Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Spánok a druhy spánku

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 21.10.2006

Človek počas svojho života prespí takmer jednu tretinu. Spánok predstavuje formu zníženého vedomia, z ktorej sa dá prebudiť.
Spánok a druhy spánku
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Človek počas svojho života prespí takmer jednu tretinu. Spánok predstavuje formu zníženého vedomia, z ktorej sa dá prebudiť. Počas spánku prestávajú fungovať určité systémy v ľudskom tele. Ide predovšetkým o zmysly, ktoré síce fungujú, ale informácie sa nedostávajú až do mozgu. Spánok je ovplyvnený predovšetkým rôznymi pochodmi, ktoré prebiehajú v mozgu. Mozog patrí medzi najzranitelnejšie orgány v organizme a preto je chránený predovšetkým lebečnými kosťami. Hmotnosť mozgu dospelého človeka sa pohybuje od 1200 po 1400 gramov. Na jeho fungovanie je potrebný stály prísun kyslíka a cukru. Už pri niekoľko minútovej absencii kyslíka , môžu vzniknúť trvalé defekty na mozgu. Mozog slúži ako centrum pre všetky podnety prichádzajúce do organizmu. V mozgu prebieha analýza podnetov a spätná odpoveď. Vďaka mozgu môžeme uspokojiť základné potreby ako je smäd alebo hlad. Taktiež je zodpovedný za tvorivú činnosť a správne vyjadrovanie. Spánkové centrum sa nachádza v koncovom mozgu na bočnej a spodnej ploche oboch pologúľ.

Informácie ktoré smerujú do mozgu a späť sú prenášané pomocou neurónu. K prenosu informácie z jedného neurónu na druhy dochádza na konci neurónu, ktoré sa volá synapsa. Na tomto mieste sa informácia vo forme elektrického prúdu nemôže preniesť a tak sa táto informácia prenáša chemicky. To sa uskutočňuje pomocou takzvaného mediátora, ktorý je schopný chemickým účinkom podráždi nasledujúci neurón a informácia sa môže šíriť ďalej.

Mediátory majú priamy vplyv na spánok. Môžu svojimi vlastnosťami spánok tlmiť alebo povzbudzovať. Na tlmenie spánku slúži mediátor acetylcholín, ktorý nás udržiava pri vedomí, povzbudzuje isté hormóny ktoré podporujú pamäť a funkciu vedomia. Na druhej strane mediátor serotonín tlmí vnímanie a pomáha pri zaspávaní. Mediátory majú aj ďalšie funkcie. Napríklad noradrenalín a dopamín zvyšujú pozornosť, podporujú pohybovú a sexuálnu činnosť. Dopamín podporuje uvoľňovanie rastového hormónu hypofýzy, čo sa deje prevažne počas spánku.

Činnosť mozgu má mnoho spoločného s naším stavom vedomia a s naším spánkovým cyklom. Počas spánku dochádza k niektorým fáza, ktoré označujeme ako fázy spánku. Každá táto fáza má svoje špecifické vlastnosti. V priebehu spánku človek prechádza z ľahkého spánku do tvrdého čo sa deje niekoľkokrát v priebehu celého spánku. Na základe tohto poznatku sa spánok rozdelil čím sa táto fáza prdo dvoch hlavných štádií a to na fázu REM a fázu NONREM. Fáza REM je charakterizovaná rýchlymi očnými pohybmi ktoré sa pri fáze NONREM nevyskytujú. Počas REM fázy dochádza k uvoľňovaniu svalov. V tomto štádiu vyzerajú naše sny živšie a po prebudený sme schopný si ich zapamätať. Táto časť spánku by mala predstavovať 20 až 25% celkovej dĺžky spánku.

Alkohol a mnohé farmaká majú pozitívny vplyv na zaspávanie , ale na druhej strane vlastne znemožňujú fázu REM. Môžeme spať hlboko, ale nebudeme sa cítiť tak sviežo ako keď zaspíme prirodzením spôsobom. REM fáza je pre spánok veľmi dôležitá. Pri absencii tejto fázy v priebehu spánku sa organizmus snaží dohnať spôsobenú stratu REM fázy pri najbližšom spánku edĺži.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ubytovanie blízko mesta Brezno, reštaurácia, šk...
rebríky, lešenia, záhradná technika predaj, ser...

28 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 801 m2
47 000.00 €
Na predaj chata, rozloha 78 m2
45 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 89 m2, balkón, l...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
22-ročná interpretka venovala skladbu fanúšikom a fanúšičkám.
pred 10 rokmi
Americká rebelantka Pink ešte stále žne úspechy, ktoré jej priniesol jej zatiaľ posledný geniálny album Funhouse.
pred 7 rokmi
Tretina ľudí si nevie predstaviť dovolenku bez laptopu.
pred 8 rokmi
Múzeum obchodu prináša v rámci ojedinelého projektu Rock v múzeu, v stredu, 12.9., do Bratislavy pravé, súčasné americké blues v podobe skupiny Dave Herrero and The Hero Brothers Band.
pred 7 rokmi
Dobrovoľníci, ktorí pracujú na záchrane ruín slovenských hradov veria, že sa im aj tento rok podarí získať dotácie z ministerstva kultúry a tiež prostriedky na nezamestnaných, zapojených do obnovy hradov.
pred 8 rokmi
Žena v čiernom je mystický horor, ktorý je ukážkou toho, že napínavý príbeh nemusí písať iba Stephen King.
pred 8 rokmi
Hlasovaním o budúcich poslancoch možno prispieť k prekonaniu hmotnej a morálnej chudoby, v ktorej sa nachádza naša národná a občianska spoločnosť
pred 7 rokmi
Automobilka nebude stavať nové továrne počas nasledujúcich troch rokov, okrem tých, do ktorých už investície ohlásila. Namiesto toho zvýši produkciu plným využitím a prevádzkou súčasných tovární.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT