Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Systém joga v dennom živote

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 01.01.2007

Prianím každého človeka je žiť v harmónii sám so sebou a so svojím okolím.
Systém joga v dennom živote
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Predstavenie systému
Prianím každého človeka je žiť v harmónii sám so sebou a so svojím okolím. V dnešnej dobe sa kladú na nás väčšie fyzické a psychické požiadavky. Následkom toho stále viac ľudí trpí zdravotnými problémami, napätím, nervozitou, poruchami spánku, stresom, prejavujú sa nepriaznivé dôsledky jednostranného telesného zaťaženia a nedostatku pohybu. Práve preto majú v súčasnosti veľký význam metódy techniky, ktoré pomáhajú upevňovať a zlepšovať zdravie, ktoré nastoľujú telesnú, psychickú a duševnú harmóniu. Systém JOGA v dennom živote ponúka práve v tejto oblasti alternatívnu možnosť, ako pomôcť sebe samému.


Slovo JOGA môžeme preložiť ako rovnováha alebo harmónia. Cieľom jogy je udržať organizmus v rovnováhe, alebo ho do rovnováhy prinavrátiť pomocou súboru špeciálnych telesných, dychových, relaxačných a meditačných cvičení. Dnes sa JOGA vo svete už intenzívne využíva v oblastiach medicíny, školstva, športu. Na Slovensku je systém cvičení autora Paramhans svámi Mahéšvaránandu známy od r. 1973 a je úspešne aplikovaný v kúpeľoch, v ozdravovniach, relaxačných a rehabilitačných programoch. Od r. 1991 je tento systém známy ako Systém Joga v dennom živote.

S jogou do života
Rastúce psychické a fyzické nároky, nedostatok vnútornej pohody a rovnováhy, civilizačné choroby, vznik závislosti – to sú fenomény, ktoré sprevádzajú náš každodenný život, s ktorými sa stretávame aj vo svojom okolí. Ľudí čoraz viac trápi stres, nervozita, poruchy spánku, problémy s koncentráciou, nesprávne držanie tela a dýchanie, zlé stravovacie návyky, nedostatok pohybu. Jedným z východísk, ako dosiahnuť zmenu k lepšiemu, sú jogové cvičenia.

Cvičenia zo základnej ponuky
Systém JOGA v dennom živote tvorí 8-stupňová zostava telesných, dychových, relaxačných a meditačných cvikov. Cvičenec preniká do jednotlivých zostáv pozvoľna, postupne, výkon jednotlivých cvikov si prispôsobuje vlastným, individuálnym možnostiam.

Telesné cvičenia
Pri statických i dynamických telesných cvičeniach sa kladie dôraz na plynulé, vyvážené, vzájomne koordinované a vedome preciťované pohyby a dýchanie. Tieto cvičenia majú pozitívny vplyv na telesné pochody, umožňujú ich vedomé ovplyvňovanie, účinne pôsobia najmä na funkcie vnútorných orgánov a pohybového aparátu, na chrbticu, kardiovaskulárny a centrálny nervový systém.

Dychové cvičenia
Pri týchto cvičeniach sa kladie dôraz na vedomé prehlbovanie dychu, ich pomocou sa možno naučiť plnohodnotne dýchať. Dychové cvičenia podporujú fyzické i mentálne uvoľnenie, vyvažujú energetický systém organizmu. Pôsobí proti stresu a zmierňuje jeho negatívne dôsledky.

Relaxačné cvičenia
Pri týchto cvičeniach sa kladie dôraz na vedomé fyzické i psychické uvoľnenie sa. Relaxačné cvičenia odbúravajú stres a napätie a pomáhajú rozvíjať sebadôveru, koncentráciu, výkonnosť, podporujú správnu činnosť vnútorných orgánov.

Meditačné cvičenia
Sú založené na technike sebaanalýzy, napomáhajú prekonávať zlozvyky, rôzne druhy závislostí (vrátane drogovej), rozvíjajú prirodzenú inteligenciu, potlačené schopnosti a pozitívne vlastnosti.

Špeciálne cvičenia
Zo základného radu cvičení systému JOGA v dennom živote sú odvodené viaceré špeciálne zostavy: cvičenie proti bolestiam chrbta, cvičenia proti bolestiam kĺbov, cvičenia pre deti, hathajogové očistné techniky, tzv. krije. Tieto zostavy sú zamerané na odstraňovanie či zmiernenie bolestí v niektorých častiach tela, na rozvoj pohybových aktivít detí, prečistenie organizmu a pod.




Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
12.12. v Bratislave a 21.12. v Košiciach nastane KONIEC SVETA a Vy na tento jedinečný koncert môžete vyhrať lístky.
pred 6 rokmi
Prezradil to speváčkin snúbenec Chad Kroeger, ktorý však tiež nepozná všetky detaily obradu. Termín svadby zatiaľ nie je známy.
pred 7 rokmi
Talianski odborníci na umenie v piatok vyhlásili, že obraz Medúzy s hadími vlasmi skutočne namaľoval v 16. storočí barokový maliar Caravaggio.
pred 7 rokmi
Štúdia Bertone Nuccio svojimi futuristickými tvarmi má stelesňovať to najlepšie, čo počas svojej dlhej histórie vytvorila karosáreň Bertone
pred 6 rokmi
Miro Žbirka absolvuje prvý narodeninový koncert s príznačným názvom Happy Birthday 8. novembra v pražskej O2 arene.
pred 2 rokmi
Martausová Sima Band
pred 7 rokmi
Únia už teraz disponuje niekoľkými inštitúciami na boj proti jednotlivým odvetviam kyberzločinu, teraz ich však chce integrovať pod jednu strechu.
pred 7 rokmi
Na svadbe v New Yorku bola len Craigova 18-ročná dcéra Ella, 4-ročný syn Weisz Henry a ďalší dvaja priatelia.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT