Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tréningové zaťaženie (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 27.07.2007

Rast športovej výkonnosti, základný cieľ tréningového procesu, sa zabezpečuje systematickým a efektívnym zaťažovaním organizmu športovca...
Tréningové zaťaženie (1.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Rast športovej výkonnosti, základný cieľ tréningového procesu, sa zabezpečuje systematickým a efektívnym zaťažovaním organizmu športovca pohybovými podnetmi všeobecného a špeciálneho charakteru. Zaťažovanie musí byť primerane náročne aplikované dlhodobo vo vhodných intervaloch v súlade s prispôsobovacími možnosťami tela.

Účinnosť tréningového zaťaženia je daná stupňom narušenia rovnovážneho stavu v jednotlivých telových systémoch (pohybového, nervového, srdcovo-cievneho, dýchacieho) a fyziologickou schopnosťou prispôsobovať sa meniacim vonkajším podmienkam. Nedostatočne silné podnety s nízkou frekvenciou (dlhé intervaly oddychu) prinášajú stagnáciu výkonnosti.

Nadmerné zaťažovanie neprimerané adaptačným možnostiam organizmu športovca, pôsobiace v dlhšom časovom horizonte spojené s nedostatočnou obnovou energetických zdrojov a regeneráciou svalového systému má za následok hromadenie únavy, prepätie až pretrénovanie. Prejavom je zníženie výkonnosti, zhoršená kvalita techniky pohybov, zhoršenie koordinácie až úbytok svalovej hmoty. Odrazom takéhoto stavu v psychike športovca je znížená koncentrácia, zvýšená podráždenosť až apatia. Základnými komponentmi tréningového zaťaženia s kvantitatívnym a kvalitatívnym vplyvom na rozvoj pohybového potenciálu športovca sú:

Objem - kvantitatívny ukazovateľ určujúci množstvo vykonanej práce v tréningu a počas súťaží. Vyjadrujeme ho množstvom tréningových jednotiek, hodín, minút v určitom období (cykle) počtom vykonaných cvičebných tvarov v tréningovej jednotke, počtom zostáv „zacvičených“ v sledovanom období...

Intenzita - kvalitatívny ukazovateľ, ktorý je určovaný množstvom práce za jednotku času, napr. väčším počtom cvičebných tvarov vykonaných na jeden nástup, skrátenie intervalu oddychu, zvýšenie dynamiky cvičenia v jednotlivých sériách, zvýšením doplnkovej záťaže, vyššia váha činky, olovená vesta, pás, manžeta, zrýchlením behu pri udržiavaní počtu a dĺžky odbehaných úsekov. ...Zaťaženie veľkou intenzitou podnetov vyvoláva pomerne rýchly rast výkonnosti, ale jej stabilita je nižšia, čo sa prejavuje skorším poklesom.

Koordinačná zložitosť - kvalitatívny ukazovateľ, ktorý dokumentuje náročnosť použitých tréningových prostriedkov na koordináciu. Kvantifikácia pohybových štruktúr náročných na riadiacu funkciu centrálnej nervovej sústavy je sťažená. V tréningovom procese sa tento komponent prejavuje zníženou schopnosťou športovca opakovať zložité cvičebné tvary v požadovanej kvalite.

Psychická náročnosť - požiadavky na psychiku sa zvyšujú náročnosťou tréningových a pretekových úloh, ich prekvapivými zmenami, nadštandardným sťažovaním podmienok, zvyšovaním únosného rizika...

Pri plánovaní tréningového zaťaženia je potrebné zohľadňovať všetky uvedené komponenty a mať neustále na zreteli princíp primeranosti podmienený individuálnymi osobitosťami športovcov ich práceschopnosťou, fyzickým potenciálom, dĺžkou tréningovej záťaže... Z hľadiska vplyvu tréningového zaťaženia na organizmus športovcov a pre potreby plánovania rozlišujeme:
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


V našom obchode nájdete širokú ponuku hier pre ...
Výhradný dovozca autolakov a lakovacích systémo...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...
Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce v rod...
Opravy zásuviek,vypínačov,svietidiel,bytových z...

Agentúra SUNSET hľadá opatrovateľky a opatrovat...
Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...
Kúpele Luhačovice, a. s., sú atraktívnym zamest...

135 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 174 m2, novostavba
165.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 22 m2
270 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 105 m2, balkón, ...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Príbeh ľudí, ktorí boli v bezprostrednej blízkosti jedného z najväčších incidentov 20. storočia.
pred 6 rokmi
Nemecká modelka Heidi Klum a britský spevák Seal sa po siedmich rokoch manželstva rozchádzajú.
pred 4 rokmi
Najväčší letný filmový festival Bažant Kinematograf ukončil 9. septembra svoju cestu po Slovensku.
pred 5 rokmi
Lexus rozširuje typový rad CT 200h o limitovaný model Executive Line.
pred 13 rokmi
Súčasnosť americkej speváčky Britney Spears je pestrejšia než ktorákoľvek časť jej doterajšej kariéry.
pred 2 rokmi
Vranovská skupina Frequency vydáva svoj debutový album s názvom Moon Starer a už ich hudobná kritika označuje za objav roku či novú hudobnú vlnu.
pred 6 rokmi
Legendárny anglický hudobník Elton John sa po siedmich rokoch opäť predstaví v Bratislave.
pred 5 rokmi
Skupina Hex sa vždy na jar prebúdza k životu a začína po zimnej prestávke koncertovať. Súčasťou jarnej aktivity bol aj beh Devín - Bratislava.

 
 
 

Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT