Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Úprava telesnej váhy I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 19.01.2007

O problematike váhy tela sa zaujímajú najviac ľudia, ktorí majú nadmerné tukové zásoby, čiže sú do určitej miery obézny.
Úprava telesnej váhy I
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

O problematike váhy tela sa zaujímajú najviac ľudia, ktorí majú nadmerné tukové zásoby, čiže sú do určitej miery obézny. Pri jej riešení musíme brať v prvom rade do úvahy schopnosť zachovať si dlhé roky normálnu telesnú váhu. Závisí to na rade faktorov, spomedzi ktorých je v popredí faktor svedčiaci o zanedbávaní vzťahu k sebe a svojmu zdraviu.

K faktorom, ktoré narušujú normálnu látkovú premenu v organizme a vplývajú na zmeny telesnej váhy, patria: prejedanie sa, konštitučná a vrodená náklonnosť k priberaniu, spôsob života, individuálne osobitosti človeka, jeho návyky, národné tradície a ďalšie. Všetky tieto činitele navzájom súvisia. Prv než rozoberieme každý z nich, vysvetlíme podstatu obezity, jej príčiny a súvislosť jednotlivých faktorov.

Nadmerná tučnota vzniká z nesúladu medzi príjmom a výdajom živných látok v organizme. Chorí, ktorí trpia na obezitu (zdravým predsa nemožno nazvať človeka, ktorý má 15-20 kg prebytočnej váhy) väčšinou si radi výdatne zajedia. Ak sa navyše málo pohybujú, prijaté živiny sa neokysličujú, nespália sa v organizme, nerozkladajú sa na konečné produkty, ale sa menia na tuk, ktorý sa ukladá vo forme tukového tkaniva. Tukové tkanivo ovplyvňuje procesy vstrebávania živín. Človek konzumuje stále viac. Tukové tkanivo, ktoré je v podstate parazitické, potrebuje pre svoje rozrastanie stále výdatnejšie doplňovanie, pričom vzniká z ľubovoľnej látky. Okrem toho, ak sa človek nedokáže zdržať prejedania sa, jeho žalúdok sa rozťahuje, reflexne si privyká na väčší objem potravy. Ak sa však nedokážeme obmedziť, v budúcnosti budeme musieť draho zaplatiť za nadmernú chuť k jedlu. Takéhoto človeka nevyhnutne čaká obezita, ktorú spravidla sprevádzajú bolesti v oblasti srdca, arterioskleróza, vysoký krvný tlak, cukrovka a iné choroby. Nadmerná telesná váha prílišne zaťažuje kĺby, spojovacie tkanivo a väzivový aparát.

Človek s nadmernou telesnou váhou sa stále menej pohybuje, dlhotrvajúca chôdza alebo beh, mu neprinášajú potešenie. Vplyvom rozrastania tukového tkaniva srdca musí pracovať stále v nevýhodnejších podmienkach. Pri obezite dochádza k narušeniu procesu látkovej premeny v srdcovom svale. Výdatné ukladanie tuku v hornej polovičke trupu a v oblasti brušnej dutiny vedie tiež k vysokej polohe bránice, čo obmedzuje jej pohyblivosť. Vysoko položená bránica zase vytláča srdce a zmeny polohy srdca spôsobuje poruchy ciev, ktoré ho vyživujú.

Ak človek nedokáže obmedziť nadmerný príjem potravín, ani telesné cvičenie nemôže odstrániť prebytočné tukové zásoby. Vhodné telesné cvičenia pomáhajú normalizovať telesnú váhu, na druhej strane však zvyšujú chuť do jedla, preto treba poznať mieru a normy stravovania.

Zvlášť smutné je počuť o prejedaní sa detí, ktoré systematicky prekrmujú starostlivé mamičky, oteckovia a babičky. Bezpochyby takéto deti čakajú choroby z prejedania sa a stanú sa stálymi návštevníkmi nemocníc a kliník. A predsa sa dá jednoducho predísť ťažkostiam.

Podľa mienky väčšiny dietológov prejedanie sa nie je menšie sociálne zlo ako napríklad alkohol. Mrzačí tisícky ľudí, skracuje im život, marí radosť z tvorivej práce, zaťažuje starosťami ich rodiny a blízkych, preťažuje zbytočnou prácou lekárov.

Aby sme schudli, nemusíme absolvovať tzv. hladovku, ktorá je veľmi náročná predovšetkým na psychiku. Potrebné je zosúladiť diétu s pohybom, príjem energie s jej výdajom. Lepšie je konzumovať zo všetkého trochu a nevylučovať z jedálneho lístka niektoré produkty. Napríklad mnohí sa denne obmedzujú iba na tvaroh alebo inú potravinu (zelenina, ovocie...) a tým zbavujú organizmus takých dôležitých látok ako sú vajcia, ryby, mäso, vitamíny. Hladká diéta spravidla vyvoláva malátnosť, lebo z jedálneho lístka sa vyraďujú pre organizmus potrebné látky.

Veľký význam pre normalizáciu telesnej váhy majú dva faktory: schopnosť obmedziť sa v jedle a pohybový program.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 18 rokmi
Limuzína strednej triedy je veľkým predajným hitom nielen v celej Európe ale dokonca aj u nás.
pred 7 rokmi
Ľudia chcú veriť, že poznajú ostatných ľudí. Rodičia chcú veriť, že poznajú svoje deti. A manželky chcú veriť, že poznajú svojich manželov. Niekedy sa však môžeme kruto mýliť a všetko je len pretvárka a premyslená manipulácia.
pred 9 rokmi
Jana bola vyhlásená za modloslužobníčku a kacírku napriek tomu, že oslobodila Francúzsko a pomohla kráľovi ku korunovácii.
pred 5 rokmi
Je lepšia laserová alebo atramentová?
pred 8 rokmi
Zvýšenie výkonu o 84 kW / 114 k v porovnaní s predchádzajúcim modelom sa dosiahlo pri Forde Shelby GT500 predovšetkým implantáciou kompresoru TVS-2,3 firmy Eaton.
pred 7 rokmi
Pacienti okrem zvyšovania cien liekov sa podľa podpredsedu SDKÚ Viliama Novotného dočkajú aj dlhšieho čakania na operácie.
pred 7 rokmi
O novej hlave cirkvi má právo rozhodnúť 115 kardinálov, ktorí postupne prichádzali do Ríma z celého sveta.
pred 8 rokmi
Nórska agentúra NTB uviedla, že Breivik, ktorý 22. júla 2010 zabil 77 ľudí, bol približne na 10 týždňov dočasne premiestnený do väzenia Skien.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT