Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Strečing a jeho rôznorodé podoby I.

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 12.06.2008

Skrátené svaly ťahajú šľachy a to najmä ich úpony.
Strečing a jeho rôznorodé podoby I.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Skrátené svaly ťahajú šľachy a to najmä ich úpony. To následne môže spôsobovať zápaly šľachových obalov a často aj zápaly okostice.

Do cvičebnej jednotky zaraďujeme strečing – naťahovanie väzivových tkanív a svalov za účelom zvyšovania pohybového rozsahu ako súčasť rozcvičenia alebo po cvičení. Súbory cvičení, ktoré sú vykonávané špeciálnou technikou pomáhajú vyrovnať svalovú nerovnováhu – dysbalanciu, odstraňujú svalové a psychické napätie, udržujú pružnosť svalov a sú prevenciou proti zraneniam. Zlepšujú kĺbovú pohyblivosť a pomáhajú udržať správne držanie tela.

Základom metódy je princíp antagonizmu medzi kontrakciou, relaxáciou a dĺžkou svalu . Využíva sa mechanizmus fascilitačného útlmu. Po kontrakcii sa relaxovaný sval ľahšie naťahuje. Na úrovni miechy sa potlačí tzv. antistrečingový reflex. Podráždením svalových a šľachových receptorov nastane autogénna inhibícia, zabráni sa skráteniu svalu pri naťahovaní a tým sa umožní jeho predĺženie. Strečingové cvičenia môžu byť predvádzane rôznymi spôsobmi, ktoré sú závislé na cieli, schopnostiach a stavu trénovanosti športovca.

Najznámejšie metódy strečingu:
1. Metóda postizometrického naťahovania, ktorá má tri fázy:
A. 30 sekúnd kontrakcia svalu, pri ktorej sa vypína antistrečingový reflex a vytvára sa teplo
B. 5 sekúnd relaxácia
C. 20-30 sekúnd natiahnutie svalu

2. Metóda postupného naťahovania neobsahuje počiatočné napínanie, ale svaly sa naťahujú postupne v troch fázach. Každé natiahnutie trvá 7-15 sekúnd, po ňom nasleduje ešte intenzívnejšie natiahnutie. Je vhodná ako kompenzačné cvičenie.

3. Metóda prerušovaného naťahovania – PNF (proprioceptívna nervosvalová fascilitácia). Pomocou tejto metódy sa využívajú rôzne mechanizmy na utlmenie napínacích reflexov (reflexný útlm po napätí, recipročná inhibícia antagonistov). V športovom tréningu sa používajú len kontrakčné – relaxačná technika a tzv. technika kontrakcie – relaxácie – kontrakcia agonistov.

4. Dynamický strečing. Zahrňuje dynamické pohyby. Hnacou silou je pohyb tela alebo končatiny za účelom zvýšenia rozsahu pohybu. Vedie k rozvoju optimálnej pohyblivosti v jednotlivých kĺboch a k zvýšeniu svalovej elasticity. Vo všetkých športoch sa používa najčastejšie.

5. Statický strečing. Znamená natiahnutie svalu do krajnej polohy s výdržou (hathajóga). Hlavnou nevýhodou je, že nerozvíja pohybovú koordináciu, pretože technika pohybov pri statickom strečinku je štrukturálne jednoduchá. Väčšina činností je dynamickej povahy. Využíva sa na záver cvičenia samostatne alebo v kombinácií s dynamickým strečinkom.

6. Balistický strečing. Svaly sa naťahujú dynamicky, rýchle, krajné polohy sa dosahujú krátkodobo. Tento strečink zahrňuje hmitanie v určitej polohe. Dokonale pripravení pružný a prehriaty sval na nasledujúcu záťaž. Odporúča sa len pre dobre trénovaných športovcov, pre silový, rýchlostný a silovo – rýchlostný výkon. Nevhodný pre aerobik.

7. Rytmický strečing. Sú to strečingové cvičenia plynule na seba naväzujúce a vykonávané na pomalú klasickú hudbu. Uplatňuje sa na záver cvičenia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
O vývoji situácie okolo Karola Mella, zadržiavaného na Belize, má slovenský rezort vnútra pravidelné správy
pred 8 rokmi
Helena Vondráčková sa vrátila na pulty predajní s trojalbumom, ktorý mapuje jej najväčšie úspechy a na poslednom disku prináša súbor rarít a dvoch noviniek.
pred 7 rokmi
Seat Mii Ecofuel používa ako palivo skvapalnený zemný plyn.
pred 8 rokmi
Svet sa prostredníctvom Google a služby Street View zoznámi aj so Slovenskom. Od apríla flotila dvadsiatich áut brázdi ulice zatiaľ 19-tich miest a zabezpečuje ich panoramatické fotografie.
pred 7 rokmi
Už od jari nosia zákazníci Orangeu na predajné miesta staré mobily, ktoré pomáhajú rôznym združeniam
pred 5 rokmi
Systém sa skladá z dvoch dvojhviezd, z ktorých jedna je kontaktná, a jednej samostatnej hviezdy prepojenej s oddelenou dvojhviezdou.
pred 3 rokmi
CD s piesňami maestra, ktoré inšpirovali rovnomenný muzikál, vychádza už tento týždeň!
pred 7 rokmi
Kritici obviňujú Japonsko a médiá, že sa aj dva a pol roka od ničivého zemetrasenia a následných prívalových vlnách cunami stále snažia zakrývať vážne následky katastrofy.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT