Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pôsobenie vody na unavený ľudský organizmus I.

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.01.2009

V súčasnej pohybovej a športovej praxi sa na regeneráciu síl využívajú viaceré druhy vodných procedúr...
Pôsobenie vody na unavený ľudský organizmus I.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

V súčasnej pohybovej a športovej praxi sa na regeneráciu síl využívajú viaceré druhy vodných procedúr – od spŕch cez streky a kúpele až po subakválnu masáž. Využíva sa predovšetkým pôsobenie rozličnej teploty vody, jej mechanické prúdenie, hydrostatický tlak i vztlak, ale aj ďalšie účinky, najmä napríklad prísadové.

Ak ide o tepelnú charakteristiku vody, studená je vtedy, ak má menej ako 16 stupňov, chladná 16 až 24 stupňov, vlažná 25 až 33 stupňov, neutrálna (alebo indiferentná) 34 až 36 stupňov, teplá 37 až 39 stupňov, horúca nad 40 stupňov. Účinky vodných procedúr môžu byť buď tonizačné, alebo relaxačné až sedatívne (upokojujúce). Záleží na tom, aká sa pri nich uplatňuje teplota, aká je miera expozície, sila prúdenia alebo opakovanie i rozsah striedania tlaku či teploty vody. Aj rovnaké druhy vodných procedúr môžu mať – vzhľadom na uvádzané okolnosti – rozdielne účinky. Túto skutočnosť treba mať na pamäti nielen pri určovaní, ale aj pri uskutočňovaní procedúr.

Vo všeobecnosti platí, že teplé procedúry s miernym prúdením bývajú upokojujúce – relaxačné až sedatívne. Chladné procedúry, ako aj tepelne menlivé, prípadne so striedavým tlakom, bývajú zase dráždivé. Dráždivými sú však i horúce procedúry. Je potrebné ešte spomenúť, že teplé kúpele okrem uvoľnenia svalov zvyšujú aj prekrvenie, čím uľahčia a urýchlia odstraňovanie únavných látok spôsobom metabolickým.

Sprchy – patria k najjednoduchším a najrozšírenejším regeneračným vodným procedúram. Podľa teploty vody potom môžeme jednotlivé sprchy deliť na upokojujúce, relaxačné, alebo dráždivé, tonizačné.

Streky – oproti sprchám majú silnejší prúd. Podľa tvaru koncových násadcov môžeme hovoriť o strekoch dažďových, bodcových, ihlových a vejárových. Najvýraznejší tonizačný účinok majú streky so striedaním teplej a studenej vody – tzv. škótske streky. Okrem pôsobenia na zotavenie sa streky osvedčujú aj ako kondičný prvok, a to vo všetkých tréningových obdobiach, i keď miera využívania nebýva rovnaká a závisí od rozličných okolností. Škótske streky blahodárne pôsobia aj pri odstraňovaní duševnej únavy a v situáciách, keď športovci trpia nespavosťou. V takom prípade dochádza k účinnému preladeniu a tonizácii vegetatívneho nervového systému a k celkovej tonizácii. Škótske streky zvyšujú aj otužilosť športovcov. Je teda dosť dôvodov na využívanie strekov v režime športovcov a pri regenerácii psychofyzických síl. Nezaraďujeme ich však do včasných fáz regenerácie síl po nadmerných výkonoch.

Kúpele – môžu byť čiastkové (polokúpeľ, sedací kúpeľ, vírivý, šliapací kúpeľ, končatinový kúpeľ, vírivý kúpeľ na dolné alebo horné končatiny) alebo celkové (vaňa, bazén). Pri kúpeľoch sa uplatňuje jednak špecifický hydrostatický tlak vody a vztlak, jednak účinok rozličnej teploty vody, jej prúdenie, či prípadné pôsobenie prísad. Podľa teploty vody môžeme hovoriť o hypotermickom (10 až 33 stupňov a trvá 5 minút), izotermickom (34 až 36 stupňov a čas trvania 20-30 minút) a hypertermickom kúpeli (od 37 stupňov po tolerančný stupeň). Pôsobenie kúpeľov môže byť tonizačné a dráždivé (krátke, chladné, prípadne striedavé kúpele), alebo pôsobenie upokojujúce (izotermický kúpeľ). Ďalej relaxačné až sedatívne pôsobenie (teplé kúpele 37 až 39 stupňové), prípadne regeneračné a rehabilitačné. Najintenzívnejší sedatívny účinok má teplý kúpeľ (37-38 stupňov), ktorý trvá 15-20 minút. Upokojujúci účinok majú aj vlažné a mierne teplé kúpele (26-36 stupňov). Horúce kúpele (40-42 stupňov) sú zase dráždivé. Pri výraznejšom fyzickom vyčerpaní, nie sú vhodné.

V hypertermickom kúpeli vzniká prehriatie kože a pri výstupe z kúpeľa vyššia teplota tela istý čas pretrváva. Preto je po ňom vhodný 20-30 minútový oddych v ľahu a zábale či prikrytí. Sprievodné potenie prispieva k vylučovaniu odpadových produktov látkovej premeny a pomáha tak odstraňovať únavu a podporuje zotavenie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Zuzana Smatanová vie robiť hity! Opäť to dokázala najnovším singlom Miluj ma alebo odíď, ktorý zložila pre rovnomenný film.
pred 7 rokmi
Český spevák sa na Slovensku predstaví dvakrát v Bratislave a následne v Prešove, Novom Meste nad Váhom, Nitre, Považskej Bystrici, Martine, Žiline a Trenčíne.
pred 5 rokmi
Nick (Jason Bateman), Dale (Charlie Day) a Kurt (Jason Sudeikis) majú už plné zuby toho, ako sa musia podlizovať vlastným šéfom, preto sa jedného dňa rozhodnú stať sa svojimi vlastnými pánmi a začnú podnikať na vlastnú päsť.
pred 8 rokmi
Samotný film podobne ako seriál prekypuje neskrývanou silou autorskej výpovede, čo s prehľadom potvrdil aj ten fakt, že v čase uvedenia snímky dosiahla miera rozvodov v krajine maximálny vrchol.
pred 8 rokmi
Vyplýva to z rebríčka Inštitútu pre ekonomiku a mier. Na poslednej priečke skončilo Somálsko, rapídne zhoršenie zaznamenali aj v Sýrii. Slovensko skončilo na 26. priečke a zaostalo tak za susednou Českou
pred 7 rokmi
Prvý pohľad na vysokovýkonný športový model budúcnosti – BMW Concept M4 Coupé.
pred 6 rokmi
Predpokladá sa, že títo malí psíkovia žili v dávnych dobách v divočine a obdivovali ich už Aztékovia. Až v 9. storočí počas obdobia Toltéckej civilizácie ich chytili a domestifikovali.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT