Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tréningové zaťaženie (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 27.07.2007

Rast športovej výkonnosti, základný cieľ tréningového procesu, sa zabezpečuje systematickým a efektívnym zaťažovaním organizmu športovca...
Tréningové zaťaženie (1.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rast športovej výkonnosti, základný cieľ tréningového procesu, sa zabezpečuje systematickým a efektívnym zaťažovaním organizmu športovca pohybovými podnetmi všeobecného a špeciálneho charakteru. Zaťažovanie musí byť primerane náročne aplikované dlhodobo vo vhodných intervaloch v súlade s prispôsobovacími možnosťami tela.

Účinnosť tréningového zaťaženia je daná stupňom narušenia rovnovážneho stavu v jednotlivých telových systémoch (pohybového, nervového, srdcovo-cievneho, dýchacieho) a fyziologickou schopnosťou prispôsobovať sa meniacim vonkajším podmienkam. Nedostatočne silné podnety s nízkou frekvenciou (dlhé intervaly oddychu) prinášajú stagnáciu výkonnosti.

Nadmerné zaťažovanie neprimerané adaptačným možnostiam organizmu športovca, pôsobiace v dlhšom časovom horizonte spojené s nedostatočnou obnovou energetických zdrojov a regeneráciou svalového systému má za následok hromadenie únavy, prepätie až pretrénovanie. Prejavom je zníženie výkonnosti, zhoršená kvalita techniky pohybov, zhoršenie koordinácie až úbytok svalovej hmoty. Odrazom takéhoto stavu v psychike športovca je znížená koncentrácia, zvýšená podráždenosť až apatia. Základnými komponentmi tréningového zaťaženia s kvantitatívnym a kvalitatívnym vplyvom na rozvoj pohybového potenciálu športovca sú:

Objem - kvantitatívny ukazovateľ určujúci množstvo vykonanej práce v tréningu a počas súťaží. Vyjadrujeme ho množstvom tréningových jednotiek, hodín, minút v určitom období (cykle) počtom vykonaných cvičebných tvarov v tréningovej jednotke, počtom zostáv „zacvičených“ v sledovanom období...

Intenzita - kvalitatívny ukazovateľ, ktorý je určovaný množstvom práce za jednotku času, napr. väčším počtom cvičebných tvarov vykonaných na jeden nástup, skrátenie intervalu oddychu, zvýšenie dynamiky cvičenia v jednotlivých sériách, zvýšením doplnkovej záťaže, vyššia váha činky, olovená vesta, pás, manžeta, zrýchlením behu pri udržiavaní počtu a dĺžky odbehaných úsekov. ...Zaťaženie veľkou intenzitou podnetov vyvoláva pomerne rýchly rast výkonnosti, ale jej stabilita je nižšia, čo sa prejavuje skorším poklesom.

Koordinačná zložitosť - kvalitatívny ukazovateľ, ktorý dokumentuje náročnosť použitých tréningových prostriedkov na koordináciu. Kvantifikácia pohybových štruktúr náročných na riadiacu funkciu centrálnej nervovej sústavy je sťažená. V tréningovom procese sa tento komponent prejavuje zníženou schopnosťou športovca opakovať zložité cvičebné tvary v požadovanej kvalite.

Psychická náročnosť - požiadavky na psychiku sa zvyšujú náročnosťou tréningových a pretekových úloh, ich prekvapivými zmenami, nadštandardným sťažovaním podmienok, zvyšovaním únosného rizika...

Pri plánovaní tréningového zaťaženia je potrebné zohľadňovať všetky uvedené komponenty a mať neustále na zreteli princíp primeranosti podmienený individuálnymi osobitosťami športovcov ich práceschopnosťou, fyzickým potenciálom, dĺžkou tréningovej záťaže... Z hľadiska vplyvu tréningového zaťaženia na organizmus športovcov a pre potreby plánovania rozlišujeme:
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Predsedu vlády Bulharska bude sprevádzať minister hospodárstva a skupina podnikateľov.
pred 7 rokmi
Vince Clarke a Martin Gore, ktorí sú známi ako zakladajúci členovia kultovej britskej skupiny Depeche Mode, vydajú v marci pod pseudonymom VCMG spoločný album.
pred 9 rokmi
Pred pár rokmi sa zdalo, že Avril Lavigne bude sezónnou hviezdičkou pre pubertálnu mládež, zažiari s dvoma hitmi a bude sa odporúčať do zabudnutia.
pred 8 rokmi
Preplnená sála, úžasná atmosféra, niekoľkonásobné standing ovation a nadšené výkriky bravo!!! Tak to vyzeralo počas maratónu koncertov Richarda Müllera.
pred 6 rokmi
Snímku s názvom Metallica Through The Never nakrúcali vlani v auguste v kanadskom Vancouveri.
pred 7 rokmi
Trestná vec súvisí s podielom obvineného v súvislosti s nevýhodnou privatizáciou Paroplynového cyklu, a.s., Bratislava.
pred 5 rokmi
Popreháňajte sa aplikáciami a internetom vďaka najrýchlejšiemu procesoru svojej triedy a skvelým rýchlostiam prenosu dát.
pred 12 rokmi
Nové Mini zamestnávalo moju zvedavosť už riadne dlhú dobu. Už prvé, staré Mini predstavovalo prototyp môjho auta snov.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT