Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Princípy metodiky tréningu (2.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 21.05.2007

6. princíp vynúteného tréningu
Princípy metodiky tréningu (2.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

6. princíp vynúteného tréningu –
Väčšina kulturistov, ktorí nezískajú maximum úžitku z tréningového úsilia, sú si sami na príčine lebo sa nedokážu dostatočne prinútiť. Určitá zábrana, ktorá by sa mohla nazvať aj strachom alebo nechuťou vydať zo seba maximálne úsilie je najväčší kameň úrazu. Tento stav je obvykle ospravedlňovaný výhovorkou a obavou z natiahnutia alebo iného poškodenia svalov. Je to podvedomá zábrana, ktorá má snáď korene ešte v mladosti, keď sa v nich vytvoril reflex, že pri veľkej námahe boli varovaní pred natiahnutím svalov, pruhom, poškodením srdca a pod.

Samotné svaly sa však môžu zraniť skôr volením nesprávneho postupu a to:
a. nadmerným zaťažením nerozcvičeného svalu,
b. zlým zvládnutím techniky cviku, čo môže viesť k vzniku abnormálneho tlaku na sval,
c. nedostatočným alebo porušeným psychickým sústredením sa, ktoré zaisťuje a kontroluje pohyb pri cviku.

Ako už bolo vysvetlené v princípe sústredenia stupeň svalového úsilia závisí na miere vynaloženej sily nervového impulzu. Ak je nervový impulz slabý, stupeň svalového úsilia bude slabý v to istom pomere. A ak je duševné sústredenie oslabované strachom zo zranenia, svalová sila bude veľmi zmenšená. Je preto potrebné oslobodiť sa a zbaviť sa od takýchto deštruktívnych duševných prekážok a vynaložiť plné duševné úsilie a odhodlanie na vynaloženie plnej svalovej sily.

Zákony svalového rozvoja hovoria, že svalová veľkosť a sila sa zväčšujú zodpovedajúco použitím dynamickej svalovej sily proti hmotnému odporu, t.j. použitému bremenu. Z toho vyplýva, že pre najlepšie výsledky treba vynaložiť maximum možnej fyzickej sily, ktorá zase je úmerná energii duševného úsilia a odhodlania. Výsledky vedy a výskumu v oblasti svalov priniesli poznatok, že svalová sila dnešného človeka je iba malým zlomkom sily, ktorej je schopný. Ak sa človek stáva viac vedomým svojej svalovej anatómie a schopnejším riadiť svoje duševné sily, jeho sila dosiahne podivuhodný rozsah. Princíp vynúteného tréningu je jeden z najprogresívnejších princípov, lebo vyžaduje vynakladať maximálne úsilie na hranici možností, bez ohľadov na zábrany a obavy zo zranenia. Vynútený tréning samozrejme volá po veľkom množstve energie, stavebných látok a po dostatku odpočinku a spánku pre zotavenie organizmu.

Je potrebné vyvarovať sa stratám energie, duševným depresiám a strachu z prepätia. Psychológovia poznajú týchto tienistých nepriateľov človeka, ktorých si vytvára sám. Ale tak ako sú tieto zábrany človekom vytvorené, môžu byť tiež prekonávané uplatňovaním pevnej vôle a rozhodnosti. Treba prinútiť svaly poslúchať požiadavky duševných síl zbavených zábran, pretože žiadny ciel nie je tak vysoko, aby sa nedal dosiahnuť.

Na záver pridávame jednu poznámku k svalovej fyziológii. Čím sa sval viac kontrahuje, o to väčšie zmeny prebehnú v jeho štruktúre a o to viac sa sval zväčší.

7. princíp kvalitného (intenzívneho) tréningu –
Princíp kvalitného tréningu predpisuje tak malé prestávky medzi sériami, ako je to len možné. Tým sa urýchľuje celá práca. Organizmus je nútený pracovať ťažšie a menej odpočívať. Využíva sa v maximálnej miere princíp prekrvenia, udržujúc svaly preplnené krvou počas celého tréningu. Intenzívnejšia práca núti vnútorné orgány k zvýšenej činnosti a tým sa organizmus stáva trénovanejší, čo má vplyv aj na metabolické procesy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Apple žiadal o nové prejednanie rozhodnutia súdu z októbra minulého roku. Súd vtedy odmietol uložiť spoločnosti Samsung dočasný zákaz predávať smartfón Galaxy Nexus.
pred 8 rokmi
Thomas Puskailer si popri speváckych a muzikálových aktivitách nájde vždy čas aj na modeling. Tentokrát dostal ponuku, ktorá spája hudbu s krásou!
pred 7 rokmi
Uprostred svojho koncertného NECH! Tour 2013 Martin Harich zrealizoval vianočné prekvapenie pre fanúšikov – československé dueto s názvom Vianočná.
pred 9 rokmi
Režisér filmu Avengers: Pomstitelia (2012) Joss Whedon bude pracovať aj na dvojke, pričom sa opäť postará aj o scenár.
pred 7 rokmi
Prečítajte si Justinov fascinujúci príbeh a zistite všetko, čo ste chceli vedieť o najväčšej popovej hviezde súčasnosti.
pred 6 rokmi
Režisér klasiky hororového žánru prináša ďalší mrazivý príbeh.
pred 6 rokmi
Posledný prázdninový víkend, konkrétne 27. až 29. augusta bude v roku 2015 prebiehať už 17-ty ročník rodinného country festivalu Lodenica v areáli rovnomennéjho piešťanského autocampingu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT