Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Plánovanie športovej prípravy

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 22.05.2007

Plánovanie športovej prípravy je hlavným prvkom v procese riadenia danej športovej prípravy.
Plánovanie športovej prípravy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Plánovanie športovej prípravy je hlavným prvkom v procese riadenia danej športovej prípravy. Hlavnými znakmi plánovania je vytýčenie si cieľov, ktoré majú byť splnené a vytýčenie základných úloh športovej výkonnosti, ktoré máme dosiahnuť s prihliadnutím k vnútorným a vonkajším podmienkam. Plánovanie vychádza z rešpektovania zákonitostí a princípov tréningového procesu a to predovšetkým z jednoty obsahu tréningu, tréningového zaťaženia, regenerácie síl, adaptácie organizmu, riadenia, periodizácie a z celého radu ďalších aspektov.

Tréningový plán sa zostavuje pre jednotlivca alebo pre kolektív a označuje sa podľa dĺžky pôsobnosti. Podľa toho potom rozoznávame perspektívny plán (viacročný), priebežný plán (jednoročný), operatívny (jeden alebo viac týždňový) a posledným typom plánu je konspekt tréningovej jednotky (plán na jeden tréning).

Plán, ktorý je vypracovaný na kratšie obdobie, môže byť podrobnejší a naopak dlhodobý plán sa vypracováva viac-menej rámcovo. Základom tréningového plánu je rozdelenie úloh a cieľov do časové horizontu s možnosťou úpravy v zmysle tréningového procesu.

Pri zostavovaní tréningového plánu na dlhšiu dobu je podstatná aj celková nadväznosť jednotlivých etáp, období, cyklov na základe vnútorných súvislostí a zákonitostí.

Podstatným znakom tréningového plánu je jeho periodizácia. Periodizácia predstavuje určenie na seba nadväzujúcich a opakujúcich sa období, cyklov v procese zvyšovania výkonnosti. Jednotlivé obdobia sú charakterizované podmienenými periodickými zmenami cieľa, obsahu i štruktúry športovej prípravy postupného zvyšovania výkonnosti až do požadovanej formy – športová forma.

Športová forma ako individuálny pomerne relatívny stav organizmu má tri základné fázy:
- proces vytvárania športovej formy
- proces udržiavania vysokého stupňa športovej formy
- proces znižovania úrovne športovej formy

Uvedené procesy športovej formy sú podmienené nasledujúcimi základnými faktormi:
A, rytmičnosť biologických a psychologických procesov
B, zastúpenie výkonnostných cieľov v určitých etapách
C, vzájomnými vzťahmi a striedaním tréningového zaťaženia a potrebou obnovy fyzických a duševných síl


Asi najzákladnejším tréningovým plánom je ročný. Ročný tréningový cyklus je rozdelený najčastejšie do troch období (prípravné, hlavné, prechodné), kde každé jedno obdobie má svoje špecifické úlohy a ciele.
- prípravné obdobie: zvyšovanie funkčných hodnôt organizmu na čo najvyššiu úroveň, rozvíjanie kondičnej a koordinačnej pripravenosti
- hlavné obdobie: vylaďovanie a udržovanie vysokej úrovne športovej formy a celkovej výkonnosti, zdokonaľovanie technickej stránky pohybu do dokonalosti, dosahovanie maximálnych alebo relatívnych výkonov v súťaži alebo v preteku
- prechodné obdobie: predstavuje aktívny odpočinok, po predchádzajúcom maximálnom tréningovom vypätí, regulácia a regenerácia psychických a fyzických síl, zmena tréningového prostredia a náplne tréningu

Aj keď plánovanie tréningového procesu je veľmi špecifická záležitosť individuality daného športovca lebo športového kolektívu, má svoje charakteristické znaky a charakteristickú štruktúru. Terminológia plánovania tréningového procesu si vyžaduje určitú schému a postup činnosti, fázy plánovania a postupné kroky realizácie. Len takto zostavený model prípravy športovca dáva záruku k zvyšovaniu a napredovaniu športového výkonu a majstrovstva.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Audi RS Q3 spája typické vlastnosti modelov RS ako je vysoký výkon a radosť z jazdy s vysokou úžitkovou hodnotou.
pred 6 rokmi
Národná súťaž mobilných aplikácií Apps RULEZZ 2014 pozná svojich víťazov.
pred 6 rokmi
Slovenská národná knižnica zverejnila na svojom webe 41 zdigitalizovaných drobných grafických listov - ex librisov z osobnej zbierky spisovateľa a prekladateľa Karola Izakoviča - Podolinského.
pred 8 rokmi
A je to tu! Zabudnite na zeleného zlobra Shreka, prichádza jeho veľká konkurencia.
pred 17 rokmi
Po troch rokoch od uvedenia Allmery na trh sa koncom vlaňajška dočkala osvieženia, ktoré zahŕňa viaceré technické inovácie vrátane novej fazóny.
pred 9 rokmi
Agora je významovo krásny a veľkolepý film, ktorý rozhodujúcim spôsobom poukazuje na to, že zo všetkého najviac trpela múdrosť zosobnená v samotnej pravde a dobre.
pred 5 rokmi
Lucie Bílá rekapituluje s diamantovou gráciou, ponúka svoje diamantové hity na troch albumoch a v podstate dokazuje, že jej to diamantové označenie naozaj sedí.
pred 7 rokmi
Nemecká tuningová spoločnosť Hamann Motorsport sa najnovšie prezentuje najbrutálnejšou úpravou BMW M5 (Typ F10).

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT