Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Relaxácia po novom (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 31.07.2008

Svalovina, ktorá tvorí 40% hmotnosti ľudského tela, je jediným aktívnym tkanivom. Jediným, ktoré vie vyvolať pohyb.
Relaxácia po novom (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Svalovina, ktorá tvorí 40% hmotnosti ľudského tela, je jediným aktívnym tkanivom. Jediným, ktoré vie vyvolať pohyb. V športovom svete je aj synonymom pohybu, sily, výkonu.

I bežná populácia vie, že treba mať dobrý „svalový korzet“ a že preto je šport „zdravou činnosťou“, ktorá svalový korzet vyvoláva, a tak zabraňuje rôznym poruchám a chorobám pohybového aparátu. Ak vznikne nejaká funkčná porucha, vždy sa hľadá chyba, prekážka či choroba mimo svalového systému, akoby svalový systém mohol telo iba poháňať dopredu, a nie sám vyvolávať funkčnú poruchu, poruchu pohybu.

Manuálna medicína svojou teóriou i praxou skutočne dokázala, že hlavnou a častou brzdou je kĺbová blokáda, teda intraartikulárna porucha. Keď sa blokáda kĺbu šikovným, teda cieleným, jemným, ale ráznym pohybom – ručným hmatom – odstráni, obnoví sa pohyb v kĺbe a tým sa odstránia aj všetky nepríjemné pocity a stavy vo svalstve, ktoré ho obklopuje, resp. funkčne ku kĺbu patria. Tieto svaly tvoria s daným kĺbom funkčnú jednotku. Svalstvo, hoci tvorí celok a je centrálne riadené nervovým systémom, na preťaženie a únavu, ani na poruchu v artróne a vertebróne, nereaguje ako celok. Poznamenávame, že takmer všetky poruchy v pohybovom aparáte sú pociťované ako bolesť svalstva, ako bolesť vo svalovine.

Aj malé rozcvičenie vie niekedy odstrániť únavu i bolestivosť svalov. Preto sa cvičenie a rozcvičenie považuje bežne (a mylne) za niečo, čím možno odstrániť bolesti aj tam, kde ostatná terapia zlyhala. Azda preto sa stáva, že ak športovec nedosahuje požadovaný výkon a jeho srdcovo-cievny systém je v poriadku, predpokladá sa, že pravdepodobne málo intenzívne trénuje a tréning sa mu zintenzívňuje. Výkon športovca môže negatívne ovplyvniť nie nedostatok tréningu, ale i jeho priemernosť a jednostrannosť – bez relaxácie, bez snahy o svalovú rovnováhu, svalovú „balanciu“.

Čo to je? Svalstvo tvorí veľmi citlivú štruktúru, ktorá reaguje na všetky podnety v pohybovom aparáte – v atróne i vertebróne. Reaguje spravidla stereotypne. Svaly zvýšia svoj tonus, dochádza k lokalizovaným spazom, bolestivým na pohmat, bolestivé sú aj úpony – dochádza k entezopatiám. Dlhotrvajúci, i malý ťah na svalový úpon zapríčiňuje jeho lokálnu bolestivosť na aktívne i pasívne napnutie, ba i na palpáciu. Športovci musia potom pri športovom výkone prekonávať nielen odpor vzduchu, vody, činky a podobne, ale i bolesť, ktorá, hoci vcelku „banálna“, môže podstatne ovplyvniť ich výkon i výsledok. Je to preto, že bolestivosť svalového úponu môže dysbalanciu, ktorú športovec má, negatívne zvýrazniť, ak neregeneruje svoje svalstvo, kompenzačne ho nedostáva do rovnováhy. Myslíme tým na cielenú, plánovitú, teda aktívnu regeneráciu.

Sú svaly, ktoré na zaťaženie reagujú zvýšením tonusu, spazmom a skrátením. Sú to zväčša svaly, ktoré pôsobia antigravitačne, t.j. zabezpečujú „labilnú“ polohu, akou je sed, stoj, chôdza, beh a podobne, teda svaly posturálne. Okrem nich sú svaly, ktoré reagujú na nadmerné zaťaženie oslabením, útlmom, alienáciou, čo všetko sú synonymá „neparetickej poruchy“ v hybnom systéme. Nazývame ich svaly fázické, rýchle. Ich oslabenia vznikajú aj reflexne – reflexným pôsobením spastických, bolestivých alebo skrátených svalov posturálnych, ktorým robia spravidla antagonistov. Preto pri svalovej dysbalancii nestačí tieto oslabené, fázické svaly posilňovať. Najprv musíme skrátené svaly uvoľniť, utlmiť, relaxovať a až potom fázické svaly posilňovať. Samozrejme, je potrebné vedieť testovať skrátené svaly a testovať aj svaly oslabené, teda diagnostikovať svalovú rovnováhu alebo – lepšie povedané – nerovnováha. Ako sme povedali, pri únave alebo i drobnom, ale bolestivom úraze, môže sa porušená svalová rovnováha mnohonásobne zvýšiť – a nám potom zostáva iba sa diviť, prečo vrcholový športovec nepodal pre neho primeraný, inak obvyklý výkon.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpa nehnu...
Dovozca minerálnych vôd SAN BENEDETTO na sloven...

129 900.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 72.50 m2, novost...
125 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 270 m2
1 200.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 186 m2, novost...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Voulez-Vous bol šiesty album švédskej štvorice ABBA, ktorý vyšiel v júni roku 1979. Pôvodná verzia albumu priniesla desať skladieb, z ktorých až päť zabodovala v podobe úspešných singlov.
pred 8 rokmi
Tento rok tam už vystúpil dva razy - v máji na samostatnom koncerte v Londýne a v auguste počas olympiády v Slovak Fan Zone.
pred 10 rokmi
Epický príbeh Nezvestní, plný nečakaných zvratov a presunov v čase dospel do vynikajúcej 5. série.
pred 6 rokmi
Na zvláštnom tajomnom mieste odkrýva hlavná hrdinka najväčšie hriechy svojej rodiny!
pred 10 rokmi
...je dokonalým prístrojom pre štýlových mladých profesionálov...
pred 8 rokmi
V priestoroch Art Café premietnu v dňoch 25 až 27. júna päticu oceňovaných izraelských filmov.
pred 5 rokmi
Patent značky BMW i na elektrickom bicykli. Inovatívne kyvné rameno s pohonnou jednotkou sa začína vyrábať v továrni na elektrické bicykle HNF Heisenberg.
pred 8 rokmi
Akcie prevádzkovateľa najväčšej sociálnej siete vo štvrtok klesli o 6,3 % na 19,87 USD za kus, čo znamená, že ich aktuálny kurz je takmer o polovicu nižší ako upisovacia cena 38 USD za akciu

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT