Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Omladzovacia dávka I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.12.2006

Jeden z popredných odborníkov v oblasti telesnej kultúry povedal, že sa musíme naučiť dávkovať telesné cvičenia...
Omladzovacia dávka I
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Jeden z popredných odborníkov v oblasti telesnej kultúry povedal, že sa musíme naučiť dávkovať telesné cvičenia s takou istou presnosťou, ako to robia lekári a farmaceuti pri predpisovaní liekov. Zdôraznil tým výnimočný význam priamej závislosti objemu a intenzity zaťaženia od stavu zdravia, telesnej pripravenosti, veku a pod..

Ak chceme ďalej rozvádzať analógiu medzi cvičením a liekom, môžeme s určitou podmienenosťou tvrdiť, že čím starší je človek, tým viac naňho pôsobia telesné cvičenia ako „liečebný“ prostriedok. Teda nie sú iba pomocníkom pri rozvoji pohybových schopností a pri príjemnom využívaní času, ale aj prostriedkom, ktorý pomáha zbaviť sa mnohých neduhov a chorôb súvisiacich s vekom, prostriedkom pre zachovanie a upevnenie zdravia.

Na druhej strane však dobre vieme, aké nebezpečenstvo môžu znamenať telesné cvičenia, ak nezodpovedajú funkčným možnostiam organizmu. Súčasne s tým treba zdôrazniť, že lekár a učiteľ telesnej výchovy v škole často súhlasia s neodôvodneným obmedzením telesného zaťaženia.

Takýto postup je samozrejme najmenej nebezpečný a prináša určité zlepšenie zdravotného stavu. Na rozdiel od uvedeného však vieme, že minimálne zaťaženia nie sú vždy pre všetkých efektívnym prostriedkom upevňovania zdravia. Aj dnes sa ešte vyskytujú v literatúre dezorientujúce informácie, že pre udržiavanie zdravia a mladosti je dostačujúce zacvičiť si 5-10 minút rannú gymnastiku.

Zatiaľ je dokázané, že k hlbokým zmenám, ktoré zabezpečujú neobyčajný efekt telesných cvičení, dochádza v organizme iba pri dostatočne dlho trvajúcej svalovej činnosti. Tak ako v medicíne je vo väčšine prípadov rozhodujúcim faktorom dávkovanie lieku, aj v telesnej výchove je to dávkovanie telesného zaťaženia.

Ako sa rieši otázka dávkovania zaťaženia pri individuálnych tréningoch? Najvhodnejším prostriedkom, ktorý nevyžaduje špeciálne zariadenie ani náročnú organizáciu, je beh a striedanie chôdze a behu. Kombinácia behu a chôdze zabezpečuje postupné narastanie zaťaženia a umožňuje kontrolu v úzkej súvislosti s individuálnymi možnosťami a odporúčaním lekára. Okrem toho – a to je veľmi dôležité – samotný cvičenec sa stáva aktívnym účastníkom plánovania tréningu. Striedaním obidvoch spôsobov lokomócie, môže bežec sám regulovať svoje zaťaženie.

Oboznámime sa preto s niektorými zásadami relatívne správneho dávkovania celkového zaťaženia pre mužov vo veku 30-45 rokov.

Tréningy sa môžu vykonávať na akomkoľvek voľnom priestranstve, najlepšie v lese alebo v parku v blízkosti bydliska. Vhodné je vymerať si 400 m okruh a rozdeliť ho na 100 m úseky. Využiť môžeme aj blízky štadión s bežeckou dráhou. Uvádzame vzorový plán tréningových jednotiek, ktorý dáva predstavu o tom, ako treba plánovať tréningy s prihliadnutím na individuálne možnosti, využívajúc pritom všetky dostupné prostriedky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Epické finále svetoznámej komédie, ktorá rozosmiala milióny ľudí, najočakávanejšie filmové pokračovanie tohto roku je tu.
pred 9 rokmi
Bocanegra znie dobre. Ak by som to mal prirovnať k rozprávkam, pod menom Bocanegra by som si predstavil asi Zorra, na čiernom rýchlom koni,.
pred 5 rokmi
Diskusiou k návrhu zákona o protifašistickom odboji, postavení a pôsobnosti Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov otvoria poslanci 7. deň 27. schôdze parlamentu.
pred 6 rokmi
Protestujúci podporujú šesť bratislavských stredných škôl, ktorých zamestnanci naďalej zostávajú v štrajku napriek tomu, že ho oficiálne vedenie školských odborov prerušilo.
pred 8 rokmi
Britská spoločnosť Briggs Automotive Company (BAC) Ltd. pripravuje výrobu jednomiestneho športového automobilu Mono, ktorý je inšpirovaný monopostami Formuly 1.
pred 4 rokmi
Pozrite sa, ako si súčasná svetová superstar vydobyla svoju slávu a zistite, prečo jej meno stále zaplavuje novinové titulky.
pred 5 rokmi
Najväčšia európska ekonomika vytvorila vlani 232 tis. nových pracovných miest, v krajine malo zamestnanie 41,8 mil. ľudí
pred 9 rokmi
Please Don´t Leave Me je tretím singlom, y mimoriadne vydarenej piatej platne americkej speváčky Pink,...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT