Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V lete aj v zime (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.12.2006

Kto z nás dosiaľ nepocítil pôžitok z prechádzok na lyžiach, korčuľovania, sánkovania, turistických pochodov, cyklistických výletov?
V lete aj v zime (1.časť)
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Kto z nás dosiaľ nepocítil pôžitok z prechádzok na lyžiach, korčuľovania, sánkovania, turistických pochodov, cyklistických výletov? Sotva by sa našiel taký človek. Avšak pokiaľ ide o vplyv uvedených činností na organizmus, zistilo sa, že väčšinou nie je dostatočný. Vinu nesie zlá organizácia tréningových jednotiek, nepravidelnosť cvičenia a príliš veľké časové straty pri samotnom cvičení.

Tréningy športových hier v telocvični značne zaostávajú za cvičením na vzduchu, najmä pokiaľ ide o stupeň pôsobenia na organizmus. Navyše dostatočne vysoké tempo športovej hry a osobné uspokojenie hráčov predpokladajú aj určitú úroveň vytrvalosti.

Naproti tomu beh nevyžaduje takmer žiadnu prípravu. Využiť môžeme ľubovoľný terén, nároky na športový inventár sú nepatrné, technika jednoduchá, vďaka čomu môžeme beh so zdravotným zameraním považovať za univerzálny prostriedok. Naše rady nesporne prospejú aj mladým ľuďom, ktorí majú možnosť dosiahnuť vysoké športové výkony. Telesné cvičenia im pomôžu rozvinúť vytrvalosť, ktorá je potrebná v každom druhu športu. Ak má mladý človek dostatok trpezlivosti prejsť celou prípravnou školou behu, o ktorej tu v podstate bude reč, a venovať príprave niekoľko rokov, niet dôvodu, prečo by sa nemohol pokúsiť dosiahnuť aj pomerne výrazný rozvoj tejto pohybovej zručnosti a dosiahnuť tak v niektorej atletickej disciplíne aj optimálne výsledky.

Ako v každej činnosti aj v behu sa skúsenosti nadobúdajú postupne. Trénovanosť zvyšuje možnosti organizmu znáša stále väčšie zaťaženia, tempo a trvanie behu. Trénovanosť narastá len ak sú tréningové jednotky správne zostavené. Bežec – začiatočník musí stále pamätať na škodlivosť nadmerných tréningových zaťažení. Ak sa rozhodne behať každodenne a ešte sa nenaučil kontrolovať stav svojho organizmu, bezpodmienečne musí zachovať normálny životný rytmus a udržiavať záujem o pravidelný tréning.

Zo začiatku bude treba prekonať množstvo drobných ťažkostí, ktoré sú spojené so zmenou spôsobu života, prispôsobením sa novému programu. Môže to byť napríklad návyk fajčenia, ktorý je žiadúce zanechať alebo aspoň značne obmedziť, ďalej nové rozdelenie raňajšieho času, ak sa tréning vykonáva ráno pred nástupom do práce, drobné zranenia (úrazy, odreniny a pod.), bolesti vo svaloch. Práve preto, že nadmerné zaťaženie zanecháva nepozorovateľné stopy na psychike, môže byť tou poslednou kvapkou, ktorá rozhodne o skutočnosti, že začínajúci bežec zanechá tréning.

Pomalý beh je absolútne neškodný pre každý zdravý netrénovaný organizmus a o jeho efektívnosti niet pochýb. V malej mier pôsobí na rozvoj pohybových schopností avšak jeho hlavný význam v takejto nízko intenzívnej forme je v zdravotnom účinku.

V prvých dňoch tréningu sa môžu vyskytnúť bolesti svalov dolných končatín. Pri nasledujúcom tréningu – za predpokladu pozvoľného začiatku behu a rozohriatia svalov - bolesti sa „takmer“ strácajú, aj keď sa môžu v priebehu dňa znova objaviť.

Po dvoch – troch týždňoch, keď sa organizmus dostatočne prispôsobí neobvyklej systematickej práci a potreba prechádzať z behu do chôdze sa už neobjavuje, trvanie behu predĺžime, ale nemeníme pritom tempo a trasu. Zvýšené zaťaženie môže opäť vyvolať bolesti vo svaloch, ktoré vznikajú tým, že organizmus prešiel na nový rytmus práce a nedokázal ho ešte zvládnuť.

Dvadsaťpäť minút nepretržitého behu, to je už dostatočne dlhý čas, počas ktorého možno absolvovať plánované zaťaženie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 14 rokmi
Linkin Park a Jay-Z v jednom štúdiu a na jednom pódiu - experiment na prvý pohľad neočakávaný, s miernym odstupom sa však pre toto spojenie nájde viacero pragmatických dôvodov.
pred 10 rokmi
Trojkové Clio od RenaultSportu je vážna mašina, pri ktorej sa aj skúsená konkurencia musela vrátiť k rysovacím doskám...
pred 6 rokmi
Ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov pripravilo napríklad obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov...
pred 5 rokmi
Otváracie podujatia Dní európskeho kultúrneho dedičstva sa tento rok sústredia do Košíc, ktoré sú európskym hlavným mestom kultúry.
pred 6 rokmi
El Caminito del Rey alebo Kráľovský chodník, je považovaný za najnebezpečnejší chodník na svete.
pred 4 rokmi
Ruský ústavný súd uznal právo 16-tisíc ľudí postihnutých dôsledkami havárie v sovietskej jadrovej elektrárni Černobyľ spred takmer 30 rokov na jednorazový finančný príspevok v prepočte sto dolárov.
pred 4 rokmi
Slovenčinu sa budú tento rok učiť cudzinci z rôznych krajín sveta - Srbska, Ukrajiny, Maďarska, Poľska, Ruska, ale i z Číny, Filipín, Francúzska, Kanady, Talianska či USA.
pred 6 rokmi
Kancelária Národnej rady SR plánuje tieto reprezentačné priestory využívať najmä na účely štátnej reprezentácie, ale aj na iné významné kultúrno-spoločenské podujatia na najvyššej úrovni.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT