Medzi pohybové schopnosti človeka patria aj tie, ktoré mu umožňujú vykonávať pohybovú činnosť v relatívne minimálnom časovom úseku alebo...
Zdroj obrázku: SXC/free
Medzi pohybové schopnosti človeka patria aj tie, ktoré mu umožňujú vykonávať pohybovú činnosť v relatívne minimálnom časovom úseku alebo maximálnou frekvenciou. Umožňujú to rýchlostne schopnosti. Sú to schopnosti človeka reagovať a vykonávať rýchle pohyby v čo najkratšom čase.
V športovej praxi hodnotíme rýchlosť pohybu na konštantnej dráhe (vzdialenosti) za určitú časovú jednotku. V niektorých prípadoch pri frekvenčných cyklických pohyboch je to počet opakovaní za jednotku času alebo dĺžka dráhy za konštantný čas. Tieto hodnoty slúžia ako ukazovatele, z ktorých nepriamo posudzujeme schopnosti človeka vykonať určenú pohybovú činnosť čo najrýchlejšie.
Z hľadiska pohybových prejavov a ich zložitosti možno rozlíšiť pohyby jednoduché (elementárne), vykonávané najčastejšie len v jednom kĺbe a komplexné (zložené) činnosti, ktorých štruktúra môže byť cyklického alebo acyklického charakteru. Kým v jednoduchých a acyklických činnostiach zisťujeme najčastejšie charakteristiky času a dráhy, prípadne iné parametre, v opakovaných cyklických prejavoch možno využiť i ukazovatele frekvencie pohybu (počet jednotlivých cykloch v danom časovom alebo priestorovom obmedzení).
Rozlišujeme dve zložky rýchlosti: reakčnú a realizačnú rýchlosť
1. Reakčná rýchlosť
Časové ohraničenie akejkoľvek činnosti v praxi je viazané na čas medzi vznikom podnetu a ukončením celého aktu. Začiatok vlastného vonkajšieho prejavu činnosti (vlastnej akcie) je tak spomalený o tzv. reakčný čas, ktorý predstavuje údaj o tom, ako dlho trval prenos signálu od receptoru k efektoru. Tento časový interval do určitej miery ovplyvňuje výslednú rýchlosť pohybu, lebo predovšetkým v praxi je súčasťou výsledného registrovaného času. Pri reakcii ide o špecifickú zložku rýchlostných schopností človeka, ktorú je potrebné nezlučovať a neposudzovať podľa nej schopnosti jednotlivca rýchle realizovať pohybovú úlohu.
Reakčná rýchlosť (rýchlosť reakcie) predstavuje schopnosť človeka reagovať na daný podnet v najkratšom čase. Jej hlavným kritériom je čas. Závisí takmer výlučne od priebehu zúčastnených nervových procesov, ktoré sú ovplyvnené kvalitou nervových dráh, veľkosťou podnetu, druhom reflexu a citlivosťou receptora i výkonných orgánov. Najčastejšími podnetmi sú taktilné, zvukové alebo vizuálne efekty. Z hľadiska odpovede možno rozlíšiť jednoduché reakcie (napríklad štart pri behu) alebo zložité výberové reakcie (situácie v športových hrách a podobne). Experimentálne výsledky merania reakčnej rýchlosti ukázali, že určité typy reakcie majú všeobecnejší charakter. Napríklad čas vedenia taktilných podnetov je asi 0,05-0,14 s, sluchových 0,06-0,15 s a zrakových podnetov 0,12-0,19s.
2. Realizačná – akčná rýchlosť
Vlastný vonkajší pohybový prejav (akcia) je kritériom na posúdenie úrovne realizačnej - akčnej rýchlosti. Môžeme ju definovať ako schopnosť človeka splniť pohybovú úlohu v najkratšom čase, pričom máme na mysli len efektorovú zložku činnosti.
Môžeme rozlišovať rýchlosť akcie jednoduchého elementárneho pohybu (niekedy ju nazývame segmentová rýchlosť) a rýchlosť akcie komplexného pohybového prejavu človeka. Najčastejšie je to tzv. lokomočná bežecká rýchlosť, ktorú chápeme ako schopnosť človeka premiestniť sa behom na určitej dráhe v minimálnom čase.