Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Princípy metodiky tréningu (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 19.09.2002

Pokiaľ sa niekto venuje či už vrcholovej alebo len rekreačnej kulturistike prípadne silovému fitnesu určite sú mu známe základné posilňovacie princípy...
Princípy metodiky tréningu (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pokiaľ sa niekto venuje či už vrcholovej alebo len rekreačnej kulturistike prípadne silovému fitnesu určite sú mu známe základné posilňovacie princípy ako napríklad princíp rozcvičenia, princíp uvoľnenia, princíp sérií a opakovaní alebo princíp izotonického cvičenia. Aby ste však tréningové úsilia vhodne zladili potrebujete ovládať aj základné princípy, techniku najlepšieho a rovnomerného zaťaženia všetkých svalových skupín a spôsoby ako dosiahnuť vyrovnaný rozvoj u zaostávajúcich svalových skupín.

K tomu slúžia tzv. metodické princípy tréningu, ktorých uplatnenie je jedným zo základných znakov kulturistického a silového tréningu. Zo všeobecnej charakteristiky vyplýva, že ide o postupy, metódy a formy pomocou ktorých dochádza k osvojeniu zručností, taktiky a techniky a následne k rozvoju potrebných vlastností.

A teraz už pristúpime k jednotlivým princípom metodiky tréningu tak ako sú opísané v dostupnej literatúre a doplnené o odborné názory popredných odborníkov z oblasti tréningu a zvlášť tréningu silového charakteru.

1. princíp časovej prednosti – takmer každý kulturista má nejakú zvláštnu svalovú skupinu, ktorá nereaguje na cvičenie tak rýchlo, ako ostatné svalové skupiny. Toto môže byť spôsobené nedostatočným rozcvičením, genetickými dispozíciami prípadne nevhodným spôsobom posilňovania. Princíp časovej prednosti hovorí zhruba o tom, že najslabšiu, respektíve najmenej rozvinutú svalovú skupinu treba precvičovať ako prvú v každom tréningovom programe a pokračovať s touto metódou uprednostňovania svalu až kým sa neukážu pozitívne výsledky, ktoré sa od tejto metódy očakávajú. Tým, že sa tejto zaostávajúcej časti tela venuje zvláštna pozornosť kým je kulturista plný energie, tým sa vyvolá žiadúci impulz pre intenzívnejšiu výživu a rozvoj danej svalovej skupiny.

Väčšina kulturistov, ale na vlastnú škodu nerešpektuje tento princíp, pretože cvičia rýchlo rastúce svaly ako prvé, nechávajúc slabšie na koniec alebo ich viac menej „odflákajú“. To je veľká chyba. Treba sa v prvom rade sústrediť na svaly, ktoré potrebujú väčší dôraz a väčší tréningový objem a rýchlo rastúce svaly vystačia s menej cvičením neskoršie v tréningovom programe. Treba vedieť, že energia ktorá je nahromadená v krvi a slúži ako priamy zdroj energie (ATP) je veľmi rýchlo spotrebovaná a preto je dôležité zanedbanú svalovú partiu precvičovať v úvode tréningu kedy sú tieto zásoby energie podstatne väčšie ako v závere tréningu.

2. princíp rozštiepeného postupu – kulturisti, ktorým už nestačí všeobecný tréningový postup a ich tréning zaberie väčší časový úsek. Často sú to aj tri hodiny, kedy dochádza k prílišnému vyčerpaniu čím tréningové úsilie stráca efekt. To je príliš veľa na jeden tréning. Lepšie výsledky sa získavajú pri kratšom tréningu, čo je umožnené rozštiepením – rozdelením tréningovej jednotky. Inými slovami povedané, niektoré svalové partie sa cvičia v jeden deň a ostatné na druhý deň, čo predstavuje jednu tréningovú jednotku. Tri takéto tréningové jednotky, t.j. šesť tréningových dní predstavuje týždenný tréningový cyklus obsahujúci tri tréningy pre každú svalovú skupinu. Týždenný tréningový cyklus uzatvára odpočinkový deň, potrebný na regeneráciu fyzických a duševných síl.

Pre objemový tréning sa najlepšie osvedčuje precvičovať každú svalovú skupinu tela dva krát týždenne. To umožňuje použiť princíp rozštiepeného postupu v takej forme, že tréningová jednotka sa rozdelí na tri tréningové dni, t.j. v každý tréningový deň sa trénujú iné svalové skupiny. Týždenný tréningový cyklus pozostáva opäť zo šiestich tréningových dní.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Kúpa, predaj, prenájom nehnuteľností, kvalifiko...
Naša spoločnosť na zaobera prepravou osob na le...

19 200.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 800 m2
550.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 100 m2
6 600.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 600 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Odborníci z popredného slovenského internetového nákupného portálu HEJ.sk sledujú moderné trendy v oblasti e-shopov, aby svojim zákazníkom mohli poskytnúť najlepšie nákupy na internete.
pred 8 rokmi
Americký internetový koncern Yahoo predal polovicu zo svojho 40-percentného podielu, ktorý drží v najväčšej čínskej firme pôsobiacej v oblasti internetového obchodu a aukcií.
pred 7 rokmi
Podľa TŽitňanskejT návrh manželstva v ústave vytvára klímu na znevýhodnenie iných partnerských zväzkov ako je manželstvo.
pred 7 rokmi
James Cameron daroval Oceánografickému inštitútu Woods Hole špeciálne navrhnutú ponorku Deepsea Challenger, v ktorej sa potopil na dno Mariánskej priekopy.
pred 8 rokmi
Novoobjavená planéta obieha hviezdu HD 40307, pričom sa nachádza v takzvanej obývateľnej zóne.
pred 7 rokmi
Najvyššie povedomie o plagiátorstve v rámci krajín EÚ majú slovenskí študenti vďaka nášmu systému na odhaľovanie plagiátov, tvrdí rezort školstva.
pred 8 rokmi
Okrem speváčky cenu Lennon Ono Grant For Peace udelili aj spisovateľom Johnovi Perkinsovi či Christopherovi Hitchensovi...
pred 7 rokmi
Nariadenie, na ktorého znení sa už poslanci neformálne dohodli s ministrami životného prostredia členských štátov, tiež vyzýva na zavedenie spoľahlivejšej metódy testovania emisií oxidu uhličitého.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT