Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Trochu vedy o rýchlostných schopnostiach I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.01.2008

Medzi pohybové schopnosti človeka patria aj tie, ktoré mu umožňujú vykonávať pohybovú činnosť v relatívne minimálnom časovom úseku alebo...
Trochu vedy o rýchlostných schopnostiach I
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Medzi pohybové schopnosti človeka patria aj tie, ktoré mu umožňujú vykonávať pohybovú činnosť v relatívne minimálnom časovom úseku alebo maximálnou frekvenciou. Umožňujú to rýchlostne schopnosti. Sú to schopnosti človeka reagovať a vykonávať rýchle pohyby v čo najkratšom čase.

V športovej praxi hodnotíme rýchlosť pohybu na konštantnej dráhe (vzdialenosti) za určitú časovú jednotku. V niektorých prípadoch pri frekvenčných cyklických pohyboch je to počet opakovaní za jednotku času alebo dĺžka dráhy za konštantný čas. Tieto hodnoty slúžia ako ukazovatele, z ktorých nepriamo posudzujeme schopnosti človeka vykonať určenú pohybovú činnosť čo najrýchlejšie.

Z hľadiska pohybových prejavov a ich zložitosti možno rozlíšiť pohyby jednoduché (elementárne), vykonávané najčastejšie len v jednom kĺbe a komplexné (zložené) činnosti, ktorých štruktúra môže byť cyklického alebo acyklického charakteru. Kým v jednoduchých a acyklických činnostiach zisťujeme najčastejšie charakteristiky času a dráhy, prípadne iné parametre, v opakovaných cyklických prejavoch možno využiť i ukazovatele frekvencie pohybu (počet jednotlivých cykloch v danom časovom alebo priestorovom obmedzení).

Rozlišujeme dve zložky rýchlosti: reakčnú a realizačnú rýchlosť

1. Reakčná rýchlosť
Časové ohraničenie akejkoľvek činnosti v praxi je viazané na čas medzi vznikom podnetu a ukončením celého aktu. Začiatok vlastného vonkajšieho prejavu činnosti (vlastnej akcie) je tak spomalený o tzv. reakčný čas, ktorý predstavuje údaj o tom, ako dlho trval prenos signálu od receptoru k efektoru. Tento časový interval do určitej miery ovplyvňuje výslednú rýchlosť pohybu, lebo predovšetkým v praxi je súčasťou výsledného registrovaného času. Pri reakcii ide o špecifickú zložku rýchlostných schopností človeka, ktorú je potrebné nezlučovať a neposudzovať podľa nej schopnosti jednotlivca rýchle realizovať pohybovú úlohu.

Reakčná rýchlosť (rýchlosť reakcie) predstavuje schopnosť človeka reagovať na daný podnet v najkratšom čase. Jej hlavným kritériom je čas. Závisí takmer výlučne od priebehu zúčastnených nervových procesov, ktoré sú ovplyvnené kvalitou nervových dráh, veľkosťou podnetu, druhom reflexu a citlivosťou receptora i výkonných orgánov. Najčastejšími podnetmi sú taktilné, zvukové alebo vizuálne efekty. Z hľadiska odpovede možno rozlíšiť jednoduché reakcie (napríklad štart pri behu) alebo zložité výberové reakcie (situácie v športových hrách a podobne). Experimentálne výsledky merania reakčnej rýchlosti ukázali, že určité typy reakcie majú všeobecnejší charakter. Napríklad čas vedenia taktilných podnetov je asi 0,05-0,14 s, sluchových 0,06-0,15 s a zrakových podnetov 0,12-0,19s.

2. Realizačná – akčná rýchlosť
Vlastný vonkajší pohybový prejav (akcia) je kritériom na posúdenie úrovne realizačnej - akčnej rýchlosti. Môžeme ju definovať ako schopnosť človeka splniť pohybovú úlohu v najkratšom čase, pričom máme na mysli len efektorovú zložku činnosti.

Môžeme rozlišovať rýchlosť akcie jednoduchého elementárneho pohybu (niekedy ju nazývame segmentová rýchlosť) a rýchlosť akcie komplexného pohybového prejavu človeka. Najčastejšie je to tzv. lokomočná bežecká rýchlosť, ktorú chápeme ako schopnosť človeka premiestniť sa behom na určitej dráhe v minimálnom čase.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Takmer polovica Slovákov na dovolenke nebola.
pred 7 rokmi
Združenie miest a obcí Slovenska trvá na tom, aby sprístupnenie informácií na základe infožiadosti neprekračovalo jednoduché administratívne úkony ako vyhľadanie, vyhotovenie kópie a odoslanie.
pred 8 rokmi
Digitálne učivo za šesť až 12 miliónov eur chcel kúpiť ešte exminister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS), od plánov upustil po kritike odbornej verejnosti.
pred 5 rokmi
V roku 2009 sa zdalo, že jedna z úspešných britských skupín konči.
pred 8 rokmi
Vlastný návrh nepredloží, tvrdí, že konať má ministerstvo spravodlivosti.
pred 8 rokmi
Šarmantný spevák presne dnes vydáva debutový album! Novinka s názvom Make Believe obsahuje aj hit „Moneytree“, ktorý kraľoval českej tanečnej hitparáde.
pred 7 rokmi
Fishing & Hunting, zaraďuje do svojho vysielania unikátne dokumenty z výprav uznávaného rybára a ikony moderného rybolovu Jakuba Vágnera.
pred 7 rokmi
Linku sprístupnia v pondelok 18. novembra, fungovať bude do volebnej soboty 23. novembra.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT