Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Princípy techniky vykonávaného pohybu (5.časť).

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.07.2009

Princíp osamotenia – izolácie
Princípy techniky vykonávaného pohybu (5.časť).
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Princíp osamotenia – izolácie
Priľahlé alebo aj tzv. podporné svaly sú často tak intenzívne zapájané do činnosti, že svaly pre ktoré je cvičenie určené dostávajú len malý efekt z vykonávanej práce. Princíp osamotnia predpisuje cvičiť takým spôsobom, aby určitá skupina svalov pracovala pri cvičení úplne izolovane, pri použití primerane ťažkej záťaže.

Najevidentnejšie je napomáhanie takmer všetkých svalov pri cvikoch v stoji. Je skoro nemožné robiť tieto cviky len určenými svalovými skupinami. Prakticky každý sval tela pomáha. Kolená sa zľahka ohýbajú v počiatočnom štádiu cviku, keď sa bremeno uvádza na dráhu pohybu, chrbát sa zakláňa v ďalšej fáze pohybu, sediace svaly sa silne napínajú a sťahujú pomáhajúc udržať rovnováhu, a prsné svaly sa tiež naťahujú a stáčajú hlavne v poslednej fáze pohybu. Svaly, pre ktoré boli cvičenia v stoji určené ako napr.: bicepsy, tricepsy, deltové svaly, chrbát tiež aj stehná, dostávajú iba čiastočný účinok pohybu. Ale stačí použiť lavičku s doskou v hornej polohe, ktorá fixuje chrbát v strnulej polohe a vylučuje napomáhanie kolenami a bedrami a cviky sa stávajú izolovanými. Podobne pri drepoch môže byť vylúčené napomáhanie chrbtom, driekovou časťou a sedacími svalmi pri použití Hacken – stroja.

Takto sa z obyčajných cvikov stávajú cviky izolované, ktoré spracúvajú a pôsobia iba na tie svaly, pre ktoré bolo cvičenie určené. Tento princíp je výborný pre zvýraznenie zaostávajúcich svalových partií. Na izolované posilňovanie slúžia aj rôzne trenažére a stroje, ktoré dnes nájdete v každom fitnescentre.

Princíp vrcholného zmrštenia
Princíp vrcholného zmrštenia je najdôležitejší pre rozvoj svalového vrcholu a svalovú výraznosť. Čím viac môže byť sval zmrštený, tým dokonalejší bude jeho tvar, jeho výška a jeho oddelenie. V niektorých cvičeniach s činkou nie je možné dosiahnuť úplné zmrštenie, pretože niektorú čas tela zastaví pohyb činky pred dosiahnutím plného zmrštenia. Iný dôvod, pre ktorý sa nedá uplatniť vrcholné zmrštenie môže byť ten, že príťažlivosť zeme umožňuje ľahké zakončenie cviku, pretože činka od vrcholu pohybu klesá vlastnou váhou. Najlepšie sa to dá demonštrovať na cviku „bicepsový zhyb v stoji“.

Prvý faktor, ktorý môže brániť plnému zmršteniu, prsné svaly a hrudný kôš môžu byť tak vyvinuté a vysunuté dopredu, že činka sa zastaví prv než sa bicepsy plne zmrštia. Druhý faktor príťažlivosť zeme, umožňuje ľahké zakončenie cviku, pretože keď bremeno dosiahne najvyššiu polohu, gravitácia a nie biceps ťahá bremeno dolu k pleciam a to čo by malo byť vrcholným zmršteným, zlyháva.

Preto, aby princíp vrcholného zmrštenia pracoval najúčinnejšie, je nutné voliť takú vzájomnú polohu tela a bremena, aby sa vrchol odporu bremena dostal do bodu, keď je príslušný sval maximálne zmrštený. Vrcholné zmrštenie teda nutne vyžaduje zmeniť uhol tela alebo cvičenia tak, aby sval pri cvičení bol nútený pracovať úplne sám bez akejkoľvek pomoci gravitácie po celú dráhu pohybu. Napríklad pri bicepsovom zhybe predklonením tela vpred bicepsy sú nútené pracovať proti gravitácii od samého začiatku až do konca. To je dôvod, prečo všetky druhy cvičení s kladkou a strunami sú tak účinné. Prirodzené napätie strún a kladiek pravidelne udržuje stály odpor pre sval po celé cvičenie. Ale keď sa samotné telo nakloní vpred alebo vzad alebo do nejakej inej polohy, ktorú cvičenie so strunami a kladkami vyžaduje a umožňuje, potom sa vytvára takmer dvojité napätie a preto je aj väčšie vrcholné zmrštenie bicepsov alebo aj iných svalov, ktoré ich dvíha do výšky.

Tento princíp je určený pre každého kulturistu, ktorý má objem a potrebuje lepší tvar a výraznosť svalov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


nerezové zábradlie, nerezové a hliníkové brány,...
Hľadáte ubytovanie Podhájska či Podhájska ubyto...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


119 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 47.48 m2
55 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 700 m2
87 500.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 89 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Americká herečka Dakota Fanning si zahrá titulnú rolu v historickej dráme Effie.
pred 5 rokmi
Na populárny rad L-series nadväzuje L-seriesII s výrazným dizajnom a funkciami.
pred 3 rokmi
Vydavateľstvo Fragment vydalo brilantný psychotriler amerického autora Bena H. Wintersa, z ktorého doslova mrazí. Román Ploštice patrí jednoznačne k jeho najnapínavejším dielam.
pred 6 rokmi
V kolekcii obsahujúcej tri DVD a jedno CD bude aj záznam jej koncertu z londýnskej Porchester Hall z roku 2007 a dokument s názvom Amy Winehouse: The Day She Came To Dingle, ktorý nedávno odvysielala BBC Four.
pred 7 rokmi
Najlepšou skladbou roka 2011 je podľa redaktorov britského hudobného portálu Gigwise.com pieseň Midnight City od skupiny M83, ktorá je združená okolo francúzskeho hudobníka Anthonyho Gonzaleza.
pred 6 rokmi
Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka by bolo veľmi vhodné, keby sa strany na pravo od stredu dokázali zhodnúť na podpore jedného prezidentského kandidáta.
pred 5 rokmi
Výborný zvuk, pôsobivá svetelná show, videoprojekcie, ale hlavne excelentní muzikanti a kvalitná rocková hudba – to je záruka jedinečného hudobného zážitku – Dilemma Rock tour 2013.
pred 3 rokmi
Iba symbolický rast vo výške 0,1 % zaznamenal za prvý polrok tohto roka chemický a farmaceutický priemysel SR.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT