Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V lete aj v zime (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 11.09.2005

Beh v žiadnom prípade, nepozostáva, ako si to mnohí myslia, z monotónneho pohybu, ktorý sa opakuje zo dňa na deň na jednej a tej istej trati a ktorý svojou...
V lete aj v zime (2.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Beh v žiadnom prípade, nepozostáva, ako si to mnohí myslia, z monotónneho pohybu, ktorý sa opakuje zo dňa na deň na jednej a tej istej trati a ktorý svojou jednotvárnosťou otupuje. Samozrejme, že dojmov – najmä zrakových – býva menej ako pri ľahkej nedeľnej prechádzke na lyžiach. Existuje však neobmedzené množstvo variantov prekonávania jednej a tej istej trate, čo vylučuje fádnosť.

Cieľ tréningu spočíva vo vypracovaní návyku postupného zvyšovania zaťaženia počas tréningových jednotiek a efektívneho využívania síl tak, aby organizmus nebol vyčerpaný ani ku koncu behu. Plánovitosť takéhoto druhu vedie postupne k zvýšeniu trénovanosti bežca.

Len čo bežcovi nerobí problémy ľahký beh 20 – 25 minút, môže zaradiť prekonávanie neveľkých stúpaní a klesaní. Jednako však beh musí zostať ľahký a uvoľnený. Toto sa vzťahuje zvlášť na prekonávanie stúpaní, kde je nutné začínať beh minimálnou rýchlosťou a tempo zvyšovať postupne. Beh do kopca zaraďujeme, samozrejme, vždy až po rozcvičení.

S každou novou trasou sa oboznamujeme veľmi opatrne, pretože v nerovnom teréne môže ľahko dôjsť k zraneniu. Klzké trate s prudkými zákrutami a spádmi neodporúčame, pretože možnosť zranenia je tu veľmi veľká. Trasu môžeme pokladať za osvojenú iba vtedy, keď sa bežec mnohokrát presvedčil, že si dokáže správne rozdeliť sily, že môže udržovať zvolené tempo až do konca vzdialenosti a nepociťuje pritom veľkú únavu.

Ak sme si osvojili viac tratí, máme väčšie možnosti pre spestrenie tréningových jednotiek. Bežec si môže časom vybrať trať podľa momentálneho stavu a počasia.

Konečne po mesiacoch pravidelného tréningu a dosiahnutí určitej trénovanosti dostavuje sa pri behu pocit hlbokého uspokojenia a radosti. Bežec pociťuje, že je schopný bežať toľko, koľko potrebuje a pritom ľahko prekonávať únavu. Takéto pocity nedovolia už zanechať behanie.

Od tohto okamihu systematický tréning začína zaujímať v živote bežca dôležité miesto, pretože pocity, ktoré prežil na trati, sú také silné a bezprostredné, natoľko prekonávajú všetky jeho predstavy, že sa objavuje trvalý športový záujem.

V priebehu 2 – 3 rokov vypracuje si bežec vlastný program tréningov, ktorý pozostáva zo striedania úsekov v ľahkom tempe s dlhotrvajúcimi behmi. Pri voľbe tempa behu nemajú vplyv na bežca žiadne dôvody okrem vlastných pocitov.

Pamätajte, že podľa miery zvyšovania trénovanosti vzniká nebezpečenstvo preťaženia ako dôsledok zoslabenia kontroly na trati alebo nadmernej sebadôvery bežca.

Aj keď sa nebezpečenstvo zranení znižuje, vyhýbame sa veľmi rýchlemu zdolávaniu napríklad stúpaní, klesaní a jarkov, najmä za chladného počasia, keď je svalstvo nôh nedostatočne rozohriate.

Po ďalšom roku – dvoch môžeme pre spestrenie tréningov občas zvýšiť požiadavky do tej miery na akú nemohol bežec skôr ani len pomyslieť, ako napríklad beh v ľahkom tempe 20 km. Aby po takom behu nezostali nepríjemné psychologické následky, absolvujeme ho po známej trati, najlepšie v lese a za suchého počasia.

Bežecké tréningy v zime majú svoje osobitosti, ale netreba nijak zveličovať náročnosť takýchto behov. Človek so zdravým hrdlom môže za bezvetria dýchať ústami prakticky bez nebezpečenstva do teploty -15 až -17 °C. Pri nižšej teplote alebo za vetra treba vdychovať nosom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Internetový predaj zlatých, stieborných a oceľo...
Semestrálne, intenzívne, konverzačné, individuá...

101 900.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 65 m2
278.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 35.45 m2
220.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 20 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Stále v penzii, ešte nebezpečnejší a ešte zábavnejší! Bruce Willis, Helen Mirren a John Malkovich sa vracajú v akčnej komédii RED 2 ako elitní agenti vo výslužbe, ktorí rozhodne nezhrdzaveli a vedia hrýzť.
pred 9 rokmi
James Bond bude i v ďalšom filme nosiť elegantné obleky ušité na mieru od dizajnéra Toma Forda.
pred 8 rokmi
Je to návrat rakoviny, ktorú mi pôvodne diagnostikovali,povedal Chávez v rámci vystúpenia v štátnej televízii.
pred 6 rokmi
Zrejme celkom prvou slovenskou skupinou, v ktorej spieva Američan tmavej pleti, je štvorica The Raw Bishops. Bratislavčania ju z klubov poznajú už pár rokov, teraz má však s novým pôvodným repertoárom odvážnejšie plány...
pred 8 rokmi
Euphoria sa na rok stala európskym hitom, ktorému sa mimoriadne darí aj v našich rádiách.
pred 7 rokmi
Predseda SaS Richard Sulík prijal pozvanie na mítingy nemeckých strán Slobodná demokratická strana (FDP) a Alternatíva pre Nemecko (AFD).
pred 8 rokmi
Lídri gréckej vládnej koalície sa dohodli na dodatočných úsporných opatreniach, ktoré majú v rokoch 2013 a 2014 ušetriť 11,5 miliardy eur.
pred 8 rokmi
Nové výkonné PDF riešenie stiera rozdiel v produktivite naprieč zariadeniami a platformami.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT