Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Omladzovacia dávka I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.12.2006

Jeden z popredných odborníkov v oblasti telesnej kultúry povedal, že sa musíme naučiť dávkovať telesné cvičenia...
Omladzovacia dávka I
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Jeden z popredných odborníkov v oblasti telesnej kultúry povedal, že sa musíme naučiť dávkovať telesné cvičenia s takou istou presnosťou, ako to robia lekári a farmaceuti pri predpisovaní liekov. Zdôraznil tým výnimočný význam priamej závislosti objemu a intenzity zaťaženia od stavu zdravia, telesnej pripravenosti, veku a pod..

Ak chceme ďalej rozvádzať analógiu medzi cvičením a liekom, môžeme s určitou podmienenosťou tvrdiť, že čím starší je človek, tým viac naňho pôsobia telesné cvičenia ako „liečebný“ prostriedok. Teda nie sú iba pomocníkom pri rozvoji pohybových schopností a pri príjemnom využívaní času, ale aj prostriedkom, ktorý pomáha zbaviť sa mnohých neduhov a chorôb súvisiacich s vekom, prostriedkom pre zachovanie a upevnenie zdravia.

Na druhej strane však dobre vieme, aké nebezpečenstvo môžu znamenať telesné cvičenia, ak nezodpovedajú funkčným možnostiam organizmu. Súčasne s tým treba zdôrazniť, že lekár a učiteľ telesnej výchovy v škole často súhlasia s neodôvodneným obmedzením telesného zaťaženia.

Takýto postup je samozrejme najmenej nebezpečný a prináša určité zlepšenie zdravotného stavu. Na rozdiel od uvedeného však vieme, že minimálne zaťaženia nie sú vždy pre všetkých efektívnym prostriedkom upevňovania zdravia. Aj dnes sa ešte vyskytujú v literatúre dezorientujúce informácie, že pre udržiavanie zdravia a mladosti je dostačujúce zacvičiť si 5-10 minút rannú gymnastiku.

Zatiaľ je dokázané, že k hlbokým zmenám, ktoré zabezpečujú neobyčajný efekt telesných cvičení, dochádza v organizme iba pri dostatočne dlho trvajúcej svalovej činnosti. Tak ako v medicíne je vo väčšine prípadov rozhodujúcim faktorom dávkovanie lieku, aj v telesnej výchove je to dávkovanie telesného zaťaženia.

Ako sa rieši otázka dávkovania zaťaženia pri individuálnych tréningoch? Najvhodnejším prostriedkom, ktorý nevyžaduje špeciálne zariadenie ani náročnú organizáciu, je beh a striedanie chôdze a behu. Kombinácia behu a chôdze zabezpečuje postupné narastanie zaťaženia a umožňuje kontrolu v úzkej súvislosti s individuálnymi možnosťami a odporúčaním lekára. Okrem toho – a to je veľmi dôležité – samotný cvičenec sa stáva aktívnym účastníkom plánovania tréningu. Striedaním obidvoch spôsobov lokomócie, môže bežec sám regulovať svoje zaťaženie.

Oboznámime sa preto s niektorými zásadami relatívne správneho dávkovania celkového zaťaženia pre mužov vo veku 30-45 rokov.

Tréningy sa môžu vykonávať na akomkoľvek voľnom priestranstve, najlepšie v lese alebo v parku v blízkosti bydliska. Vhodné je vymerať si 400 m okruh a rozdeliť ho na 100 m úseky. Využiť môžeme aj blízky štadión s bežeckou dráhou. Uvádzame vzorový plán tréningových jednotiek, ktorý dáva predstavu o tom, ako treba plánovať tréningy s prihliadnutím na individuálne možnosti, využívajúc pritom všetky dostupné prostriedky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Random Access Memories je album, ktorý možno považovať za znovuzrodenie Daft Punk-u a Get Lucky ani náhodou nebude jediným hitom z neho.
pred 9 rokmi
Ani oceán im nepomôže v tom, aby unikli záhadnému prekliatiu, ktoré ich rodinu prenasleduje.
pred 8 rokmi
Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur bude za študenta zamestnávateľ v budúcom roku tak ako v súčasnosti platiť len odvody na garančné a úrazové poistenie vo výške.
pred 7 rokmi
Na dodržiavanie pravidiel volebného vysielania dohliadne Rada pre vysielanie a retransmisiu a tradične zmonitoruje vybrané relácie elektronických médií.
pred 9 rokmi
Každý používateľ Facebooku si bude môcť celý svoj život digitálne zaznamenať prostredníctvom informácií, fotiek, videí či máp.
pred 9 rokmi
Jedna zo žijúcich legiend zlatej éry pop music, Robin Gibb, ktorého nestarnúce hity z čias Bee Gees dodnes znejú z rádií po celom svete, vydáva svoj prvý album klasickej hudby.
pred 8 rokmi
Novitec Torado je najnovšou ponukou z portfólia Novitec Group určenou pre exkluzívne úpravy aktuálnych typov vozidiel značky Lamborghini.
pred 7 rokmi
Spolu preskúmali 552 webstránok, pri 382 stránkach našli porušenia európskych pravidiel pre ochranu spotrebiteľa.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT