Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vplyv tepla a vlhka a adaptácia pri športovom tréningu

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 16.08.2008

Pri pobyte v teplom a hlavne pri práci v teplom prostredí vzniká problém, ako odstrániť nadbytočné teplo produkované pri práci,...
Vplyv tepla a vlhka a adaptácia pri športovom tréningu
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pri pobyte v teplom a hlavne pri práci v teplom prostredí vzniká problém, ako odstrániť nadbytočné teplo produkované pri práci, kedy podmienky vnútorného prostredia tento proces sťažujú. Regulačné mechanizmy sú u človeka viacej vyvinuté na ochranu proti prehriatiu, ako proti podchladeniu.

Už pobyt v prostredí pri teplote vyššej ako 28 stupňov mení podmienky pre odvádzanie nadbytočného tepla. Okolitá teplota znižuje cievny tonus v koži, tento vysoko kapacitný systém dilatuje (sa rozširuje) a objem a prietok krvi sa presúva do kože, kde môže tvoriť až 20% minútového objemu. Venózny návrat v končatinách sa deje povrchnými vénami a vedenie tepla tkanivami stúpa. Teplota kože sa zvyšuje, ale vzhľadom k relatívne vysokej teplote vnútorného prostredia, teplotný gradient je veľmi nízky a možnosť odvádzania nadbytočného tepla prúdením, vedením a vyžarovaním je veľmi obmedzená, alebo dokonca môže byť teplo prijímané povrchom tela z okolia.

Presun objemu krvi do periférneho riečišťa vedie k poklesu objemu a prietoku nielen v cievnom riečišti, ale tiež v pľúcach. Systolický objem klesá a minútový objem je udržovaní vzostupom srdcovej frekvencie. Klesá arterialny a venózny centrálny tlak, je znižovaný objem krvi a znížení venózny návrat. Pracovná kapacita je znížená, často dosť výrazne.

Pri práci a športovaní v teplom prostredí je vo väčšej miere využívaný glykogén ako zdroj energie a výsledkom je zvýšená produkcia kyseliny mliečnej. Súvisí to s redukciou úžitkového prietoku krvi pracujúcimi svalmi. Vyššia hladina laktátu v krvi je tiež spôsobená znížením prietokom krvi v pečeni. Pokiaľ je teplotná záťaž dostatočne veľká, sú aktivované potné žľazy, pot je s povrchu tela odparovaní a koža sa tím ochladzuje. Potenie začína na dolných končatinách, pokračuje na hrudník a nakoniec sa človek potí na hlave a pažiach. Pri dlhodobom vystavení teplu sa postupne znižuje potenie a stúpa riziko zvyšovania telesnej teploty. Rovnako nadmerná vlhkosť prostredia sťažuje odparovanie potu, ktorý po tele steká a vznikajú neúčelné straty telesných tekutín, pričom nadbytočné teplo nieje z tela odvádzané. Termoregulácia má prednosť pred udržovaním rovnováhy vody a solí a preto bude potenie pokračovať, aj napriek tomu že spôsobí ťažkú dehydratáciu. Úbytok telesnej vody o 6-10% telesnej hmotnosti však už významne obmedzuje potenie a vedie k hypertermii.

Už tréning v normálnej teplote zlepšuje odolnosť proti teplu, pretože sama telesná práca zvyšuje telesnú teplotu. Zlepšenie Vo2max tréningom vedie k vzniku adaptácie na teplo za predpokladu, že pri ňom došlo k zvýšeniu telesnej teploty. Takže napríklad u plavcov, ktorí trénujú v chladnej vode sa adaptácia na teplo neobjaví, pretože u nich pri tréningu telesná teplota dostatočne nestúpne. Tréning vo vyššej okolitej teplote vedie k vzniku adaptácie už po 8-10 dňoch za predpokladu, že vypotená tekutina bola dostatočne nahradzovaná. Bolo zistené, že po takomto tréningu sa zvýši obsah telesnej vody asi o 2% telesnej hmotnosti a táto voda je použiteľná pre zvýšené potenie.

Za 2-3 týždne sa adaptácia na teplo stráca, pokiaľ jedinec opustil teplé prostredie. Je to podobné ako pri Vo2 max, ktorého hodnota klesá, pokiaľ jedinec prestal trénovať. Toleranciu tepla sa dá zvýšiť podaním vitamínu C, ktorý urýchľuje adaptáciu na prácu v teple. Jeho efekt je pripisovaný bunečnému mechanizmu hormonálnej regulácie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Na summite o využívaní sociálnych médií v New Yorku zvíťazilo AVG nad stovkou konkurentov.
pred 6 rokmi
Úrad vlády pre rómske komunity chce pilotne overiť sociálny aspekt vo verejnom obstarávaní, pričom kľúčovým kritériom je vytvorenie pracovných miest pre obyvateľov rómskych komunít.
pred 6 rokmi
K hviezdam ako Queens of the Stone Age, Placebo, Calvin Harris, Imagine Dragons, Bastille či Klaxons pribudli Macklemore & Ryan Lewis, Skrillex, Tom Oddel, Jake Bugg a London Grammar.
pred 8 rokmi
Súkromná spoločnosť Excalibur Almaz začne predávať lístky na Mesiac.
pred 7 rokmi
Dej filmu zasadený do roku 2159, kedy veľmi bohatá časť obyvateľstva žije na umelo vybudovanej kozmickej stanici Elysium, zatiaľ čo zvyšok populácie na preľudnenej a spustošenej Zemi.
pred 9 rokmi
Návrh je súčasťou programu Nástroj na prepojenie Európy
pred 8 rokmi
Štvoricu slávnych muzikantov fotil Peter Allchorne pri nakrúcaní filmu Ťažký deň (1964).
pred 7 rokmi
Bad je vynikajúci album. Hoci neprekonal svojho predchodcu a v rebríčku najpredávanejších albumov sveta je „až“ na piatom mieste, možno ho kvalitatívne prirovnať k Thrilleru bez mihnutia oka.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT