Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 03. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Tréningová náročnosť a regenerácia

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 19.10.2007

Pre dnešný vrcholový šport je charakteristické uplatnenie veľkého až maximálneho tréningového a ...
Tréningová náročnosť a regenerácia
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pre dnešný vrcholový šport je charakteristické uplatnenie veľkého až maximálneho tréningového a pretekového zaťaženia (z hľadiska objemu, intenzity, koordinačnej náročnosti a psychickej odolnosti) pri značne vysokej frekvencii tréningových jednotiek.

Súvisí to s tendenciou uplatňovať kratšie, ale intenzívnejšie tréningové jednotky, čo súčasne umožňuje ich väčšiu frekvenciu. Dvojfázový alebo trojfázový tréning sa dnes stal v mnohých, najmä vytrvalostných športoch nevyhnutným. Na lepšie posúdenie tejto problematiky stačí spomenúť ročný objem športovej prípravy v niektorých športoch. V športových hrách dosahuje ročný objem prípravy 1000 až 1500 hodín. Plavci naplávu za rok 3500 km. Denný objem plávania dosahuje pri 2 až 3 fázovom tréningu 15 až 25 km. Cyklisti najazdia za rok 30000 až 35000 km, veslári absolvujú 7000 až 8000 km. Ročný objem zaťaženia cyklického charakteru (beh, korčuľovanie, plávanie) vrcholových bežcov na lyžiach dosahuje 300 až 330 tréningových jednotiek.

Pri takýchto tendenciách nadobúda regenerácia v športovej príprave stále väčší význam. Ďalšie zvýšenie tréningového zaťaženia a najmä frekvencie tréningových jednotiek nie je mysliteľné bez uplatnenia racionálnej, systematickej a komplexnej regenerácie. Znamená to, že ďalšia intenzifikácia športovej prípravy nie je vzhľadom na súčasnú vysokú náročnosť možná (najmä ak sa má vylúčiť jej záporný vplyv na zdravie športovca) bez využitia racionálneho systému regenerácie.

Zaťaženie, zníženie výkonnosti, únava na jednej strane, odpočinok, regenerácia, obnova výkonnosti na strane druhej sú neoddeliteľné komponenty tréningového procesu, ktoré zabezpečujú optimálny priebeh adaptačných procesov v organizme športovca. Únava je stav organizmu vyvolaný pôsobením tréningového zaťaženia a sprevádzaný znížením výkonnosti. Fyzická únava sa rozvíja v dôsledku takých zmien vo svaloch, ako je vyčerpanie energetických zásob a nahromadenie kyseliny mliečnej. Počas regeneračnej fázy sa obnovujú energetické zásoby a kyselina mliečna sa likviduje. Regenerácia je teda proces, ktorý začína vtedy, keď sa zaťaženie preruší, zníži sa jeho veľkosť, alebo sa zmení jeho charakter. Vedie k odstráneniu únavy a obnoveniu výkonnosti. Pojmom regenerácia označujeme komplex procesov prebiehajúcich v organizme športovca, ako aj súbor opatrení, ktorý zabezpečuje rýchlu obnovu výkonnosti po tréningovom alebo pretekovom zaťažení, jej návrat na východiskovú úroveň a jej posun v pozitívnom smere. Priebeh regeneračných procesov po tréningovom a pretekovom zaťažení má prísne individuálny charakter, čo podmieňuje veľa faktorov (produkcia hormónov, aktivita fermentov, hromadenie produktov metabolizmu, energetické zásoby organizmu a iné).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Občianske združenie Priatelia Zeme-CEPA vyhlásilo súťaž o tri najlepšie nápady z oblasti udržateľného čerpania eurofondov.
pred 9 rokmi
Nová rozprávka Zdeňka Trošku
pred 9 rokmi
Dostane sa všade
pred 7 rokmi
Automobilka plánuje vybudovať výrobné haly v Európe a Ázii. Predpokladá totiž, že sa jej predaj bude zvyšovať a plánuje preto vybudovať ďalšie výrobné kapacity.
pred 8 rokmi
Hľadá sa výnimočný spevácky prejav, charizmatická osobnosť, pričom pre novú členku tímu Just Dance bude povinnosťou naučiť sa aj nejaké krokové variácie.
pred 8 rokmi
Ponuka nestačí, musí sa zvýšiť výroba, takto ohlásila automobilka Mazda navýšenie výroby limitovaného modelu RX-8 Spirit
pred 6 rokmi
Skvelé. Dextra treba vidieť, kto ho ešte neobjavil, stále je dostupný na našom trhu n DVD s českým dabingom.
pred 8 rokmi
Súťaž UKONČENÁ: Správna odpoveď bola: Čističi používajú na umývanie áut autokozmetiku značky Karcher a Sonax. Vyžrebovaný výherca: Tomáš Drgoňa.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT