Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Sauna áno či nie

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 17.08.2007

Kombinovaná procedúra, ktorej princíp je založený na predhriatí organizmu...
Sauna áno či nie
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Kombinovaná procedúra, ktorej princíp je založený na predhriatí organizmu a následnom rozlične rýchlom ochladení sa nazýva teplovzdušný kúpeľ alebo saunovanie (sauna – po fínsky jama v zemi).

Saunovanie môže byť dôležitou súčasťou regenerácie športovca, pomocným prostriedkom v období získavania kondície (napríklad v zimnej príprave hráčov v kolektívnych hrách) a nezanedbateľným prvkom pri prevencií a liečbe niektorých ochorení. Niekedy sa používa jednorázovo, inokedy opakovane. V pravidelných intervaloch nadobúda charakter súčasti tréningu. Jednorázové saunovanie môže priaznivo ovplyvniť prechodné zníženie výkonnosti pri pociťovaní prvých príznakoch ochorenia horných dýchacích ciest (keď na športovca niečo „lezie“) alebo v období zvýšeného ohrozenia týmito chorobami (chrípka, nádcha, zápaly hrtanu, priedušiek a podobne), ktoré často zapríčiňujú obmedzenia a výpadky v tréningu a výkonoch. V týchto prípadoch môžeme saunovanie chápať ako akýsi druh „popudovej terapie“ nešpecifického typu. Treba však pripomenúť, že tento spôsob prevencie nie je možné použiť v čase keď je športovec už chorý (má naplno rozvinuté príznaky ochorenia).

Saunovanie má okrem pozitívneho vplyvu na psychiku, regeneráciu, prevenciu a liečbu (určitý efekt pri chronických zraneniach sval, šliach a kĺbových spojení) aj istý kondičný účinok – jeden tepelný podnet (pobyt v potiarni) sa prirovnáva k zaťaženiu svalov prácou (napríklad voľnému behu asi na tri km). Pobyt v "potiarni" urýchľuje vyplavovanie kyslých produktoch látkovej premeny „únavových látok“, ktorými je svalstvo po výkone presýtené a zlepšuje rýchlosť jeho kontrakcie (sťažlivosti).

V priebehu hrubej fyzickej prípravy je možné zaradiť saunovanie do tréningového procesu dva až tri krát do týždňa. Je vhodné dve hodiny po večernom jedle (potom sa dá aplikovať aj masáž odstraňujúca únavu). Ak je medzi tréningovými jednotkami väčší odstup, je možné využiť saunovanie aj pred obedom. Podmienkou je dostatok času na pasívny odpočinok (aspoň tri hodiny). Minimálne sa dá saunovanie využívať raz za týždeň, najlepšie na jeho konci. Medzi tréningovou záťažou a saunovaním musí uplynúť 80 až 120 minút aj kvôli doplneniu tekutinového potenciálu a stratených minerálnych látok riadenými iontovými nápojmi.

Do potiarne nie je vhodné vstupovať nalačno, ale ani po veľkej konzumácií. Pokiaľ má športovec studené – premrznuté ruky a nohy, odporúča sa predhrievanie (je dobré aj po veľkej záťaži a vyčerpaní) – teplý kúpeľ chodidiel a rúk a uvoľnenie v pohodlnej polohe. Po vstupe do potiarne je vhodné zachovať určitú postupnosť prijímania tepelných podnetov (od spodnej lavice k vrchným) a rovnako tak sa odporúča postupné ochladzovanie. Vzhľadom na individuálnu znášanlivosť saunovania je potrebné saunovanie konzultovať s lekárom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Úspešný projekt mestskej požičovne bicyklov Citybike vo Viedni zaznamenal ku koncu minulého roka rekordný počet, až 482.687 zaregistrovaných ľudí, ktorí túto automatickú výpožičnú službu využívajú.
pred 8 rokmi
Nová dimenzia radosti z jazdy
pred 3 rokmi
Veľkolepá hudba a jedinečný umelecký zážitok.
pred 4 rokmi
AD-link je systém ľahkého a rychlého zárobku na internete, ktorý má vyše 4 000 užívateľov.
pred 8 rokmi
Notebook je stvorený pre zaneprázdnených ľudí, ktorí chcú maximálne využiť svoj čas.
pred 6 rokmi
Kabinet posúdi aj legislatívny zámer rekodifikovať civilné právo.
pred 5 rokmi
Ten príbeh poznáme zhruba rovnako. Noe postavil loď, na tú sa dostal pár každého zo zvierat a keď prišla potopa, loď vyplávala. Nový život sa mohol začať. Stručne a jasne. Nakrúťte však o tom dva a pol hodinový film, ktorý by navyše mal byť veľkolepý
pred 6 rokmi
Aj keď sú ženy vo svete technológií zastúpené skromne, na pohovoroch o svojich predpokladoch zvyknú presvedčiť. Ich devízou je logicko-technické myslenie, ale aj typicky ženské vlastnosti.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT