohybujú, pupily sú dilatované, pokles systolického a diastolického tlaku i pulzu je malý, ku koncu tejto fázy sa však tieto ukazovatele mierne zvyšujú. Laboratórne sa na EEG zisťuje synchronizácia rytmov rôzneho stupňa v 5 štádiách (A-E), povrchnému štádiu zodpovedá nízky stupeň synchronizácie, hlbokým štádiám vysoký stupeň synchronizácie s prítomnosťou generalizovanej aktivity delta-rádu vyššej amplitúdy. Pri elektorookulografickom sledovaní pohybov bulieb sa zisťujú pomalé pohyby (jeden za 4 až 8 sekúnd, malé pohyby bulieb sú prvým príznakom ospalosti). V EMG (elektromyografickom) zázname konštatujeme v každej fáze prítomnosť tonickej aktivity.

2. Paradoxný spánok, označovaný aj ako rhombencefalický spánok. V jeho priebehu dochádza k poklesu tonusu šijového svalstva (na konci štádia sa opäť obnovuje), výrazná je mióza, v úvode sa prudšie znižuje krvný tlak, srdcová činnosť je nepravidelná (niekedy spomalenie, niekedy zrýchlenie), mení sa dychový rytmus (v úvode je hyperventilácia, ku koncu až apnoická pauza). V tejto fáze dochádza aj k doteraz nevysvetlenej erekcii. Na EEG je charakteristická desynchronizácia (niekedy sa podobá A a B fáze synchronizovaného spánku) a typické sú pilovité vlny. Najtypickejšie sú však na elektrookulograme registrované rýchle pohyby očí, tvoriace skupiny sálv v trvaní až 1 minúty a dávajúce názov tejto fáze ako REM spánok (rapid eye movement), líšiaci sa od fázy non REM spánku. V tejto fáze REM spánku mizne v EMG tonická aktivita, preto poklesne hlava (pre atóniu šijového svalstva) a poklesne aj brada a otvoria sa ústa (pre atóniu m. masseter a m. mentalis), objavujú sa len intermitentné fázické kontrakcie. Toto štádium spánku je i fázou snov.

Pre nočný spánok je teda typické striedanie oboch uvedených fáz. Začína synchrónnym spánkom, najskôr povrchnými štádiami A a B, ktoré postupujú cez C až do D a E. Po 80 až 100 minútach tohto non REM spánku nastupuje prvé obdobie paradoxného spánku, trvajúce 5 až 20 minút. Po ňom nastupuje asi na 90 minút opäť obdobie synchrónneho spánku a znovu kratšia fáza paradoxného spánku. Jedno obdobie synchrónneho a paradoxného spánku tvorí jeden spánkový cyklus, ktoré sa striedajú celú noc (asi 4 až 5 cyklov). Štádia D a E, teda najhlbšie fázy synchrónneho spánku, sú len v I. a II. Cykle, potom spánok dosahuje iba úroveň C štádia. Paradoxný spánok sa postupne predlžuje až na 40 minút, preto sú i sny bohatšie v ranných hodinách. Prečo sa zaoberáme pomerne podrobne neurofyziologickými aspektmi spánkových mechanizmov? Vieme, že trvanie spánku, jeho kvalita i podmienky do značnej miery ovplyvňujú výkon športovca. Aby sme mohli zabezpečiť optimálne regenerovanie funkčného stavu neurónov, polarizáciu povrchových membrán, metabolizmus vo vnútri nervových buniek a podobne vo forme spánku, teda aby sme dosiahli optimálny vnútorný útlm, musíme poznať možnosti, ako sa dá ovplyvniť práve táto sféra regenerácie funkcií centrálneho nervového systému.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Francúzsko bude pokračovať v kontroverznej politike búrania rómskych ilegálnych osád, zároveň však uvoľní obmedzenia na prácu bulharských a rumunských Rómov.
pred 7 rokmi
Na akciách bude grilovať Lipšic, Žitňanská bude robiť šaláty.
pred 7 rokmi
7 dní, 7 režisérov, 1 vášnivá Havana...
pred 9 rokmi
Americká rebelantka Pink ešte stále žne úspechy, ktoré jej priniesol jej zatiaľ posledný geniálny album Funhouse.
pred 3 rokmi
Do Bratislavy pricestujú DJ Kentaro a DJ Vadim.
pred 7 rokmi
Pripravovaná novela vyhlášky o stredných školách zároveň výrazne zníži počet typov stredných odborných škôl.
pred 7 rokmi
Po štyroch rokoch od svojho zatiaľ posledného albumu Aj teba sa to týka vydáva skupina Dorian Gray novinku s názvom Druhá tvár.
pred 7 rokmi
Skupina Peter Bič Project predstavuje nový klip. Obrazovú podobu dostala skladba Say It Loud.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT