Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová štruktúra telesných cvičení II

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 28.12.2006

Všetky priestorové a časové znaky plynulosti majú pôvod v dynamike, čiže v silových faktoroch kontrakcie a relaxácie.
Pohybová štruktúra telesných cvičení II
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Všetky priestorové a časové znaky plynulosti majú pôvod v dynamike, čiže v silových faktoroch kontrakcie a relaxácie. Náhle pridávanie a uberanie sily spôsobuje, že pohyb je neplynulý a trhavý. Prechod medzi svalovým sťahom a uvoľnením má byť nenásilný. Trhavé pohyby sú neekonomické a nerytmické. Plynulé pohyby sú veľmi ekonomické.

Plynulosť pohybu umožňujú aj telesné vlastnosti a pohybové schopnosti človeka, najmä rozsah kĺbovej pohyblivosti a stupeň uvoľnenosti a natiahnuteľnosti antagonistov.

Plynulosť pohybu posudzujeme nielen pri spájaní pohybových prvkov do jedného pohybového celku, ale aj pri spájaní rôznych, od seba závislých pohybových celkov.

Presnosť pohybu – o presnosti pohybu hovoríme vtedy, keď pohyb smeruje k cieľu určitým, predpísaným spôsobom, bez odchýlok. Predpis pohybu dávame rôznym spôsobom, napríklad opticky (písomná inštrukcia, značky) akusticky (slovné podnety, sluchové signály), hlavne však vlastným kinestetickým analyzátorom. O presnosti pohybu hovoríme aj pri spájaní elementárnych pohybov do väčších celkov. Presný rozbeh, odraz, presný úchop, presná spolupráca v kolektívnych činnostiach (veslovanie, kanoistika).

Presnosť pohybu je tesne spojená s účelnosťou. Príslušný nepresný pohyb (napríklad nahrávka) nemôže byť ani účelný (napríklad smeč). Presnosť z priestorového a časového hľadiska je veľmi konštantná pri zautomatizovaných pohyboch vyspelých športovcov (napríklad dĺžka kroku, frekvencia krokov). Jej základom je konštantné rytmické striedanie napätia a uvoľnenia svalstva. Takáto presnosť je najmä v cyklických pohyboch.

Šírenie pohybu z jednej časti tela na druhú – pohybové celky vytvárajú pohyby častí tela, najčastejšie však celého tela. Pohyb tela prechádza z jednej časti na druhú, s čím súvisí aj postupné skracovanie svalstva. Hovoríme o šírení pohybu z jednej časti tela na druhú. Šírenie pohybu poznáme z trupu na hlavu, z trupu na horné končatiny, z trupu na dolné končatiny a spätne z horných končatín na trup, z dolných končatín na trup a z hlavy na trup.

Šírenie pohybu z trupu na hlavu sa vyskytuje napríklad vo futbale pri hlavičkovaní. Šírenie z trupu na horné končatiny sa vyskytuje pri hodoch a vrhoch, úderoch do lopty (volejbal, tenis), teda všade tam, kde sú paže konečným článkom pohybu tela.

Pohyb z trupu na dolné končatiny sa prenáša vtedy, keď nohy vykonávajú konečný efekt (kopnutie, pohyby nôh pri plávaní).

Šírenie pohybu z horných končatín na trup sa vyskytuje pri všetkých skokoch. Paže predbiehajú trup, potom sa ich činnosť zastaví a zapája sa svalstvo trupu (napríklad štartový skok v plávaní). Šírenie z dolných končatín na trup prebieha analogicky ako pri predchádzajúcom prenose. Hovoríme o prenose len švihovej nohy (napríklad pri skoku, behu, v gymnastike).

Šírenie pohybu z hlavy na trup ovplyvňuje držanie tela v pokoji i kvalitu, s akou sa vykonal určitý pohybový celok. Tu má hlava významnú funkciu.

V mnohých pohybových celkoch sa pohyb súčasne prenáša z horných i z dolných končatín na trup (skoky, hody) a naopak, z trupu na horné a dolné končatiny (salta v gymnastike).

Šírenie pohybu umožňuje lepšie využiť kinetickú energiu a lepšie pripraviť svaly na ich následnú činnosť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Preprava osôb, osobných vecí a zásielok do cele...
Architektúra, projektovanie stavieb

424.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 53 m2
69 034.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 7 935 m2
83 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2, balkón, l...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Na zasadnutí rady ministra školstva pre národnostné školstvo sa Dušan Čaplovič rozprával s vládnym splnomocnencom pre národnostné menšiny Lászlóm A. Nagyom a príslušníkmi menšín o národnostných učebniciach.
pred 7 rokmi
Skupina IMT Smile vyslala do sveta nový singel a hneď aj s videoklipom. Novinka má názov S.O.S. a môžete v nej počuť aj hlas herečky Zuzany Fialovej.
pred 5 rokmi
Skupina Polemic má pre fanúšikov predvianočné prekvapenie. Pripravila spoločný koncert s legendárnym Robom Grigorovom.
pred 9 rokmi
Oveľa lepšie, než som očakával. Ošiaľ okolo rovnomennej knihy som vynechal a je mi jasné, že toto je dielo, ktoré jednoznačne potrebuje viac, ako dvojhodinový film.
pred 8 rokmi
Nové BMW radu 1 dostáva druhý variant: najnovšie vydanie trojdverovej verzie pozoruhodne zvýrazňuje športové charakteristiky kompaktného modelu.
pred 9 rokmi
12.februára bude mať česť vidieť zoskupenie Peter Hook and The Light i Praha, kedy zahrajú "Unknown Pleasures" v Lucerna Music Bare.
pred 4 rokmi
V hlavných úlohách filmu Rozprávky pre Emu sa môžete tešiť na Ondřeja Vetchého a Aňu Geislerovú.
pred 8 rokmi
Nový iPad ponúka displej Retina, čip A5X, 5-megapixelový fotoaparát iSight a ultrarýchle rozhranie siete 4G LTE

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT