Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohybová štruktúra telesných cvičení II

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 28.12.2006

Všetky priestorové a časové znaky plynulosti majú pôvod v dynamike, čiže v silových faktoroch kontrakcie a relaxácie.
Pohybová štruktúra telesných cvičení II
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Všetky priestorové a časové znaky plynulosti majú pôvod v dynamike, čiže v silových faktoroch kontrakcie a relaxácie. Náhle pridávanie a uberanie sily spôsobuje, že pohyb je neplynulý a trhavý. Prechod medzi svalovým sťahom a uvoľnením má byť nenásilný. Trhavé pohyby sú neekonomické a nerytmické. Plynulé pohyby sú veľmi ekonomické.

Plynulosť pohybu umožňujú aj telesné vlastnosti a pohybové schopnosti človeka, najmä rozsah kĺbovej pohyblivosti a stupeň uvoľnenosti a natiahnuteľnosti antagonistov.

Plynulosť pohybu posudzujeme nielen pri spájaní pohybových prvkov do jedného pohybového celku, ale aj pri spájaní rôznych, od seba závislých pohybových celkov.

Presnosť pohybu – o presnosti pohybu hovoríme vtedy, keď pohyb smeruje k cieľu určitým, predpísaným spôsobom, bez odchýlok. Predpis pohybu dávame rôznym spôsobom, napríklad opticky (písomná inštrukcia, značky) akusticky (slovné podnety, sluchové signály), hlavne však vlastným kinestetickým analyzátorom. O presnosti pohybu hovoríme aj pri spájaní elementárnych pohybov do väčších celkov. Presný rozbeh, odraz, presný úchop, presná spolupráca v kolektívnych činnostiach (veslovanie, kanoistika).

Presnosť pohybu je tesne spojená s účelnosťou. Príslušný nepresný pohyb (napríklad nahrávka) nemôže byť ani účelný (napríklad smeč). Presnosť z priestorového a časového hľadiska je veľmi konštantná pri zautomatizovaných pohyboch vyspelých športovcov (napríklad dĺžka kroku, frekvencia krokov). Jej základom je konštantné rytmické striedanie napätia a uvoľnenia svalstva. Takáto presnosť je najmä v cyklických pohyboch.

Šírenie pohybu z jednej časti tela na druhú – pohybové celky vytvárajú pohyby častí tela, najčastejšie však celého tela. Pohyb tela prechádza z jednej časti na druhú, s čím súvisí aj postupné skracovanie svalstva. Hovoríme o šírení pohybu z jednej časti tela na druhú. Šírenie pohybu poznáme z trupu na hlavu, z trupu na horné končatiny, z trupu na dolné končatiny a spätne z horných končatín na trup, z dolných končatín na trup a z hlavy na trup.

Šírenie pohybu z trupu na hlavu sa vyskytuje napríklad vo futbale pri hlavičkovaní. Šírenie z trupu na horné končatiny sa vyskytuje pri hodoch a vrhoch, úderoch do lopty (volejbal, tenis), teda všade tam, kde sú paže konečným článkom pohybu tela.

Pohyb z trupu na dolné končatiny sa prenáša vtedy, keď nohy vykonávajú konečný efekt (kopnutie, pohyby nôh pri plávaní).

Šírenie pohybu z horných končatín na trup sa vyskytuje pri všetkých skokoch. Paže predbiehajú trup, potom sa ich činnosť zastaví a zapája sa svalstvo trupu (napríklad štartový skok v plávaní). Šírenie z dolných končatín na trup prebieha analogicky ako pri predchádzajúcom prenose. Hovoríme o prenose len švihovej nohy (napríklad pri skoku, behu, v gymnastike).

Šírenie pohybu z hlavy na trup ovplyvňuje držanie tela v pokoji i kvalitu, s akou sa vykonal určitý pohybový celok. Tu má hlava významnú funkciu.

V mnohých pohybových celkoch sa pohyb súčasne prenáša z horných i z dolných končatín na trup (skoky, hody) a naopak, z trupu na horné a dolné končatiny (salta v gymnastike).

Šírenie pohybu umožňuje lepšie využiť kinetickú energiu a lepšie pripraviť svaly na ich následnú činnosť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Gitarista, skladateľ a aranžér Luboš Andršt ponúka kompiláciu svojich najlepších bluesových nahrávok. Sám zostavil výber trackov z rokov 1994 až 2007.
pred 6 rokmi
Chybu spôsobil nový zvukár. Speváčku celá situácia veľmi mrzí.
pred 4 rokmi
Prečítajte si príbeh slovenskej umelkyne Kriss Keller.
pred 4 rokmi
Riky sa narodil ako zakrsnuté kura.
pred 9 rokmi
Nová interpretácia legendárneho mikrobusu VW
pred 7 rokmi
A ak ste mali doteraz pocit, že doba je pretechnizovaná, to ste zrejme ešte nepočuli o Klout skóre.
pred 6 rokmi
Keď sa blížia voľby, tak sú kandidáti bažiaci po moci a teplom fleku, ochotní urobiť čokoľvek (odkiaľ to len poznám?). Mnohí sú v stave ísť aj cez mŕtvoly. V tomto prípade je to doslovné.
pred 7 rokmi
Kultový tanečný album zo začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, na ktorého vzniku sa v prevažnej miere podieľali skladateľ Jindřich Parma, spevák Petr Kotvald a niekoľkí ďalší umelci.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT