Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Princípy metodiky tréningu (4.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 12.06.2007

Gigantická séria – je kombinácia, v ktorej sa precvičujú za sebou štyri a viac cvikov.
Princípy metodiky tréningu (4.časť)
Zdroj obrázku: SXC/free
 

a) Gigantická séria – je kombinácia, v ktorej sa precvičujú za sebou štyri a viac cvikov. Výber cvikov v gigantickej sérii je taký, že sa striedavo zaťažuje tá istá alebo svalová skupina antagonistov. Iný spôsob je taký, že sa precvičí kompletne jedna svalová skupina a po nej nasleduje druhá. Najprogresívnejšou, ale aj najnáročnejšou formou gigantickej série je precvičovanie len jednej svalovej skupiny v celej tejto kombinácii.

Pri zaraďovaní kombinácii do tréningu je potrebné dôsledne dodržiavať postupnosť, t.j. začínať od najnižšej formy kombinácie a postupne podľa toho, ako sa organizmus prispôsobuje a stúpa jeho trénovanosť sa môže prechádzať na vyššiu formu kombinácie. Tiež je možné prechodne zaraďovať medzi cviky kombinácii krátke prestávky a tieto postupne úplne vylúčiť. Nedodržiavanie postupnosti pri zaraďovaní kombinácii môže priniesť záporné výsledky, až čiastočné alebo úplné poškodenie svalov.

7. princíp P.H.A. – názov tohto princípu je skratka anglického názvu „Peripheral Heart Action“, čo znamená obvodová činnosť srdca. Tým je myslené presne to, že pri cvičení je krv hnaná vždy od srdca do vzdialených častí tela. Tým je aj daná úloha tohto princípu, ktorá je opačného charakteru ako princíp prekrvenia.

Zatiaľ čo tento princíp predpisuje maximálne nahromadenie krvi do priľahlých alebo samostatných svalových skupín, princíp P.H.A. sa snaží preháňať krv po celom tele alebo jeho úsekoch z jedného konca na druhý. Teda žiadne prekrvovanie svalu, ale maximálna činnosť srdca, ktoré pumpuje krv dookola po obvodných svalových skupinách.

Prakticky sa to robí tak, že sa cvičí v tzv. sekvenciách. Sekvencia je zvláštny druh kombinácie cvikov, v ktorej sú obsiahnuté cviky na všetky hlavné svalové skupiny. Zásada skladby cvikov v sekvenii je taká, že sú za sebou vždy zaradené cviky na odľahlé svalové skupiny. Počet cvikov v sekvencii je 5 – 6 výnimočne aj viac (cvik na prsné svaly – nasleduje cvik na chrbát – ďalší cvik bude na stehná, cvik na biceps – nasleduje cvik na triceps – nasleduje cvik na lýtka).

Pre dôkladné precvičenie všetkých svalových skupín je treba viac druhov sekvencii zostavených z rôznych cvikov a z rôznych kombinácii svalových skupín. Každá sekvencia sa potom uvažuje ako séria, to znamená, že sa musí niekoľko krát opakovať s oddychovými pauzami. Až po ukončení jednej sady sekvencie sa prechádza na ďalšiu. Takéto cvičenie samozrejme predpokladá maximálnu vytrvalosť a dostatočnú trénovanosť a veľkú zásobu individuálnej energie. Princíp P.H.A. je možné aplikovať na celkové odbúravanie tukových vrstiev a maximálne zvyšovanie vytrvalosti organizmu a na zvyšovanie trénovanosti. Nie je vhodný pre získavanie objemu.

8. princíp násobných sérii - je technika preťaženia a prekrvenia svalov, ktorá núti svaly pracovať energicky a podávať vrcholný výkon v každej sérii niekoľko krát a nie iba raz, ako je tomu pri bežnej sérii. Pri násobných sériách je podobne ako pri princípe vynútených opakovaní výhodná pomoc dvoch tréningových partnerov, hoci je možné zaobísť sa aj bez nich. Tým však sa znižuje hodnota rýchlej zmeny váhy. V čom spočíva podstata násobných sérii. Pre zvolený cvik treba vhodne naložiť činku kotúčmi tak, aby sa niekoľko krát dala znížiť váha o 10 kg, odobratím 5 kg kotúčov z každej strany. Základná váha pre cvik je vysoká a to tak, aby s ňou kulturista urobil maximálne 4 až 5 opakovaní. Po skončení posledného opakovania partneri znížia váhu
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Včera sa skončil druhý ročník Týždňa francúzskeho filmu Creme de la creme. Prehliadka toho najlepšieho, čo ponúka súčasná francúzska kinematografia, pokračuje v ďalších vybraných kinách a mestách po celom Slovensku.
pred 8 rokmi
Notorický známi príbeh o grófovi Draculovi sa od jeho knižného uvedenia z pera majstra Brama Stokera dočkal toľkých filmových spracovaní,...
pred 7 rokmi
Po reštrukturalizácii by mala byť spoločnosť menšia a ziskovejšia, mala by sa aj viac sústrediť na používateľov a inzerentov.
pred 7 rokmi
Technické kontroly vozidla majú vplyv na bezpečnosť a nehodovosť na cestách. Kontrolní technici za úplatok vydávali osvedčenia vozidlám, ktoré však na ich vydanie nespĺňali podmienky.
pred 4 rokmi
Tento týždeň prichádzajú do kín novinky Ďaleko od hlučného davu, Keď zvieratá snívajú a Šibenice.
pred 6 rokmi
Twilight sága: Úsvit - 2. časť je posledným filmom úspešnej série, ktorá z Roberta Pattinsona, Kristen Stewart, Taylora Lautnera a ďalších urobila idoly miliónov tínedžeriek.
pred 6 rokmi
Neuveriteľný príbeh si najskôr získal srdcia čitateľov a režisér Ang Lee sa rozhodol tento „nesfilmovateľný“ príbeh priniesť vo filmovej podobe.
pred 7 rokmi
Evora GTE mieri na okruhy

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT