Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 07. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kedy jedia svaly I

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 29.07.2008

Ak je päťkilogramové jedlo pre niekoho príliš a kilová porcia zasa málo, neznamená to, že optimálne množstvo sú tri kilogramy.
Kedy jedia svaly I
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ak je päťkilogramové jedlo pre niekoho príliš a kilová porcia zasa málo, neznamená to, že optimálne množstvo sú tri kilogramy. Čo je pre skúseného zápasníka ako nič, môže byť pre začiatočníka až-až. Laicky povedané, skutočný odborník nikdy netvrdí, čo je veľa a čo málo. Skôr hľadá niečo, čo nie je absolútne, ale naopak premenlivé, čo jednoducho leží niekde uprostred.

Aristoteles

Áno, pojem dokonalosti a rovnováhy neznamená prebytok a nedostatok, ale niečo medzi nimi. Tento bod sa nazýva areté. V ňom dosahujeme najvyššiu hladinu svojho ľudského potenciálu. Heslo : „Všetko s mierou“ je ústredným mottom mnohých odvetví, kulturistika nie je výnimkou. Proces výstavby tela je určovaný schopnosťami človeka dostávať sa do stavu energetickej rovnováhy a vytrvať v ňom pomocou premyslenej regulácie energetického príjmu a výdaja.

Tuk k prežitiu
Rada štúdií dokázala, že sme boli stvorení za jediným účelom – aby sme prežili. Aby sme odovzdali svoje gény ďalším potomkom, nie aby sme predvádzali skvelé fyzické a športové výkony. Týmto génom je častica, spôsobujúca čo najväčšie ukladanie energie pri minimálnom energetickom príjme. Máme zdedené dispozície, podľa ktorých sa tuk ukladá práve vtedy, keď trpíme hladom alebo nám začína chýbať energia. Náš metabolizmus je totiž veľmi citlivý na stavy, keď sa organizmu nedostáva energie. Na tieto stavy reaguje ukladaním tuku. Tento adaptačný mechanizmus nás poisťuje proti závažnému ohrozeniu, keď nám chýba energia alebo potrava. Metabolizmus sa spomalí.

Z tohto možno odvodiť, že zlé načasovanie stravy môže mať za následok spomalenie metabolizmu, zvýšenie hladiny telesného tuku a dokonca i zvýšené riziko zranenia u tvrdo trénujúcich kulturistov. To, čo v skutočnosti prebieha, keď sa rozhodneme dostať telo do energetického deficitu (diéty), býva obyčajne pravým opakom toho, čo od diéty očakávame. Možno stratíme pár dkg, ale zloženie telesného tkaniva sa zmení tak, ako si to vôbec neprajeme. Zvýši sa percento tuku na úkor čistej svalovej hmoty a podiel tukových zásob oproti stavu pred diétou ešte narastie.

Aby sa telo nachádzalo v stave energetickej rovnováhy, celková bilancia energie by mala byť nulová. To znamená, aby sme privádzali do organizmu práve toľko paliva, koľko sme schopní spáliť. To však nie je otázka 1-2 hodín, ale dní a týždňov. Od rovnovážneho stavu sa vychyľujeme dole a hore v určitých medziach, ktoré ešte neznamenajú prejedanie alebo hladovanie.

Teda kulturista s hmotnosťou 86 kg má energetickú toleranciu ± 400 kcal/deň a jeho najvýdatnejšie jedlo obsahuje 800 kcal energie. Nech toto jedlo predstavuje jazýček na váhach energetickej bilancie. Akonáhle ho zjete, budete mať dostatok energie na nasledujúce tri hodiny. Je zrejmé, že čím máte vyššiu hmotnosť, tým vyššie sú kladné a záporné odchýlky. Táto tolerancia však nemôže byť ľubovoľne vysoká, pretože zásoba glykogenu v pečeni predstavuje asi 400 kcal. Pečeň zodpovedá za konštantnú hladinu glukózy v krvi a pokiaľ dôjde k výpadku energie zo stravy, pečeň ju musí doplniť pečeňovým glykogenom. Ak sa aj táto energia vyčerpá, dochádza k nežiadúcej premene svalovej hmoty v prospech sacharidov.

Nasýtiť pečeň
Keď sa rozhodnete pre nízkosacharidovú diétu, dostanete svoj organizmus do naozajstných ťažkostí. Prinútite ho, aby si tvoril energiu z bielkovín a aminokyselín, čo je rpe telo ťažký a neobvyklý proces.

Ak to myslíte s kulturistikou vážne, nedopustite, aby vaše telo skĺzlo do energetického deficitu. Ak sa tak stane, glykogenové zásoby sa stenčia a zníži sa výkonnosť. Metabolizmus sa spomalí a začne sa ukladať tuk.

Zamyslite sa ešte raz nad aristotelovým výrokom. Vyberte si to, čo sa nachádza niekde medzi nedostatkom a nadbytkom. Tento prístup je univerzálny ako pre výživu, tak tréning a pomocou neho sa môžete dostať až niekde na vrchol.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Tvoríme pre vás zaujímavé, pútavé a dostatočne ...
Staviame montované domy do rôzneho štádia reali...

1 000.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 70 m2
89 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 41 m2
123 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 51.42 m2, balkón...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ľudia sa zídu v uliciach Osla pri súde, kde sa koná proces s 33-ročným extrémistom.
pred 6 rokmi
Vzhľadom na výhľad rastu čínskeho dopytu potrebujeme postaviť nový závod, aby sme udržali náš trhový podiel v Číne na stabilnej úrovni 10 %, uviedla firma Hyundai.
pred 3 rokmi
Turistický sprievodca, aký nám tu už dlho chýbal Práve vyšiel 1.diel nového a bohato ilustrovaného sprievodcu po Európe obsahuje pätnásť výletov po európskych mestách a oblastiach v rámci deviatich krajín.
pred 8 rokmi
Celý príbeh, miestami pripomínajúci vykričanú meditáciu, permanentne odkazuje na rozličné etické paradoxy, ktoré sa bezprostredne dotýkajú takých tém, ako sú pomsta, odpustenie alebo láska.
pred 7 rokmi
Febiofest bude klásť veľký dôraz na predstavenie toho najkvalitnejšieho zo slovenskej a českej filmovej tvorby z rokov 2011, 2012 a 2013 a niekoľko starších titulov bude uvedených v novom kontexte.
pred 4 rokmi
Výborná hudba, krásne ženy, nekonečná zábava a párty do rána.
pred 8 rokmi
K exkluzívnemu automobilu sa dostane iba 100 britských zákazníkov
pred 7 rokmi
Ľudia chcú veriť, že poznajú ostatných ľudí. Rodičia chcú veriť, že poznajú svoje deti. A manželky chcú veriť, že poznajú svojich manželov. Niekedy sa však môžeme kruto mýliť a všetko je len pretvárka a premyslená manipulácia.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT