Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tréningové zaťaženie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.01.2007

Tréningové zaťaženie považujeme za hlavnú zložku športovej prípravy.
Tréningové zaťaženie
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Tréningové zaťaženie považujeme za hlavnú zložku športovej prípravy. Predstavuje umelo vytvorený a zámerne regulovaný podnet, ktorým chceme v organizme vyvolať žiadúce funkčné a morfologické zmeny.

Prvoradý význam z hľadiska efektívnosti športovej prípravy nadobúda súlad medzi veľkosťou tréningového alebo pretekového zaťaženia a aktuálnym funkčným stavom športovca.

Z hľadiska účinku rozlišujeme tri druhy tréningového zaťaženia:

1. Tréningové zaťaženie, ktoré vyvoláva zmeny vo funkciách organizmu (zvyšuje sa pulzová frekvencia, dýchanie a pod.). Zmeny sa po prerušení pohybovej činnosti rýchlo strácajú, nie sú trvalé a nevedú preto v organizme k trvalým adaptačným zmenám. Takéto druhy tréningového zaťaženia sú vhodné ako aktívny odpočinok a na udržanie dosiahnutej úrovne trénovanosti. Napríklad bežci – vytrvalci považujú za takéto zaťaženie pohybovú činnosť vyvolávajúcu PF 130 úderov za minútu, VO2max dosahuje 35ml.kg-1 za minútu, rýchlosť behu na 1 kilometer 4:30 min a horšie (priemerná rýchlosť behu 3,7 m za sekundu). Bežci na lyžiach považujú za takéto zaťaženie také, pri ktorom rýchlosť dosahuje 75 až 80% a celkový objem zaťaženia je 50 až 55% z maxima.

2. Druhy tréningového zaťaženia, ktoré sú v súlade s momentálnymi možnosťami organizmu (označujeme ich aj ako optimálne), pri potrebnej frekvencii vedú v organizme k trvalým adaptačným zmenám (napr. prestavba kostí, morfologické zmeny vo svaloch, zhrubnutie svaloviny srdca, zmeny v zložení krvi a pod.) a zabezpečujú rast športovej výkonnosti (obnova nastáva za 24 až 48 hodín).

3. Druhy tréningového zaťaženia, ktoré nie sú v súlade s momentálnymi možnosťami organizmu, vedú k značnému vyčerpaniu organizmu, až deadaptačným, t.j. opačným zmenám. V športovej príprave sa uplatňujú sporadicky iba v niektorých druhoch športu (napríklad maratón) a často vyžadujú na úplnú obnovu výkonnosti 5 až 7 dní.

Aj keď závislosť medzi športovým výkonom a tréningovým zaťažením nemusí byť priamoúmerná, jednako vo všeobecnosti plat, že rast športových výkonov podmieňuje predovšetkým zvyšovanie tréningových zaťažení. Tréningové zaťaženie vyvoláva určité reakcie organizmu, ktoré sa prejavujú v okamžitom, oneskorenom a kumulatívnom tréningovom efekte.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Anjel Seth pozoruje lekárku Maggie, ktorá sa neprestáva trápiť nevydarenou operáciou. Jedného dňa ho však žena prekvapí, keď ho zahliadne a dokonca aj osloví...
pred 7 rokmi
Koncerty sa uskutočnia v Trnave, Bratislave, Nitre, Piešťanoch, Trenčíne, Žiline a Banskej Bystrici.
pred 7 rokmi
Pre dizajn Vauxhall Cascada sú príznačné mimoriadne elegantné, ladné línie a dynamické tvary.
pred 8 rokmi
Bude vhodným ukončením trojdielnej opery o zmätku, zúfalstve a zlých rozhodnutiach,uviedol vo vyhlásení režisér Tod Phillips.
pred 7 rokmi
Jej postava Holly Golightly v snímke Raňajky u Tiffanyho z roku 1961 ju vyniesla na výslnie a stala sa ikonou amerického filmového priemyslu 20. storočia.
pred 7 rokmi
Dej príbehu sa začína v osemdesiatych rokoch, keď Ku-Klux-Klan spácha atentát na židovského právnika a zabije pritom jeho dvoch malých synov.
pred 8 rokmi
Britského herca Daniela Radcliffea ocenil týždenník Entertainment Weekly titulom Zabávač roka.
pred 9 rokmi
Britskí vedci zastavili zablokovaním aktivity enzýmu LOXL2 u myší proces šírenia rakoviny prsníka do iných orgánov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT