Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V lete aj v zime (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.12.2006

Kto z nás dosiaľ nepocítil pôžitok z prechádzok na lyžiach, korčuľovania, sánkovania, turistických pochodov, cyklistických výletov?
V lete aj v zime (1.časť)
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Kto z nás dosiaľ nepocítil pôžitok z prechádzok na lyžiach, korčuľovania, sánkovania, turistických pochodov, cyklistických výletov? Sotva by sa našiel taký človek. Avšak pokiaľ ide o vplyv uvedených činností na organizmus, zistilo sa, že väčšinou nie je dostatočný. Vinu nesie zlá organizácia tréningových jednotiek, nepravidelnosť cvičenia a príliš veľké časové straty pri samotnom cvičení.

Tréningy športových hier v telocvični značne zaostávajú za cvičením na vzduchu, najmä pokiaľ ide o stupeň pôsobenia na organizmus. Navyše dostatočne vysoké tempo športovej hry a osobné uspokojenie hráčov predpokladajú aj určitú úroveň vytrvalosti.

Naproti tomu beh nevyžaduje takmer žiadnu prípravu. Využiť môžeme ľubovoľný terén, nároky na športový inventár sú nepatrné, technika jednoduchá, vďaka čomu môžeme beh so zdravotným zameraním považovať za univerzálny prostriedok. Naše rady nesporne prospejú aj mladým ľuďom, ktorí majú možnosť dosiahnuť vysoké športové výkony. Telesné cvičenia im pomôžu rozvinúť vytrvalosť, ktorá je potrebná v každom druhu športu. Ak má mladý človek dostatok trpezlivosti prejsť celou prípravnou školou behu, o ktorej tu v podstate bude reč, a venovať príprave niekoľko rokov, niet dôvodu, prečo by sa nemohol pokúsiť dosiahnuť aj pomerne výrazný rozvoj tejto pohybovej zručnosti a dosiahnuť tak v niektorej atletickej disciplíne aj optimálne výsledky.

Ako v každej činnosti aj v behu sa skúsenosti nadobúdajú postupne. Trénovanosť zvyšuje možnosti organizmu znáša stále väčšie zaťaženia, tempo a trvanie behu. Trénovanosť narastá len ak sú tréningové jednotky správne zostavené. Bežec – začiatočník musí stále pamätať na škodlivosť nadmerných tréningových zaťažení. Ak sa rozhodne behať každodenne a ešte sa nenaučil kontrolovať stav svojho organizmu, bezpodmienečne musí zachovať normálny životný rytmus a udržiavať záujem o pravidelný tréning.

Zo začiatku bude treba prekonať množstvo drobných ťažkostí, ktoré sú spojené so zmenou spôsobu života, prispôsobením sa novému programu. Môže to byť napríklad návyk fajčenia, ktorý je žiadúce zanechať alebo aspoň značne obmedziť, ďalej nové rozdelenie raňajšieho času, ak sa tréning vykonáva ráno pred nástupom do práce, drobné zranenia (úrazy, odreniny a pod.), bolesti vo svaloch. Práve preto, že nadmerné zaťaženie zanecháva nepozorovateľné stopy na psychike, môže byť tou poslednou kvapkou, ktorá rozhodne o skutočnosti, že začínajúci bežec zanechá tréning.

Pomalý beh je absolútne neškodný pre každý zdravý netrénovaný organizmus a o jeho efektívnosti niet pochýb. V malej mier pôsobí na rozvoj pohybových schopností avšak jeho hlavný význam v takejto nízko intenzívnej forme je v zdravotnom účinku.

V prvých dňoch tréningu sa môžu vyskytnúť bolesti svalov dolných končatín. Pri nasledujúcom tréningu – za predpokladu pozvoľného začiatku behu a rozohriatia svalov - bolesti sa „takmer“ strácajú, aj keď sa môžu v priebehu dňa znova objaviť.

Po dvoch – troch týždňoch, keď sa organizmus dostatočne prispôsobí neobvyklej systematickej práci a potreba prechádzať z behu do chôdze sa už neobjavuje, trvanie behu predĺžime, ale nemeníme pritom tempo a trasu. Zvýšené zaťaženie môže opäť vyvolať bolesti vo svaloch, ktoré vznikajú tým, že organizmus prešiel na nový rytmus práce a nedokázal ho ešte zvládnuť.

Dvadsaťpäť minút nepretržitého behu, to je už dostatočne dlhý čas, počas ktorého možno absolvovať plánované zaťaženie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Poštové schránky,návrch,výroba , montáž nových ...
Protipovodňová ochrana životov, majetku a objek...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


199 990.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 170 m2
194.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 24.20 m2
510 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 200 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred rokmi
Skvelí herci i nesmrteľný bojovníci sa vracajú kín.
pred 7 rokmi
Google mapuje službou Street View aj Amazonský prales. Fotografovanie amazonských chodníkov a riek plánuje ukončiť do približne troch týždňov.
pred 6 rokmi
Pickup GeigerCars Ford F 150 SVT Raptor s výkonom 447 kW / 600 k.
pred 7 rokmi
MTM (Audi) R8 V10 Poliert je vrchol tuningového majstrovstva nielen z technického hľadiska a špičkového výkonu, ale je lákavým objektom aj pre oči vďaka svojej lesklej karosérii.
pred 6 rokmi
Katherine Jackson prišla o status opatrovníčky po tom, ako na viac ako týždeň zmizla zo svojho domu.
pred 4 rokmi
Známy herec a majster bojových umení vystúpi v prešovskom amfiteátri spolu s jeho bluesovou kapelou.
pred 3 rokmi
Zblúdilá duša objavuje na svojom tele krvavé rany božieho posolstva... a mení históriu.
pred 3 rokmi
Skupina NO NAME vydáva dlho očakávaný album! Miláčik českého a slovenského publika konečne potešil fanúšikov a po štyroch rokoch prichádza „S Láskou“. Album kapela nazvala rovnako ako nový hit, ktorý už hrajú slovenské aj české rádiá.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT