Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Princípy techniky vykonávaného pohybu (5.časť).

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.07.2009

Princíp osamotenia – izolácie
Princípy techniky vykonávaného pohybu (5.časť).
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Princíp osamotenia – izolácie
Priľahlé alebo aj tzv. podporné svaly sú často tak intenzívne zapájané do činnosti, že svaly pre ktoré je cvičenie určené dostávajú len malý efekt z vykonávanej práce. Princíp osamotnia predpisuje cvičiť takým spôsobom, aby určitá skupina svalov pracovala pri cvičení úplne izolovane, pri použití primerane ťažkej záťaže.

Najevidentnejšie je napomáhanie takmer všetkých svalov pri cvikoch v stoji. Je skoro nemožné robiť tieto cviky len určenými svalovými skupinami. Prakticky každý sval tela pomáha. Kolená sa zľahka ohýbajú v počiatočnom štádiu cviku, keď sa bremeno uvádza na dráhu pohybu, chrbát sa zakláňa v ďalšej fáze pohybu, sediace svaly sa silne napínajú a sťahujú pomáhajúc udržať rovnováhu, a prsné svaly sa tiež naťahujú a stáčajú hlavne v poslednej fáze pohybu. Svaly, pre ktoré boli cvičenia v stoji určené ako napr.: bicepsy, tricepsy, deltové svaly, chrbát tiež aj stehná, dostávajú iba čiastočný účinok pohybu. Ale stačí použiť lavičku s doskou v hornej polohe, ktorá fixuje chrbát v strnulej polohe a vylučuje napomáhanie kolenami a bedrami a cviky sa stávajú izolovanými. Podobne pri drepoch môže byť vylúčené napomáhanie chrbtom, driekovou časťou a sedacími svalmi pri použití Hacken – stroja.

Takto sa z obyčajných cvikov stávajú cviky izolované, ktoré spracúvajú a pôsobia iba na tie svaly, pre ktoré bolo cvičenie určené. Tento princíp je výborný pre zvýraznenie zaostávajúcich svalových partií. Na izolované posilňovanie slúžia aj rôzne trenažére a stroje, ktoré dnes nájdete v každom fitnescentre.

Princíp vrcholného zmrštenia
Princíp vrcholného zmrštenia je najdôležitejší pre rozvoj svalového vrcholu a svalovú výraznosť. Čím viac môže byť sval zmrštený, tým dokonalejší bude jeho tvar, jeho výška a jeho oddelenie. V niektorých cvičeniach s činkou nie je možné dosiahnuť úplné zmrštenie, pretože niektorú čas tela zastaví pohyb činky pred dosiahnutím plného zmrštenia. Iný dôvod, pre ktorý sa nedá uplatniť vrcholné zmrštenie môže byť ten, že príťažlivosť zeme umožňuje ľahké zakončenie cviku, pretože činka od vrcholu pohybu klesá vlastnou váhou. Najlepšie sa to dá demonštrovať na cviku „bicepsový zhyb v stoji“.

Prvý faktor, ktorý môže brániť plnému zmršteniu, prsné svaly a hrudný kôš môžu byť tak vyvinuté a vysunuté dopredu, že činka sa zastaví prv než sa bicepsy plne zmrštia. Druhý faktor príťažlivosť zeme, umožňuje ľahké zakončenie cviku, pretože keď bremeno dosiahne najvyššiu polohu, gravitácia a nie biceps ťahá bremeno dolu k pleciam a to čo by malo byť vrcholným zmršteným, zlyháva.

Preto, aby princíp vrcholného zmrštenia pracoval najúčinnejšie, je nutné voliť takú vzájomnú polohu tela a bremena, aby sa vrchol odporu bremena dostal do bodu, keď je príslušný sval maximálne zmrštený. Vrcholné zmrštenie teda nutne vyžaduje zmeniť uhol tela alebo cvičenia tak, aby sval pri cvičení bol nútený pracovať úplne sám bez akejkoľvek pomoci gravitácie po celú dráhu pohybu. Napríklad pri bicepsovom zhybe predklonením tela vpred bicepsy sú nútené pracovať proti gravitácii od samého začiatku až do konca. To je dôvod, prečo všetky druhy cvičení s kladkou a strunami sú tak účinné. Prirodzené napätie strún a kladiek pravidelne udržuje stály odpor pre sval po celé cvičenie. Ale keď sa samotné telo nakloní vpred alebo vzad alebo do nejakej inej polohy, ktorú cvičenie so strunami a kladkami vyžaduje a umožňuje, potom sa vytvára takmer dvojité napätie a preto je aj väčšie vrcholné zmrštenie bicepsov alebo aj iných svalov, ktoré ich dvíha do výšky.

Tento princíp je určený pre každého kulturistu, ktorý má objem a potrebuje lepší tvar a výraznosť svalov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Všetko sa začína v roku 1985 a od tohto letopočtu sa datuje veľmi veľa bláznivých príhod mladíka Martyho, ktorý sa vďaka stroju času ocitá v roku 1995.
pred 4 rokmi
Toto je prvý a jediný denník, ktorý napísal doteraz zadržiavaný väzeň v Guantáname. Muhammad Walad Saláhí je jedným z väzňov v obávanom Guantanáme.
pred 8 rokmi
Nórska skupina A-ha sa opäť spojí, aby si v deň národného smútku 21. augusta uctila svojím vystúpením pamiatku 77 obetí minulomesačných útokov v Osle a na ostrove Utöya.
pred 7 rokmi
Spevák Miro Jaroš v spolupráci so Suverenom predstavil rapovú verziu skladby Na pokraji síl.
pred 5 rokmi
Modernizáciu električkovej trate v Košiciach zabezpečí slovensko-poľské združenie firiem DÚHA z Prešova a ZUE z Krakova.
pred 7 rokmi
Pri príležitosti oficiálneho uvedenia na trh v decembri 2011 trh ponúka Techart prvé opcie pre individualizáciu nového Porsche 911.
pred 6 rokmi
Na Slovensku zahrá jeden z najvýznamnejších českých rockerov. Legendárny Vladimír Mišík príde 16. apríla do Bratislavy a 17. apríla do Zvolena predviesť skvelú spevácku formu.
pred 6 rokmi
Julian Lennon si však myslí, že frontman U2 si z tohto problému dokázal spraviť súčasť svojho imidžu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT