Zaťaženie predstavuje určitý spôsob aplikácie tréningových metód a postupov,...
Zdroj obrázku: SXC/free
Zaťaženie predstavuje určitý spôsob aplikácie tréningových metód a postupov, pomocou ktorých dochádza k zmenám či už na svalovom aparáte alebo v systémoch v ľudskom tele. Samozrejme, že len vhodné a primerané zaťaženie môže ovplyvniť organizmus natoľko, aby vzniknuté zmeny mali pozitívny vplyv nielen na telesnú stránku, ale kladne ovplyvnili aj psychický rozvoj.
Zaťaženie pri kondičnom tréningu sa určuje predovšetkým pomocou týchto veličín:
1. Obsah zaťaženia označuje druh tréningových cvičení, ako je napríklad bicyklovanie, plávanie alebo beh.
2. Sila zaťaženia sa prejaví napríklad v pulze počas behania, pri tréningu so závažiami je udaná v percentách.
3. Rozsah zaťaženia vyjadruje trvanie a intenzitu výkonu, napríklad 15 minút plávania, 15 kilometrov na bicykli a podobne.
Kondičný tréning, uskutočňovaný s prihliadnutím na tieto veličiny zaťaženia, sa v mnohých smeroch kladne prejaví na stavebných kameňoch vašej kondície, povedzme, na výdrží:
- „Elektrárne“ (mitochondrie) svalových buniek sa rozmnožujú, k dispozícií je viac energie.
- Účinne látky (enzýmy), ktoré riadia procesy premeny energie, sa tvoria intenzívnejšie. Tým sa rýchlejšie, lepšie a dôkladnejšie spotrebúva kyslík, privádzaný do svalových buniek.
- Tvorí sa menej kyseliny mliečnej (laktát).
- Svalové bunky môžu na získanie energie vo väčšej miere využívať mastné kyseliny z tukových tkanív (spaľovanie tukov).
- Pomalšie sa spotrebúva zásoba glykogénu v svalových bunkách, ktoré sú zásobárňou energie, a tým sa odďaľuje vyčerpanie.
- Citeľné zmeny a prispôsobenia nastávajú aj v srdcovo-cievnej a dýchacej sústave.
Frekvencia srdca (pokojová frekvencia srdca) klesá. Srdce si šetrí prácu. Jasne sa to ukáže na číslach: vaše srdce bije 70 krát za minútu, teda 4200 krát za hodinu a 100800 krát za deň. Po dlhšom, viacmesačnom tréningu klesne váš pulz na 60 úderov za minútu a 86400 krát za deň. Takže vaše srdce si ušetrí asi 14400 úderov. Majte však na zreteli, že táto znížená frekvencia sa udrží len vtedy, keď budete v tréningu pokračovať.
- Vytrénované srdce bije pomalšie, preto mu zostáva viac času na napĺňanie srdcových komôr a prekrvenie srdcového svalstva.
- Aj pri zaťažovaní, napríklad pri bicyklovaní na domácom ergometri, už po niekoľkých mesiacoch tréningu frekvencia srdca klesá.
- Zlepší sa prekrvenie svalstva. Zvýši sa hĺbka dychu a množstvo vzduchu, ktoré dokážete vdýchnuť (vitálna kapacita pľúc). Pri zaťažení musíte vdychovať menej vzduchu za minútu.
Tréning, najmä podľa dlhodobej metódy, je dôležitý pre kondíciu vášho srdca a cievnej sústavy. Vedecky doložené preventívne účinky sa môžu zosilniť úmerne tomu, do akej miery sa tento druh tréningu stane pre vás zvykom.