Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Niečo o aktívnom odpočinku

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.09.2008

Zotavovanie predstavuje zložité pochody v organizme športovca, prejavujúce sa prechodom na nový...
Niečo o aktívnom odpočinku
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Zotavovanie predstavuje zložité pochody v organizme športovca, prejavujúce sa prechodom na nový stav v porovnaní s východiskovým stavom (superkompenzácia). Prestavba spôsobená cvičením doznieva aj po jeho skončení. Obnovujú sa energetické zdroje, zosilňujú anabolické deje. Hlavná prestavba prebieha vo fáze zotavovania. Preto odpočinok, zotavenie musíme hodnotiť ako súčasť športovej prípravy.

Skvalitniť, resp. skrátiť čas regenerácie je snahou pracovníkov riadiacich športovú prípravu. Jednou z foriem je aktívny odpočinok. Najskôr si vymedzíme obsah tejto formulácie.

Nemôžeme si aktívny odpočinok zamieňať s „aktívnym“ odpočinkom, ak sa okrem spánku a pokoja „aktívne“ zúčastňujeme regeneračných procedúr, ako sú vodné procedúry, sauna, masáž a iné. Aktívny odpočinok sa stotožňuje s aktívnou formou regenerácie, keď aktivitu vykonáva športovec pri tých procedúrach, ktoré vykonáva sám (psychorelaxácia, cvičenia svalovej nervovnováhy) a najmä telesné cvičenia iného ako pretekárskeho charakteru. Aktívny odpočinok predstavuje metódu predchádzania a odstraňovania únavy. Uplatňuje sa pri nástupe únavy v prestávke inou činnosťou, aká spôsobuje únavu. Zvýši sa tak dráždivosť niektorých nervových centier, a tým sa útlm posilňuje v zotavovaných centrách. Následne sa rýchlejšie odstraňujú splodiny látkovej premeny.

Aktívny odpočinok a jeho uplatnenie závisí od druhu zaťaženia a následnou činnosťou, výkonnosťou športovca, od zložitosti cvičení a dĺžky pokračovania zaťaženia. Ak je zaťaženie veľké, obťažnosť náročná, odporúčame pasívny odpočinok, prípadne masáž odstraňujúcu únavu. Po zaťažení aktívny odpočinok znamená iný druh činnosti, t.j. hľadať také cvičenia, ktoré zapájajú iné svalové skupiny do činnosti. Dbáme na pestrosť cvičenia a malú intenzitu. Cvičenia by sa mali vykonávať v zotrvanom, rovnovážnom stave, t.j. v takom, ktorý na organizmus nekladie veľké nároky. Spotreba kyslíka sa kryje príjmom. To znamená, že necvičíme na kyslíkový dlh, ale takou intenzitou, ktorá kryje spotrebu O2.

Odporúčame poklusy – fartleky, rekreačné plávanie, vychádzky, minifutbal, nohejbal, prípadne inú hru, v ktorej sa nenechávame strhnúť súťaživosťou k veľkým výkonom. Pri vysokom stupni únavy uprednostňujeme pasívny odpočinok, najmä spánok. Dĺžka spánku závisí od predchádzajúcej námahy a v neposlednom rade i od kvality spánku. Neprimeraná teplota, nevhodné oblečenie, nevhodné lôžko a veľa ďalších faktorov (i psychických) znižuje kvalitu, a tým aj zotavovanie organizmu športovca. Riadime sa individuálnymi podmienkami. Dĺžka má byť taká, keď sa športovec sám zobudí (t.j. 8, niekedy i 10 hodín).
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Bratislavský klub MMC zažije čoskoro dokonalú zmes jazzu, rocku a blues. Už 25. februára 2013 sa u nás predstaví poľská legendárna skupina SBB.
pred 6 rokmi
Teleskop, ktorého misia sa začala v máji 2009, sa momentálne nachádza približne 2,14 milióna kilometrov od Zeme na obežnej dráhe Slnka.
pred 7 rokmi
Permanentky na jubilejný Topfest, ktorý sa bude konať 28. a 29. júna 2013 na letisku v Piešťanoch, sa v súčasnosti predávajú za 35 eur.
pred 6 rokmi
Hlavnú postavu v snímke režiséra Scotta Waugha stvárni Aaron Paul, známy predovšetkým zo seriálu Breaking Bad (2008).
pred 7 rokmi
Talianska gothic metalová kapela Lacuna Coil vydala skraja roka 2012 už šiesty štúdiový album s názvom Dark Adrenaline.
pred 6 rokmi
Na Slovensku od roku 1991 ubudlo viac ako stotisíc Maďarov. Počty ostatných národnostných menšín, ako napríklad rómskej a rusínskej, naopak, mierne stúpali.
pred 7 rokmi
Leopoldovo múzeum vo Viedni prinesie v jesennej prezentácii po prvý raz výstavu venovanú obrazom a sochám nahých mužov.
pred 5 rokmi
Zeki Müller nemá na výber. Niekto totiž postavil školskú telocvičňu priamo nad jeho „úsporami“. Teda nad miestom so zakopanými ukradnutými peniazmi, ktoré tam pre neho ukryla jeho priateľka. A tak, sa musí vydávať za suplujúceho učiteľa...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT