Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová štruktúra telesných cvičení III

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 04.01.2007

Pružnosť (elasticita) pohybu – o pružnosti hovoríme pri tlmení energie dvoch proti sebe pôsobiacich síl, najčastejšie pohybu a hmotných vlastností...
Pohybová štruktúra telesných cvičení III
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pružnosť (elasticita) pohybu – o pružnosti hovoríme pri tlmení energie dvoch proti sebe pôsobiacich síl, najčastejšie pohybu a hmotných vlastností prostredia (podlahy, náradia, náčinia). Typické je to pri skokoch, pri chytaní letiacej lopty a podobne.

Pružnosť netrénovaných ľudí je malá, pretože nedostatočne a v zlom časovom slede zmenšujú príslušné uhly v kĺboch.

Pružnosť pohybu umožňuje rýchly prechod do ďalšieho pohybu. Pružný doskok umožňuje pružný výskok, pružné chytanie lopty umožňuje pružné hodenie lopty. Ide tu o optimálnu činnosť všetkých zúčastnených kĺbov (prstov, zápästia, lakťa, ramena...).

Pružnosť nie je vrodená schopnosť. Malé deti a netrénovaní ľudia majú nepružné pohyby, napríklad doskoky. Pružnosť sa získava pri pohybových činnostiach a pri poznávaní hmotných vlastností prostredia. Na základe kinestetických skúseností môžeme predvídať následky nepružných pohybov. Pružnosť pohybov umožňuje predchádzať úrazom (chrbtice, vnútorných orgánov, chodidiel).

Okrem spomínaných čiastkových znakov pohybu (rytmus, plynulosť, presnosť, šírenie a pružnosť pohybu) kvalitu pohybovej činnosti človeka charakterizuje ešte ekonomickosť a harmónia.

Ekonomickosť a harmónia pohybu – ekonomickosť pohybu určujeme minimálnym energetickým výdajom potrebným na dosiahnutie určitého cieľa. Ide tu o hospodárenie s energiou.

Začiatočníci vydávajú príliš mnoho energie tam, kde to nie je nevyhnutné (pohybový luxus). Výkonní športovci vydávajú len toľko energie, koľko jej treba na splnenie cieľa pohybu. Ide o dosiahnutie čo najvyššieho výkonu s vynaložením čo najmenšej energie.

Harmónia charakterizuje celkový dojem z pohybu. Predstavuje jednotu všetkých zložiek pohybu (ekonomickosť, presnosť, rytmickosť a podobne).

Harmonický pohyb je determinovaný primeranými pohybovými a psychickými dispozíciami. Pôsobí esteticky na cvičenca a diváka.

Disharmóniu pohybu môže spôsobiť niektorý zo spomínaných kvalitatívnych znakov pohybu. Aj preceňovanie estetickej stránky pohybu znižuje jeho harmóniu.

V pohybovej činnosti sa jednotlivé kvalitatívne znaky pohybu vzájomne kombinujú a vytvárajú dovedna celkový tvar pohybu. Posudzovanie a hodnotenie kvalitatívnych znakov pohybu robíme na základe analýzy pohybovej štruktúry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Áno, je to skutočne ten istý seriál, ktorý na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov dostal aj divákov našich televízií a tí sa ochotne k nemu vracajú.
pred 5 rokmi
Narastajúci počet obéznych obyvateľov Dubaja znepokojuje tamojších predstaviteľov, preto vypísali odmenu, za každý schudnutý kilogram dostanú ľudia gram zlata.
pred 9 rokmi
Tak toto už možno naozaj nazvať umením.
pred 7 rokmi
Na konci minulého roku sa Manic Street Preachers rozhodli rekapitulovať a svojim fanúšikom ponúkli na dvoch CD dohromady 38 skladieb, ktoré mapujú ich kompletnú singlovú tvorbu od začiatku kariéry až po súčasnosť.
pred 5 rokmi
Aj po viac, ako desiatich rokoch posadí táto politická akcia diváka do kresla a dve hodiny ho nepustí.
pred 6 rokmi
Oprvých Sammyho dobrodružstvách, v ktorých excelovala dokonalá animácia a pre detského diváka i pútavý príbeh, sa dostavilo pokračovanie príbehu.
pred 4 rokmi
Americká spoločnosť LiveRail sa zaoberá videoreklamou. Finančné podmienky transakcie nie sú známe.
pred 2 rokmi

O ich činnosti vieme do dnešného dňa veľmi málo, no počas druhej svetovej vojny sa významne podpísali pod výsledky bojov.


 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT