Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Športová masáž

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.04.2007

Športová masáž patrí k najstarším regeneračným prostriedkom.
Športová masáž
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Športová masáž patrí k najstarším regeneračným prostriedkom. Jednotlivé účinky masáže sú dokonale preskúmané a poskytujú organizmu dostatočný spôsob regenerácie. Masáž je veľmi účinná či už lokálne alebo celkovo. Umožňuje nepomerne rýchlejší spôsob zotavenia unavených svalov ako pomocou iných relaxačných metód. Pomocou masáže sa dá upravovať celkové vegetatívne ladenie organizmu, zlepšovať prekrvenie organizmu a stimulovať nervovú sústavu. Fyziologické účinky masáže sa dajú rozdeliť do niekoľkých kategórií a to podľa určenia tej ktorej masáže:
1, prípravná masáž
2, pohotovostná masáž
3, masáž odstraňujúca únavu

Okrem týchto základných typoch masáže existuje ešte aj masáž liečebná, ktorej problematikou sa však tento článok nezaoberá. Takéto delenie sa však uplatní len z hľadiska, keď berieme do úvahy časové umiestnenie pretekov alebo závodu. Inak v podstate rozoznávame pri športovej masáže dva základné druhy: dráždivú a ukľudňujúcu masáž. Podstatný rozdiel u týchto dvoch druhoch masáží je predovšetkým v trvaní masáže, intenzitou a rýchlosťou jej opakovania. V regenerácií používame predovšetkým sedatívnu masáž a snažíme sa zdôrazniť jej mechanický efekt. Pozornosť sa venuje celému telu a všetkým svalovým skupinám, pretože na každý typ únavy sa pozeráme z hľadiska celistvosti ľudského organizmu.

Prípravná masáž – podáva sa pred výkonom a jej hlavnou funkciou je doplniť nedostatky rozcvičenia a prípravu na aktuálny výkon. Často sa aplikuje u športovcov, ktorí majú chronické príznaky z pred štartového stavu. Môže ísť o príznaky ako je štartová horúčka alebo štartová apatia.

Pohotovostná masáž – tento typ masáže tesne predchádza športovému výkonu. Jej hlavný účinok je v dráždení organizmu, čím sa docieli zvýšená aktivácia funkčných systémov organizmu. Sedatívny účinok masáže sa uplatňuje len u športovcov, ktorí majú v pred štartových stavoch príliš vysokú a pre danú disciplínu nežiadúcu psychickú tenziu. Masáž odstraňujúca únavu – tento typ masáže má typický regeneračný účinok. Je zostavená zo základných zásad, ktoré treba dodržovať. Môže byť čiastočná alebo celková. Čiastočná sa uplatňuje v prípadoch, kedy na niektoré časti organizmu je vyvíjaná podstatne väčšia záťaž a na ktorých sa únava prejaví výraznejšie. Aplikuje sa aj v podmienkach, kedy už nemáme dostatočný čas na aplikáciu celkovej masáže. Vo väčšine prípadov zaraďujeme masáž ako predposlednú časť z rady viacerých regeneračných procedúr. Ako posledný článok regenerácie sa pristupuje k relaxačnému kľudu.

Najlepšia doba aplikácie tohto typu masáže je v rozmedzí 45-60 minút po výkone. Nikdy sa netýka len častí, ktoré boli zaťažované, ale aplikuje sa celkovo. Hlavný efekt na základe ktorého sa tento typ používa, je fakt, že urýchľuje likvidáciu únavy a pôsobí pozitívne na psychiku. Efekt výrazne klesá v prípade ak nenasleduje po masáži relaxačný kľud v trvaní aspoň 20 minút. Do tejto fázy relaxácie je vhodné zaradiť hudbu, ktorá taktiež pôsobí relaxačne. V prípade ak dôjde vo fáze relaxácie k driemaniu prípadne športovec zaspí, účinok masáže a celkovej regenerácie sa prehĺbi. Osobitným typom a druhom masáže je masáž medzi jednotlivými športovými výkonmi. Je to kompromis medzi masážou pohotovostnou a regeneračnou. Na jednej strane je snaha o urýchlení regenerácie, na druhej strane nesmie priviesť športovca do úplnej regenerácie, ktorá by sa mala prejaviť znížením výkonu v jeho ďalšej fáze.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred rokmi
Cigánski Diabli na Vianoce
pred 8 rokmi
Byť v Chorvátsku a obísť more, to by bol hriech.
pred 6 rokmi
Podľa Kollára viacerí členovia nezaplatili členské a tým ukončili členstvo v SaS.
pred 7 rokmi
Lady GaGa sa pripomenula fanúšikom aj vydaním DVD a blu ray so záznamom koncertu z The Monster Ball Tour, s ktorým sa svojho času zastavila aj vo Viedni, či v Prahe.
pred 6 rokmi
Spoločnosť IBM zároveň informovala, že vyplatí štvrťročné dividendy.
pred 4 rokmi
Na festival Dance with Air mieri aj kultová punková kapela Zóna A.
pred 5 rokmi
Jedná sa o album “Waterloo“, ktorý vychádza v deluxe edícii začiatkom apríla, teda takmer presne 40 rokov od svojho prvého vydania.
pred 8 rokmi
V rámci akcie Electrify Your Mind _FM predstavia svoj nový, v poradí tretí štúdiový album I´m Not Your Computer, ktorý je kritikmi aj fanúšikmi hodnotený viac ako priaznivo.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT