Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Správna technika dýchania

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 25.01.2008

Pri všetkých správne vykonávaných cvičeniach by malo byť samozrejmé, že pohyb je zosúladený s dýchaním, z čoho vyplýva, že cvičenia a rôzne cviky...
Správna technika dýchania
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pri všetkých správne vykonávaných cvičeniach by malo byť samozrejmé, že pohyb je zosúladený s dýchaním, z čoho vyplýva, že cvičenia a rôzne cviky pri správnej technike podporujú správne dýchanie. Dokonalým zvládnutím techniky pohybu spojením so správnou technikou dýchania si jedinec zabezpečuje prívod dostatočného množstva kyslíka počas pohybovej činnosti.

Dýchanie je ovplyvnené hlavne polohou (vertikálna alebo horizontálna), postavením a polohou hrudníka (vzpriamený, ohnutý, rotovaný) a taktiež polohou a pohybom končatín. Pri rešpektovaní pravidiel pre jednotlivé priestorové usporiadanie spomenutých častí tela získavame správne návyky zosúladeného pohybu s dýchaním. Pri správnom pohybe dvíhania napr. spadnutého predmetu zo zeme (pokrčením nôh do drepu bez predklonu trupu), sa pred pohybom nadýchne, počas pohybu sa plynulé vydychuje a pri vzpriamení sa vdychuje. Mimoriadne dôležitý je takýto návyk dýchania pri hlbokých predklonoch trupu v priebehu cvičenia.

Správny spôsob dýchania sa používa hlavne pri technike dvíhania bremien v práci a v športe, pričom pred zaťažením sa hlboko vdýchne a pohyb sa vykoná z podrepu spevnením brušnej steny so vzpriamenou chrbticou s ťažiskom bremena, čo najbližšie k telu so zadržaním dychom. Správna technika dýchania je vdych a výdych nosom v trvaní 1:2. Pri vdychu nosom sa vzduch patrične zohrieva a čistí, pri výdychu nosom nastáva istý odpor a časové trvanie.

Pri cvičení alebo športovom výkone sa mení rýchlosť dýchania podľa potreby zásobovať organizmus dostatočným množstvom kyslíka. Úplne iná technika dýchania bude pri vysoko intenzívnej činnosti (prevažuje vdychovanie ústami) a pri činnosti v kľudovom stave. Cvičenie a dýchanie má byť zosúladené tak, aby sa umožnil optimálny priebeh vdychu a výdychy z nasledujúceho hľadiska: vdych je pri excentrických pohyboch končatín a napätí trupu (hrudníka), výdych je pri koncentrických pohyboch končatín a uvoľnení (alebo ohnutí) trupu. Napríklad pri plávaní štýlom prsia a kraul sa uplatňuje variabilné hľadisko polohy hrudníka a končatín pre vdych, ktorý sa tu vykonáva ústami krátko ale hlboko, a pre výdych, ktorý je do vody naraz nosom a ústami v pomalšom tempe.

Pri niektorých cvičeniach vdych a výdych sa môže vykonať dvomi spôsobmi:
A, v súlade s pohybom, ktorý umožňuje plnohodnotný vdych (roztiahnutý hrudník, vystreté končatiny) a zľahčený úplný výdych (stiahnutie hrudníka – ohnutie hrudníka)
B, vykonanie výdychu pri vzpriamenom (rovnom) držaní tela (hrudníka) a vdych pri asymetrickom ohnutí alebo rotovaní určitej časti trupu
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ľudia môžu na zlé podmienky či týranie zvierat upozorniť políciu, Štátnu a regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) alebo Slobodu zvierat na linke 02 16781 či mailom.
pred 8 rokmi
Vedci navrhli počítačový čip, ktorý imituje správanie mozgových neurónov po tom, ako prijmú novú informáciu.
pred 6 rokmi
Poslancom za SaS sa nepáči súčasná podmienka, podľa ktorej musí vozidlo taxislužby mať najviac päť rokov odo dňa uvedenia do prevádzky alebo najazdený určitý počet kilometrov.
pred 6 rokmi
Newyorské indie popové duo MS MR predstavilo v máji svoj debutový album Secondhand Rapture, na ktorom priniesli tucet úplne nových skladieb.
pred 6 rokmi
Pražský výber vo svojom návrate pokračuje aj v roku 2013. Už v marci znovu pozve fanúšikov na koncerty v Plzni, Olomouci, Bratislave a v Prahe.
pred 5 rokmi
Snímka by sa mala do amerických kín dostať v júli 2015.
pred 4 rokmi
ASUS predstavil zariadenie RT-AC3200, trojpásmový bezdrôtový gigabitový router triedy AC3200, ktorý bol navrhnutý tak, aby dokázal bez problémov splniť požiadavky na bezdrôtovú sieť v dnešných domácnostiach vybavených mnohými rôznymi zariadeniami.
pred 8 rokmi
...športové kupé inšpirované legendárnou Toyotou 2000 GT

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT