Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Plánovanie športovej prípravy

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 22.05.2007

Plánovanie športovej prípravy je hlavným prvkom v procese riadenia danej športovej prípravy.
Plánovanie športovej prípravy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Plánovanie športovej prípravy je hlavným prvkom v procese riadenia danej športovej prípravy. Hlavnými znakmi plánovania je vytýčenie si cieľov, ktoré majú byť splnené a vytýčenie základných úloh športovej výkonnosti, ktoré máme dosiahnuť s prihliadnutím k vnútorným a vonkajším podmienkam. Plánovanie vychádza z rešpektovania zákonitostí a princípov tréningového procesu a to predovšetkým z jednoty obsahu tréningu, tréningového zaťaženia, regenerácie síl, adaptácie organizmu, riadenia, periodizácie a z celého radu ďalších aspektov.

Tréningový plán sa zostavuje pre jednotlivca alebo pre kolektív a označuje sa podľa dĺžky pôsobnosti. Podľa toho potom rozoznávame perspektívny plán (viacročný), priebežný plán (jednoročný), operatívny (jeden alebo viac týždňový) a posledným typom plánu je konspekt tréningovej jednotky (plán na jeden tréning).

Plán, ktorý je vypracovaný na kratšie obdobie, môže byť podrobnejší a naopak dlhodobý plán sa vypracováva viac-menej rámcovo. Základom tréningového plánu je rozdelenie úloh a cieľov do časové horizontu s možnosťou úpravy v zmysle tréningového procesu.

Pri zostavovaní tréningového plánu na dlhšiu dobu je podstatná aj celková nadväznosť jednotlivých etáp, období, cyklov na základe vnútorných súvislostí a zákonitostí.

Podstatným znakom tréningového plánu je jeho periodizácia. Periodizácia predstavuje určenie na seba nadväzujúcich a opakujúcich sa období, cyklov v procese zvyšovania výkonnosti. Jednotlivé obdobia sú charakterizované podmienenými periodickými zmenami cieľa, obsahu i štruktúry športovej prípravy postupného zvyšovania výkonnosti až do požadovanej formy – športová forma.

Športová forma ako individuálny pomerne relatívny stav organizmu má tri základné fázy:
- proces vytvárania športovej formy
- proces udržiavania vysokého stupňa športovej formy
- proces znižovania úrovne športovej formy

Uvedené procesy športovej formy sú podmienené nasledujúcimi základnými faktormi:
A, rytmičnosť biologických a psychologických procesov
B, zastúpenie výkonnostných cieľov v určitých etapách
C, vzájomnými vzťahmi a striedaním tréningového zaťaženia a potrebou obnovy fyzických a duševných síl


Asi najzákladnejším tréningovým plánom je ročný. Ročný tréningový cyklus je rozdelený najčastejšie do troch období (prípravné, hlavné, prechodné), kde každé jedno obdobie má svoje špecifické úlohy a ciele.
- prípravné obdobie: zvyšovanie funkčných hodnôt organizmu na čo najvyššiu úroveň, rozvíjanie kondičnej a koordinačnej pripravenosti
- hlavné obdobie: vylaďovanie a udržovanie vysokej úrovne športovej formy a celkovej výkonnosti, zdokonaľovanie technickej stránky pohybu do dokonalosti, dosahovanie maximálnych alebo relatívnych výkonov v súťaži alebo v preteku
- prechodné obdobie: predstavuje aktívny odpočinok, po predchádzajúcom maximálnom tréningovom vypätí, regulácia a regenerácia psychických a fyzických síl, zmena tréningového prostredia a náplne tréningu

Aj keď plánovanie tréningového procesu je veľmi špecifická záležitosť individuality daného športovca lebo športového kolektívu, má svoje charakteristické znaky a charakteristickú štruktúru. Terminológia plánovania tréningového procesu si vyžaduje určitú schému a postup činnosti, fázy plánovania a postupné kroky realizácie. Len takto zostavený model prípravy športovca dáva záruku k zvyšovaniu a napredovaniu športového výkonu a majstrovstva.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Možno práve v tejto chvíli odhaľujeme niečo, čo do nášho éteru dorazí o niekoľko týždňov,...
pred 7 rokmi
Slováci nakupujúci cez internet minú počas jedného nákupu v internetovom obchode v priemere 125 EURO. V Čechách predstavuje priemerná cena objednávky 2.800 CZK, čo je zhruba 109 EURO.
pred 6 rokmi
Slovenská speváčka Katka Knechtová má za sebou naozaj veľmi aktívne obdobie.
pred 3 rokmi
Každá rodina má svoje tajomstvá
pred 7 rokmi
Keďže režisér Tom Hooper bazíruje na perfektných speváckych výkonoch, Baron Cohen môže začať nakrúcať až po úplnom zotavení hlasiviek.
pred 6 rokmi
V rastúcom a stále populárnejšom segmente kompaktných SUV nemal Peugeot dlho svojho zástupcu. O nápravu sa stará model 4008, postavený na základoch úspešného Mitsubishi ASX.
pred 7 rokmi
Ak sa požiadavky odborárov nedostanú do chystanej vízie rozvoja školstva, štrajkový výbor obnoví protesty, prípadne štrajk.
pred 9 rokmi
Debutový album mladej rockovej kapely, ktorá sa predtým dostala do povedomia ľudí, ako sprievodné skupina Ewy Farnej a spolupracovala s niekoľkými ďalšími hudobníkmi a spevákmi.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT