Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Princípy techniky vykonávaného pohybu (4.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 23.07.2009

Princíp rozvážnych opakovaní
Princípy techniky vykonávaného pohybu (4.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Princíp rozvážnych opakovaní
Pomalé – rozvážne opakovania majú v tréningu kulturistu svoju špecifickú hodnotu. Úplné sústredenie a uvedomelé použitie a zapojenie maximálneho množstva svalových vlákien s určitej svalovej skupiny sa dosiahne pomocou pomalých a rozvážnych opakovaní. Pomalé opakovania sú použiteľné u princípov ako sú stále napätie a vrcholné zmrštenie, ktoré zasa vyžadujú vrcholné sústredenie na svalové zmrštenie a správnu činnosť svalu v cviku. Tieto pomalé - rozvážne opakovania sú evidentné pri rozvoji svalového vrcholu, vypracovaní a výšky svalu. Sú to práve pomalé opakovania, ktoré dávajú svalom výraznosť a výšku potrebnú pri súťažiach. Tým je dané aj použitie tohoto princípu pre vypracovanie a tvar svalu a vykreslenie svalového reliéfu.

Princíp zastávok
Princíp zastávok je úplne nová technika cvičenia, ktorá pôsobí na svalové vlákna odlišným spôsobom ako obvyklé cvičenie. Tento princíp je založený na Newtonovom zákone zotrvačnosti. Predpisuje pri vykonávaní opakovaní krátke zastávky pre zámerné vyvolanie zotrvačnosti a väčšiu obtiažnosť cviku. Technické prevedenie princípu zastávok je následovné: Pri pohybe činky nahor je prvá zastávka v prevej tretine cesty. Výdrž je tri sekundy. Druhá zastávka je v druhej tretine cesty. Opäť výdrž do troch. Teraz sa pohyb ukončí do vrcholného bodu, v ktorom je opäť zastávka na tri sekundy. To isté sa opakuje pri ceste nadol. Osem takýchto kompletných opakovaní je jedna séria. Je evidentné, že tento princíp je vhodný pre svalovú vytrvalosť a maximálne vypracovanie svalov.

Princíp super - rýchlych opakovaní
Práve tak, ako počet opakovaní a technika cvičenia je dôležitá tiež rýchlosť s akou sa opakovania robia. Teda intenzita. Super – rýchle opakovania sú v úplnom protiklade s rozvážnymi opakovaniami, a preto ich určenie je úplne iné. Jednoduchý dôvod, prečo super – rýchle opakovania sú tak účinné je v tom, že dovoľujú používať:
1. správnu techniku
2. veľmi ťažké váhy
3. najväčšiu možnú rýchlosť

Volá sa to pretek s časom a je to presne to, čo potrebuje kulturista. Snažiť sa vtesnať do časového limitu čo najviac opakovaní a sérií. Týmto spôsobom dostanú svaly viac opakovaní a teda viac práce prv ako nastane svalová bolesť z únavy. V tomto štýle cvičenia sa zatláča hranica bolesti ďalej a získava sa lepší výsledok. So super – rýchlymi opakovaniami sa môžu používať ťažšie váhy tak dobre, že sa zvýši aj počet opakovaní. Ľahko sa to dá demonštrovať pri cvičení. Pri robení určitého cviku s obvyklou váhou robí kulturista pri pomalých opakovaniach na príklad 6 opakovaní. Pri zvýšení váhy a zrýchlení opakovaní zistí, že po 6 opakovaniach v rýchlom tempe môže ešte vždy pridávať opakovania. S použitím ťažšej váhy prichádza podľa princípu preťaženia väčší zisk v raste svalov a teda masívnosť. Použitie viac opakovaní robí svaly zasa kvalitnejšie a hustejšie s menším množstvom tuku. Princíp super – rýchlych opakovaní sa dá aplikovať pre zisk hmoty a kvality súčastne.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ľudia, ktorí si za rok aplikáciu TrashOut stiahli, nahlásili prostredníctvom nej dvetisíc nelegálnych skládok, približne 10 percent z nich bolo vyčistených.
pred 11 rokmi
Okolo IMT Smile je v poslednom mesiaci poriadne rušno.
pred 6 rokmi
Sunset Boulevard je nadčasové filmové dielo, ktoré oslovuje ďalšie a ďalšie filmové generácie a opakovane prináša potešenie všetkým milovníkom svetovej filmovej klasiky.
pred 4 rokmi
Referendum o ochrane rodiny, ktoré sa konalo v sobotu 7. februára, nebolo platné.
pred 8 rokmi
MTM (Audi) R8 V10 Poliert je vrchol tuningového majstrovstva nielen z technického hľadiska a špičkového výkonu, ale je lákavým objektom aj pre oči vďaka svojej lesklej karosérii.
pred 9 rokmi
Alenka Kingsleighová, po svojich dobrodružstvách v Ríši divov, vyrástla v trochu zasnenú a roztržitú,...
pred 7 rokmi
Vyjadril sa tak starosta Palerma, hlavného mesta stredomorského ostrova, ktorý má dlhy vo výške približne päť miliárd eur
pred 6 rokmi
Thomas sa práve zasnúbil. S vyhliadkou krásneho rodinného života sa stretáva s otcom svojej nastávajúcej a dúfa, že mu dá svoje požehnanie.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT