Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Omladzovacia dávka I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.12.2006

Jeden z popredných odborníkov v oblasti telesnej kultúry povedal, že sa musíme naučiť dávkovať telesné cvičenia...
Omladzovacia dávka I
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Jeden z popredných odborníkov v oblasti telesnej kultúry povedal, že sa musíme naučiť dávkovať telesné cvičenia s takou istou presnosťou, ako to robia lekári a farmaceuti pri predpisovaní liekov. Zdôraznil tým výnimočný význam priamej závislosti objemu a intenzity zaťaženia od stavu zdravia, telesnej pripravenosti, veku a pod..

Ak chceme ďalej rozvádzať analógiu medzi cvičením a liekom, môžeme s určitou podmienenosťou tvrdiť, že čím starší je človek, tým viac naňho pôsobia telesné cvičenia ako „liečebný“ prostriedok. Teda nie sú iba pomocníkom pri rozvoji pohybových schopností a pri príjemnom využívaní času, ale aj prostriedkom, ktorý pomáha zbaviť sa mnohých neduhov a chorôb súvisiacich s vekom, prostriedkom pre zachovanie a upevnenie zdravia.

Na druhej strane však dobre vieme, aké nebezpečenstvo môžu znamenať telesné cvičenia, ak nezodpovedajú funkčným možnostiam organizmu. Súčasne s tým treba zdôrazniť, že lekár a učiteľ telesnej výchovy v škole často súhlasia s neodôvodneným obmedzením telesného zaťaženia.

Takýto postup je samozrejme najmenej nebezpečný a prináša určité zlepšenie zdravotného stavu. Na rozdiel od uvedeného však vieme, že minimálne zaťaženia nie sú vždy pre všetkých efektívnym prostriedkom upevňovania zdravia. Aj dnes sa ešte vyskytujú v literatúre dezorientujúce informácie, že pre udržiavanie zdravia a mladosti je dostačujúce zacvičiť si 5-10 minút rannú gymnastiku.

Zatiaľ je dokázané, že k hlbokým zmenám, ktoré zabezpečujú neobyčajný efekt telesných cvičení, dochádza v organizme iba pri dostatočne dlho trvajúcej svalovej činnosti. Tak ako v medicíne je vo väčšine prípadov rozhodujúcim faktorom dávkovanie lieku, aj v telesnej výchove je to dávkovanie telesného zaťaženia.

Ako sa rieši otázka dávkovania zaťaženia pri individuálnych tréningoch? Najvhodnejším prostriedkom, ktorý nevyžaduje špeciálne zariadenie ani náročnú organizáciu, je beh a striedanie chôdze a behu. Kombinácia behu a chôdze zabezpečuje postupné narastanie zaťaženia a umožňuje kontrolu v úzkej súvislosti s individuálnymi možnosťami a odporúčaním lekára. Okrem toho – a to je veľmi dôležité – samotný cvičenec sa stáva aktívnym účastníkom plánovania tréningu. Striedaním obidvoch spôsobov lokomócie, môže bežec sám regulovať svoje zaťaženie.

Oboznámime sa preto s niektorými zásadami relatívne správneho dávkovania celkového zaťaženia pre mužov vo veku 30-45 rokov.

Tréningy sa môžu vykonávať na akomkoľvek voľnom priestranstve, najlepšie v lese alebo v parku v blízkosti bydliska. Vhodné je vymerať si 400 m okruh a rozdeliť ho na 100 m úseky. Využiť môžeme aj blízky štadión s bežeckou dráhou. Uvádzame vzorový plán tréningových jednotiek, ktorý dáva predstavu o tom, ako treba plánovať tréningy s prihliadnutím na individuálne možnosti, využívajúc pritom všetky dostupné prostriedky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


AGENTÚRA PRE MARKETINGOVÝ PRIESKUM TRHU, REKLAM...
Značkové oblečenie tímov F1. RED BULL, Ferrari,...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


159 999.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 128 m2, balkón, ...
183 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 63.24 m2, balkón...
153 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 71.67 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Vlasy prestávajú rásť vtedy, keď sa zlúčenina prostanglandínu D spojí s receptorom v bunkách vlasových folikulov. Vedci pracujú na lieku.
pred 3 rokmi
Po siedmich rokoch od vydania debutového albumu Small Monstrosities prichádza Tereza Černochová s novinkou.
pred 5 rokmi
Rumunský prezident Traian Băsescu sa na Slovensku zdrží dva dni, spolu s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom udelia štátne vyznamenania vojnovým veteránom, vo štvrtok navštívia Zvolen a Banskú Bystricu .
pred 3 rokmi
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu vyjadril v stredu presvedčenie, že zatiaľ nenadišiel čas na zopakovanie mierovej konferencie v Ženeve.
pred 7 rokmi
Debutový album najslávnejšej slovenskej alternatívnej skupiny sa nahrával na sklonku komunistickej éry a vyšiel o rok neskôr v prudko sa meniacich spoločenských podmienkach.
pred 5 rokmi
Newyorské indie popové duo MS MR predstavilo v máji svoj debutový album Secondhand Rapture, na ktorom priniesli tucet úplne nových skladieb.
pred 5 rokmi
Vedecký tím na čele s profesorom Mironom Zuckermanom analyzoval 63 výskumov
pred 6 rokmi
Nový model ponúka kožený interiér a navigáciu

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT