Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Superkompenzačná sacharidová diéta

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 26.07.2006

Táto diéta má svoj význam hlavne vo vytrvalostných a silovo-vytrvalostných druhoch športu.
Superkompenzačná sacharidová diéta
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Táto diéta má svoj význam hlavne vo vytrvalostných a silovo-vytrvalostných druhoch športu. Jej princíp tkvie v tom, že na základe úpravy diéty a tréningového režimu dosiahneme podstatne vyššieho nahromadenia glykogénu v pracujúcich svalových bunkách a teda sme schopní podať podstatne vyšší výkon. Používa sa tzv. superkompenzačného efektu známeho aj pre celý rad ďalších dejov vo fyziológií: po výkyve nejakej funkcie z pokojového stavu príde vo fáze regenerácie nielen k navráteniu k začiatočných hodnôt, ale k prestreleniu reakcie na druhú stranu. Potom určitú dobu táto hodnota kolíše okolo začiatočných hodnôt, až sa neskôr po určitom čase ustáli na tejto začiatočnej pokojovej hodnote. V prípade, že príde k vyčerpaniu glykogénových zásob v svalových bunkách na základe kombinácie maximálneho zníženia sacharidov v strave a dostatočného telesného zaťaženia, tak v nasledujúcej regeneračnej fáze a súčasnom nadbytočnom príjem sacharidov v potrave príde k prestreleniu a hladina glykogénu vo svaloch, ktorá je k dispozícií pre výkon, sa podstatne zvýši. Podľa niektorých literárnych údajov na základe histologických vyšetrení môže prísť k zvýšeniu o 60 až 70% oproti normálnej hladine. Toto zvýšenie hladiny glykogénu má priaznivý vplyv na podávaný výkon, ktorý sa laboratórne zvýši asi o 15 až 20%.

Superkompenzáciou je teda možné zvýšiť aktuálny výkon. Pri použití tejto metódy nemôže prísť k poškodeniu organizmu. Túto metóda však nemožno aplikovať príliš často aj keď nevyvoláva chronické poškodenie. Je to však trochu „hra z ohňom“ , pri ktorej môže prísť v zložitom riadení metabolizmu k rôznym akútnym zvratom alebo poruchám v súhre aj pri malej chybe a následok potom môže byť jedine vo forme zníženia aktuálnej výkonnosti.

Praktický návod vyzerá asi takto: 3 dni vysoko intenzívneho tréningu pri súčasnom maximálnom znížení príjmu sacharidov a súčasnom čiastočnom hladovaní (teda zníženie aj celkového energetického príjmu). Tréning sa musí pohybovať v každom prípade medzi 60 až 80% maximálnej spotreby kyslíka, v nijakom prípade nesmie klesnúť pod hodnotu 50%. Nasledujúce 2 až 3 dni je zachovaný relatívny kľud, to znamená, že sa vykonáva len kondičný minimálny tréning a zároveň diéta mimoriadne bohatá na sacharidy, ktorá by mala tvoriť až 85% z celkového energetického príjmu. Relatívny telesný kľud pri prechode na stravu bohatú na sacharidy je bezpodmienečne potrebný. Zároveň v tejto fáze musíme dbať na dostatočný prísun tekutín, pretože pri strave bohatej na sacharidy je súčasne zvýšená spotreba tekutín, inak by prichádzalo k škodlivému zníženiu hydratácie organizmu: na 1 g glykogénu sa totiž viaže asi 3,5 g vody. Maximálny vrchol superkompenzačne zvýšeného obsahu glykogénu sa pohybuje medzi druhým až štvrtým dňom stravy bohatej na sacharidy. Do tohto obdobia musíme zaradiť príslušný pretek alebo súťaž. Použitie tejto metódy pri dlhšie trvajúcej súťaži (turnaj) je teda problematické.

Intenzita záťaže počas diéty so znížením obsahom sacharidov musí byť bezpodmienečne nad 50 až 60% maximálnej spotreby kyslíka, pri menšej intenzite sa vyčerpanie zásob glykogénu príliš odďaľuje. Na druhej strane čím väčšie je vyčerpanie glykogénových zásob, tým silnejšia je následná tendencia pre syntézu glykogénu – či už je príčina vo zvýšenej aktivite príslušných enzýmov alebo inde. Na druhej strane nevyvážená diéta môže viesť aj k niektorým prechodným zníženiam obsahu vitamínov a minerálov. Pritom sa nedá spoliehať len na energiu z tukov: tento spôsob by mohol rýchlo viesť k hromadeniu ketónových látok sprevádzaný metabolickú acidózu. Nízka hladina glykogénu a niekedy sa objavujúci aj pokles glukózy v krvi, môže viesť zvoľna k niektorým prejavom hypoglykémie: svalové bolesti, malátnosť, postupné zhoršovanie funkcie centrálneho nervového systému až po niektoré formy depresie (jediným zdrojom energie pre nervovú bunku je totiž glukóza).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Táto diéta má svoj význam hlavne vo vytrvalostných a silovo-vytrvalostných druhoch športu. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/trening/superkompenzacna-sacharidova-dieta/

Pre koho je určená sacharidová diéta? všade čítam niečo iné http://www.tabletky-na-chudnutie.sk/sacharidova-dieta/

 

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Táto dobová komédia sa odohráva vo viktoriánskom Anglicku. Dr. Dalrympley spolu so svojim najlepším priateľom vytvoria nástroj (vibrátor), ktorý ženám umožňuje dosiahnuť vytúženú Úľavu.
pred 7 rokmi
Novinka francúzskej spisovateľky Caroline Bráhatovej Milovala som manipulátora dokazuje, že psychické násilie vo vzťahoch je realita.
pred 5 rokmi
Toto je skvelá vizitka vynikajúcej muzikálovej speváčky (samozrejme, v prípade Bílej, je to iba jedna časť jej repertoáru), ktorej pestrosť postáv, ktoré v divadle stvárnila sa možno rovná i nejakému tomu rekordu.
pred 4 rokmi
Stephen King je majstrom hororu, no Joyland je skôr detektívka. Napínavá, ale aj vtipná a dojímavá. Ukazuje, aké je svet kolotočiarov pestrý, no zároveň falošný a desivo úprimný. Občas sa pri stánkoch nehrá o plyšové medvedíky, ale o život.
pred 5 rokmi
Hudobný skladateľ, ktorý sa podpísal aj pod soundtracky snímok ako Čeľuste (1975), Superman (1978) či E.T. - Mimozemšťan (1982), sa postará o hudbu siedmej, ôsmej a deviatej epizódy kultového
pred 5 rokmi
Spoločnosť Nikon oslovila po celom svete vybraných lokálnych profesionálnych fotografov, aby sa podelili o svoje názory na to, čo bude v dohľadnej dobe vo fotografovaní „in“.
pred 4 rokmi
Videoklip, momentálne k najhranejšej slovenskej pesničke, sa nakrúcal na východe Slovenska. V rodnom meste Adamovho otca, v Prešove.
pred 6 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok, 2.8., do Bratislavy pravé, súčasné americké blues v podobe skupiny Cedric Burnside Project.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT