Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Trochu vedy o rýchlostných schopnostiach I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.01.2008

Medzi pohybové schopnosti človeka patria aj tie, ktoré mu umožňujú vykonávať pohybovú činnosť v relatívne minimálnom časovom úseku alebo...
Trochu vedy o rýchlostných schopnostiach I
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Medzi pohybové schopnosti človeka patria aj tie, ktoré mu umožňujú vykonávať pohybovú činnosť v relatívne minimálnom časovom úseku alebo maximálnou frekvenciou. Umožňujú to rýchlostne schopnosti. Sú to schopnosti človeka reagovať a vykonávať rýchle pohyby v čo najkratšom čase.

V športovej praxi hodnotíme rýchlosť pohybu na konštantnej dráhe (vzdialenosti) za určitú časovú jednotku. V niektorých prípadoch pri frekvenčných cyklických pohyboch je to počet opakovaní za jednotku času alebo dĺžka dráhy za konštantný čas. Tieto hodnoty slúžia ako ukazovatele, z ktorých nepriamo posudzujeme schopnosti človeka vykonať určenú pohybovú činnosť čo najrýchlejšie.

Z hľadiska pohybových prejavov a ich zložitosti možno rozlíšiť pohyby jednoduché (elementárne), vykonávané najčastejšie len v jednom kĺbe a komplexné (zložené) činnosti, ktorých štruktúra môže byť cyklického alebo acyklického charakteru. Kým v jednoduchých a acyklických činnostiach zisťujeme najčastejšie charakteristiky času a dráhy, prípadne iné parametre, v opakovaných cyklických prejavoch možno využiť i ukazovatele frekvencie pohybu (počet jednotlivých cykloch v danom časovom alebo priestorovom obmedzení).

Rozlišujeme dve zložky rýchlosti: reakčnú a realizačnú rýchlosť

1. Reakčná rýchlosť
Časové ohraničenie akejkoľvek činnosti v praxi je viazané na čas medzi vznikom podnetu a ukončením celého aktu. Začiatok vlastného vonkajšieho prejavu činnosti (vlastnej akcie) je tak spomalený o tzv. reakčný čas, ktorý predstavuje údaj o tom, ako dlho trval prenos signálu od receptoru k efektoru. Tento časový interval do určitej miery ovplyvňuje výslednú rýchlosť pohybu, lebo predovšetkým v praxi je súčasťou výsledného registrovaného času. Pri reakcii ide o špecifickú zložku rýchlostných schopností človeka, ktorú je potrebné nezlučovať a neposudzovať podľa nej schopnosti jednotlivca rýchle realizovať pohybovú úlohu.

Reakčná rýchlosť (rýchlosť reakcie) predstavuje schopnosť človeka reagovať na daný podnet v najkratšom čase. Jej hlavným kritériom je čas. Závisí takmer výlučne od priebehu zúčastnených nervových procesov, ktoré sú ovplyvnené kvalitou nervových dráh, veľkosťou podnetu, druhom reflexu a citlivosťou receptora i výkonných orgánov. Najčastejšími podnetmi sú taktilné, zvukové alebo vizuálne efekty. Z hľadiska odpovede možno rozlíšiť jednoduché reakcie (napríklad štart pri behu) alebo zložité výberové reakcie (situácie v športových hrách a podobne). Experimentálne výsledky merania reakčnej rýchlosti ukázali, že určité typy reakcie majú všeobecnejší charakter. Napríklad čas vedenia taktilných podnetov je asi 0,05-0,14 s, sluchových 0,06-0,15 s a zrakových podnetov 0,12-0,19s.

2. Realizačná – akčná rýchlosť
Vlastný vonkajší pohybový prejav (akcia) je kritériom na posúdenie úrovne realizačnej - akčnej rýchlosti. Môžeme ju definovať ako schopnosť človeka splniť pohybovú úlohu v najkratšom čase, pričom máme na mysli len efektorovú zložku činnosti.

Môžeme rozlišovať rýchlosť akcie jednoduchého elementárneho pohybu (niekedy ju nazývame segmentová rýchlosť) a rýchlosť akcie komplexného pohybového prejavu človeka. Najčastejšie je to tzv. lokomočná bežecká rýchlosť, ktorú chápeme ako schopnosť človeka premiestniť sa behom na určitej dráhe v minimálnom čase.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Stefano Domenicali inšpiruje Maranello príkladom talianskych futbalových majstrov sveta z roku 1982
pred 7 rokmi
Viedenský koncert kanadského súrodeneckého dua Tegan And Sara, ktorý sa uskutoční 6. novembra, je podľa jeho usporiadateľov už do posledného miesta vypredaný.
pred 9 rokmi
Ponuku Fiat 500 by Gucci, ktorý sa doteraz dodával iba s zážihovými štvorvalcovými motormi 1,2 8V (51 kW / 69 k) a 1,4 16V (74 kW / 100 k) rozširuje pokrokový dvojvalcový agregát 0,9 TwinAir (63 kW / 85 k).
pred 7 rokmi
Hoci je dobierka stále najpopulárnejším spôsobom platby pri nákupoch na internete, jej využívanie medziročne kleslo.
pred 8 rokmi
Úspech nového roadsteru BMW vyplýva z dôsledného presadenia koncepcie vozidla, ktorá ovplyvnila dizajn aj jazdné vlastnosti nového BMW Z4.
pred 9 rokmi
Rocková skupina Dorian Gray menila počas svojho fungovania niekoľkokrát svoje zloženie. Dnes sa vracia v takmer pôvodnej zostave s novým repertoárom. Avizuje ho skladba Neznáma.
pred 6 rokmi
Hoci pred rokom ešte slovenský rádiový éter netušil, kto sa skrýva za umeleckým menom Andrew May, dnes predstavuje tento nádejný slovenský talent už svoj tretí oficiálny singel v tomto roku.
pred 7 rokmi
V minulom roku tiež zaznamenali rekordne teplú zimu, ktorá viedla k najničivejším požiarom v Sydney od roku 1968.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT