Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na veku nezáleží (1.časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 20.10.2008

Atletické cvičenia považujeme za všestranne rozvíjajú pomocou ktorých dochádza k zlepšovaní funkcie organizmu.
Na veku nezáleží (1.časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Atletické cvičenia považujeme za všestranne rozvíjajú pomocou ktorých dochádza k zlepšovaní funkcie organizmu. Niektoré atletické disciplíny vo veľkej miere zdokonaľujú koordináciu pohybov, iné rozvíjajú rýchlosť, silu, obratnosť. Zvlášť blahodárne pôsobí na formovanie funkcií organizmu beh na rôzne vzdialenosti.

Najmä beh na stredné a dlhé vzdialenosti vyvoláva značné zosilnenie dýchania a krvného obehu. Systematický tréning v behu podstatne zdokonaľuje reguláciu činnosti dýchacieho aparátu a srdcovo-cievneho systému. Pomalšie, ale pritom hlboké dýchanie, pomalý rytmus srdcových kontrakcií v stave svalového pokoja – to je vplyv tréningu, ktorý pomáha nahromadiť potencionálne zásoby organizmu, to je základ vysokej výkonnosti trénovaného bežca.

Veľká vitálna kapacita a ventilačná schopnosť pľúc, výkonné srdce mierne hypertrofické a so zväčšeným objemom, všetko toto zabezpečuje krytie zvýšených požiadaviek počas behu intenzívne pracujúceho organizmu. Tak napríklad sa zistilo, že prívod kyslíka dosahuje v pokoji 250-300 mililitrov, pri športovom výkone v behu, najmä v behu na dlhé vzdialenosti, zvyšuje sa v priemere na 4-5 litrov a u najlepšie trénovaných bežcov dosahuje až 6-7 litrov. V takomto prípade musia pľúca ventilovať 100-200 litrov vzduchu za minútu a srdce musí prepumpovať každú minútu 20-40 litrov krvi.

Beh na rôzne vzdialenosti a rozličnej intenzity je teda opodstatnene obľúbeným prostriedkom zvyšovania všeobecnej telesnej pripravenosti väčšiny športovcov, nezávisle od toho, akému druhu športu sa venujú. Vďaka možnosti dávkovať intenzitu a trvanie behu, je beh dostupný i deťom. Uplatnenie teda nachádza vo všetkých vekových kategóriách.

Vedecké výskumy ukazujú, že dlhoročné pestovanie behu v strednom a staršom veku pomáha zachovať vysokú pracovnú výkonnosť a oddialiť procesy starnutia. U športovcov staršieho veku, ktorí sa pravidelne venujú behu, zistilo sa v 88% prípadov iba mierne výrazné vekové zmeny srdcovo-cievneho a nervového systému. Len v 12% prípadov boli zaznamenané niektoré patologické príznaky, typické pre tento vek. Výškovo-váhový pomer u starších športovcov je oveľa priaznivejší ako u nešportujúcich. Pritom sa udržuje dostatočne vysoká úroveň svalovej sily, vitálnej kapacity pľúc, zachováva sa pohyblivosť nervovo-svalového aparátu, ktorá sa pri nedostatku telesného tréningu zákonite znižuje s vekom.

Vplyv systematického bežeckého tréningu na krvný obeh sa rovnako v staršom, ako aj mladšom veku prejavuje v spomalení rytmu srdcových kontrakcií a zosilnení kontrakčnej funkcie srdca. Zvyšovanie kapacity srdcových kontrakcií sa spája so znížením vynaloženej energie. Ekonomickejší krvný obeh a predovšetkým oveľa ekonomickejšia práca srdca nesporne napomáha zníženiu periférneho odporu, ku ktorému dochádza vplyvom tréningu (t.j. pružného napätia artérií, ktoré sa spravidla zvyšujú u vekovo starších ľudí).

Na tréningoch a pretekoch v behu (obvykle na dlhé vzdialenosti) športovci staršieho veku majú výbornú náladu a objektívne ukazovatele prispôsobenia sa organizmu značným telesným a emocionálnym zaťaženiam sú dobré.

Prirodzene, aj pri nepretržitých a systematických tréningoch s vekom sa menej alebo viac výrazne znižujú rýchlostné možnosti, preto sa zákonite zhoršujú aj športové ukazovatele.

V posledných rokoch desaťtisíce ľudí vo veku 50-65 rokov vstupujú do organizovaných „skupín zdravia“, ktoré sa zameriavajú na systematické využívanie telesných cvičení. Žiaľ tento jav sa deje skôr v susedných krajinách ako u nás. Ako príklad môžeme uviesť austrálske obyvateľstvo, kde sa behu a pohybovým aktivitám venuje v tomto veku asi 30% obyvateľstva.

Výskumy lekárov potvrdzujú vysokú hygienickú hodnotu tréningov, bez ohľadu na skutočnosť, že prevažnú väčšinu týchto nie práve mladých športovcov sprevádzajú výrazné znaky starnutia a mnohých z nich aj rozličné vekové patologické zmeny.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Realitný agent, Obchod s nehnuteľnosťami, Reali...
Spoločnosť REGALSISTEM s.r.o. je tou pravou voľ...

850.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 140 m2
335 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 136 m2, novostavba
407.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 49 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť momentálne pracuje na Celoštátnej stratégii ochrany a podpory ľudských práv v SR.
pred 7 rokmi
V rokoch 2001 až 2010 Čína zrealizovala podozrivé presuny peňazí za 2,742 mld. USD
pred 7 rokmi
Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu robí únia kampaň venovanú právam vyplývajúcim z európskeho občianstva.
pred 7 rokmi
Mimoriadne výkonná limuzína individualizovaná pre náročných zákazníkov
pred 7 rokmi
Skupina Hex miluje Bratislavu a Bratislavčania zasa milujú Hexákov. Preto sa už šiesty ročník Bratislavského majálesu nezaobišiel bez jednej z najobľúbenejších bratislavských kapiel.
pred 7 rokmi
Úspešná kampaň „Lacné šteniatka“ na podporu štvornohých obyvateľov zvieracích útulkov vstupuje do svojej 2. fázy.
pred 7 rokmi
Obe pohlavia sa zhodli na tom, že muži dospievajú v priemere až o 11 rokov neskôr ako ženy.
pred 6 rokmi
Dva roky starý a mimoriadne úspešný vianočný album Lucie Bílej sa totiž tento rok dočkal svojho pokračovania v podobe záznamu živej nahrávky dva roky starého koncertu.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT