Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Regenerujte pomocou jogy (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 16.04.2008

Joga je najstaršia metóda zvyšovania odolnosti organizmu a kompenzácia rušivých vplyvov vnútorného prostredia.
Regenerujte pomocou jogy (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Joga je najstaršia metóda zvyšovania odolnosti organizmu a kompenzácia rušivých vplyvov vnútorného prostredia. Vznikla pred niekoľkými tisíckami rokov v Indii na základe nie príliš vedeckého poznania funkcie jednotlivých orgánov a systémov v ľudskom tele.

Vychádza predovšetkým zo skúseností, že zvýšené psychické a emocionálne napätie je v priamej závislosti na momentálnom stave pohybového systému a vnútorných orgánov. Táto väzba je obojstranná, to znamená, že psychické napätie ovplyvňuje rovnakým smerom napätie svalové, a obrátene môžeme použitím striedavo väčšieho napätia a relaxácie pohybového systému ovplyvňovať psychiku človeka a tiež aj funkčnú pohotovosť vnútorných orgánov.

Niektoré formy klasickej jogy sú spojené s cielenou meditáciou. Pokiaľ však zoberieme za základ všetky prvky, ktoré vychádzajú z dnes známych neuromuskulárnych a psychosomatických závislostí a dáme tieto skutočnosti do väzby so známymi vedeckými skúsenosťami o činnosti vyššej nervovej sústavy, sú jogové cvičenia vynikajúcim doplnkom psychofyzickej regenerácie. Zaradenie jogy nemôže byť nikdy presné, pretože ide o kombináciu regenerácie pohybom s regeneráciou psychologickou. Rozvoj jogy v európskych krajinách v minulom storočí bol zameraný predovšetkým na materialistickú podstatu tohto typu cvičenia a je bezpochyby prínosom pre súčasnú spoločnosť preplnenú pôsobením najrôznejších stresorov s trvalým nárastom všetkých civilizačných ochorení. Joga sama o sebe je pomerne zložitý cvičebný postup, ktorý si vyžaduje časovo náročný nácvik. Nedá sa preto jogu ako celok použiť v športovom dianí, ale celý rad prvkov je použiteľných, pretože účelné spája schopnosť subjektívne ovládať stavy zvýšeného nervového a psychického napätia. Z jogy vzišiel rad ďalších postupov, napr. Schultzov autogénny tréning a z veľkej časti aj ostatné autoregulačné typy cvičení.

Na jogu sa musíme pozerať ako na určitú zostavu cvikov, ktoré napomáhajú k zvýšenej odolnosti organizmu proti stresogénnemu pôsobeniu rady vnútorných a vonkajších činiteľov. Touto vlastnosťou zvyšovať odolnosť sa joga stáva prvkom, ktorý môže odolávať nástupu niektorých prejavoch únavy. Zároveň však vzhľadom k možnosti ovplyvnenia funkcie vnútorných orgánov môže byť použitá k urýchleniu zneškodňovania špecifických prejavov únavy, a to predovšetkým tých prvkov, ktoré súvisia s nevhodnou úrovňou psychického alebo emocionálneho napätia. Pre jogu v tomto prejave sa používa označenie hathajoga. Nie je priamo závislá na ideológií jogy. Naopak je podoprená radom vedeckých a odborných poznatkov, ktoré priniesla a trvalo prináša moderná medicína. Zložitou zostáva terminológia jednotlivých cvikov, ktorá používa pôvodné názvy, z ktorých niektoré sú do slovenčini buď ťažko preložitelné, prípadne sa preložiť vôbec nedajú. Základný význam v joge je úroveň schopnosti vnímania. Nácvik vnímania vlastný realite, každého daného momentu je pomerne jednoduchý. Zložitejší je nácvik vnímania zmien, ku ktorým počas cvičenia dochádza v organizme. Tieto zmeny sú pomerne malé a ich vnímanie je utlmené silnejšími vonkajšími podnetmi. Každá činnosť má tri základné aspekty: A. čo robíme, aký pohyb, akú polohu udržiavame, ktoré svaly máme v stave zvýšeného napätia, ktoré sú uvoľnené, čo pri danom pohybe pociťujeme, ako sa pri danom cviku meníme, kam smeruje naše myslenie, do akej miery sme schopní vnímať aj malé odtiene všetkých jednotlivých podnetov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj a prenájom nehnuteľností, bytov, domov, ...
Predaj spotrebného materiálu pre tlačiarne, atr...

250.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 101 m2
600.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 110 m2
900.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 51.17 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Zatiaľ, čo je nútená riešiť najbolestnejšie problémy, v divadle vrcholia prípravy muzikálu Johanka z Arku...
pred 7 rokmi
Jedna by druhú najradšej zabila, ale šéf im to zakázal. To je veta, ktorá presne vystihuje vzťah predstaviteliek filmu Drsňačky.
pred 8 rokmi
Najdesivejšia jazda, akú ste kedy zažili.
pred 9 rokmi
Porsche Panamera v úprave Gemballa sa predstavilo na Top Marques Monaco v Monte Carle
pred 8 rokmi
Podľa hodnotenia v správe Európskeho centra pre znečisťovanie ovzdušia a zmierňovanie zmeny klímy dosiahlo v období rokov 2003 až 2008 vôbec najvyšší pokles v uhlíkovej náročnosti spomedzi 27 krajín EÚ.
pred 6 rokmi
Poslanec a podpredseda Siete Miroslav Beblavý v hromadnej pripomienke presadzuje, aby sa zrušili pevné ceny u notárov a stanovil sa iba ich strop. Notári by tak o spotrebiteľov mohli bojovať aj ponúkanými cenami.
pred 6 rokmi
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú zakázať chudobným hráčom vstup do herní. Hazard podľa poslancov obyčajných ničí mnoho ľudí.
pred 9 rokmi
Speváčka Duffy vydáva svoj druhý štúdiový album Endlessly...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT