Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pilatesova metóda ako kompenzačný program

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 12.03.2007

Pohyb ako jeden zo základných prejavov života umožňuje samotnú existenciu a je jej mimoriadne dôležitou súčasťou.
Pilatesova metóda ako kompenzačný program
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Pohyb ako jeden zo základných prejavov života umožňuje samotnú existenciu a je jej mimoriadne dôležitou súčasťou. Správne vykonávaným pohybom stimulujeme cez nervový a hormonálny systém celý organizmus, všetky jeho funkcie. Jedným z moderných pohybových programov, ktorý optimálne stimuluje systémy organizmu a symetricky ho vybalansuje, je Pilatesova metóda.

Pilatesova metóda je v základe súbor cvičení vykonávaných na podložke, ale aj s pomôckami (napríklad fitloptou). Predmetná metóda, ako inteligentné budovanie tela, je jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich metód zasahujúcich do oblasti fitnes, medicíny, vrcholového športu. Čo ju posúva do vedenia v rebríčku najúčinnejších a najžiadanejších programov? Je veľmi dôsledná na dodržiavanie určitých princípov a zásad, ktoré fungujú. Pre niekoho je pevnou súčasťou životného štýlu, spôsobom riešenia vertebrogénnych porúch, alebo vrcholovému športovcovi ponúka kompenzačný program vhodný k jeho športovej špecializácii.

K Pilatesovej metóde sa vzťahuje šesť princípov:
1. Koncentrácia - každý pohyb je vykonávaný s maximálnym sústredením a pozornosťou.
2. Kontrola - je hlavným prostriedkom ku kvalite pohybu.
3. Powerhouse - každý pohyb vychádza zo stredu. Powerhouse je miesto v strede tela, medzi jeho hornou a dolnou polovicou a medzi jeho pravou a ľavou stranou.
4. Plynulosť - Pilatesova metóda je kombináciou umenia a vedy. Ako v perfektnej tanečnej choreografii prechádza jeden pohyb do ďalšieho, záver jedného cviku je začiatkom ďalšieho. Pri každom cviku je naplánované a vedecky zdôvodnené okysličenie, natiahnutie, následné posilnenie a znova natiahnutie jednotlivých svalových skupín.
5. Presnosť - cviky sú vykonávané s absolútnou presnosťou a kontrolou, pričom skutočne záleží na každom milimetri. Pohybu treba rozumieť a pochopiť jeho zákonitosti.
6. Dýchanie - predstavuje jeden z najdôležitejších princípov, konkrétne sa jedná o dolné laterokostálne dýchanie. Dolný hrudný nádych a hlboké vtiahnutie brušnej steny vo výdychu.

Powerhouse - tento termín vyjadruje stred tela, jadro zodpovedá za stabilitu osového orgánu chrbtice, stabilitu dolnej časti trupu, ako základného predpokladu zvyšovania športovej výkonnosti. V prípade nedodržania zásad od centra k periférii v tomto prípade nedostatočná sila centrálneho pletenca spôsobí nestabilitu driekovej časti chrbtice s následnou tvorbou porúch medzistavcových platničiek. Centrálny pletenec tvoria hlboko uložené svaly, m. transversus abdominis, m. obliqus internus, m. multifidus, m. longisimus, m. oliocostalis, svaly panvového dna a diaphragma (bránica). Táto skupina svalov sa bežnými metódami ťažko trénuje. A práve Pilatesova metóda ponúka spôsob ako ich posilniť.

Panva
Poloha panvy má veľký vplyv na držaní tela v priebehu vykonávania pohybov. Fyziologická poloha panvy bez svalovej nerovnováhy umožňuje optimálne zapojenie jednotlivých svalových skupín do pohybu. Veľmi dôležitú úlohu hrá fixácia panvy v optimálnej polohe u všetkých druhov pohybu. Poloha panvy významným spôsobom ovplyvňuje polohu bránice a panvového dna, spolupodieľa sa na dynamike dýchania a kvalite individuálneho dychového stereotypu. Má významný vplyv na celé vnútorné prostredie veľkosti kapacity pľúc, peristaltiku čriev.

Pilatesova metóda je súbor cvičení vychádzajúci zo stredu tela a správnej polohy panvy. V Pilatesovj metóde sa často využíva výraz neutrálna poloha panvy. Panva v neutrálnej polohe znamená optimálne fyziologické zakrivenie (tzv. neutrálna panva) počas vykonávania jednotlivých pohybov. Pri takomto postavení panvy je drieková chrbtica len mierne ohnutá dopredu a medzi stenou alebo podložkou existuje iba malá medzera.

Hlboký svalový stabilizačný systém
Pilatesova metóda posilňuje hlboký svalový stabilizačný systém zodpovedný za stabilitu a funkčnosť osového orgánu chrbtice. Kvalitná chrbtica je jedným z najdôležitejších predpokladov väčšiny športových výkonov. Funkčná úroveň hlbokých chrbtových svalov zabezpečujúcich fixáciu chrbtice má významný podiel na kvalite posturálnej funkcie, teda na kvalite mechanizmov, ktoré zabezpečujú statické udržovanie vzpriameného držania tela a oporu kostry v priebehu dynamického pohybu.

Cvičenie podľa Pilatesa by nemali chýbať v žiadnej športovej príprave. Ak dôjde z najrôznejších dôvodov k zanedbaniu pozornosti na hlbokú vrstvu svalov, s rastúcou náročnosťou špecifického tréningu dôjde k vzniku svalovej dysbalancie s následným znížením športovej úrovne, u nešportujúcej populácie k vertebrogénnym syndrómom. Korekcia funkčnej úrovne chrbtice s pribúdajúcim vekom a s pribúdajúcou nestabilitou je veľmi náročná a zdĺhavá. Uvedeným problémom je však možné úspešne predchádzať pomocou kompenzačného programu pozostávajúceho z prvkov Pilatesovej metódy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Koniec vybitým mobilom! Nabíjajte vaše mobilné ...
Spoločnosť iNOVA sys s.r.o. pre Vás vyvinie web...

12.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 79 m2
930.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 110 m2, novost...
1 093 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 29 553 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Úspech jednotky o chlpatej pande, ktorá miluje kung fu bol jasnou indíciou k tomu, že sa bezpochyby dočkáme (a zjavne nie iba jedného) pokračovania.
pred 8 rokmi
Móda a fotografia láka do Viedne v dňoch od 29. mája do 5. júna na akciu festival for fashion & photography.
pred 9 rokmi
Kapela chystá svoj druhý album, ktorý by mal vyjsť u labelu IHP Records. Zároveň vyhlásila konkurz na miesto "ochzádazujúceho člena" kapely Mika.
pred 8 rokmi
Autorkou predstavenia Just Dance - Dobrý večer, Broadway! je tanečníčka a choreografka Katarína Štumpfová, ktorá v ňom aj účinkuje.
pred 9 rokmi
Poznáš muža svojich snov je jasným dôkazom toho, že 75-ročný režisér je stále vo výbornej forme.
pred 6 rokmi
Kapela MUKATADO predstavila prvý singel zo svojho druhého štúdiového albumu Iba láska. Skladba s názvom „Do vody" je iná, ako doterajšia tvorba Mukatada.
pred 9 rokmi
Kombinácia westernu a sci-fi znie na prvý pohľad bizarne, mená tvorcov ale sľubujú mimoriadny zážitok.
pred 8 rokmi
Autorom tetovania je speváčkin obľúbenec Bang Bang.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT