Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hrudník a prsné svaly

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 07.01.2008

V dnešnej dobe sa už nemusíme prieť o tom, že tréning so záťažou dokáže urobiť s ľudským telom hotové zázraky.
Hrudník a prsné svaly
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

V dnešnej dobe sa už nemusíme prieť o tom, že tréning so záťažou dokáže urobiť s ľudským telom hotové zázraky. Priberanie a zhadzovanie váhy, posilnenie zanedbaných svalov, zmenšenie či zväčšenie proporcií, vyrovnanie nedostatkov z jednostranného zaťaženia - možností je veľa. U mladých ľudí, cvičiacich v posilovniach v suteréne, doma alebo vo fitnesscentrách bez odborného dohľadu však môže tréning spôsobiť značné škody na symetrickom vývoji.

Pretože prsné svaly sú ploché a plastické, veľkým problémom býva ich vyformovanie.

Typickými príkladmi sú dobrý trup na podpriemerných nohách, veľké paže a úzke ramená, zanedbaný chrbát a mohutné prsné svaly, príp. nevyvážené prsné svaly a z toho prameniaca nespokojnosť s ich tvarom. Je nutné pripomenúť, že prsné svaly pri správnom tréningu rastú pomerne rýchlo. Mladí borci však strávia prevažnú časť tréningu na benčprese a zvyšovaní sily. Benčpres so stredným úchopom účinne rozvíja prsnú hmotu u väčšiny cvičencov. Sú ale ľudia, ktorým benčpres kvôli telesnej stavbe, úponom svalov alebo chybnej technike prináša minimálne výsledky. Pretože prsné svaly sú ploché a plastické, veľkým problémom býva ich vyformovanie. Tu musíme rozlíšiť dve veci : hmotu (celkový objem) a tvar, pričom hmota s tukom môže tvar svalu deformovať, zatiaľ čo čisté oddelenie od okolitých svalov jeho tvar zvýrazní.
S týmito cvikmi precvičíte všetky tri časti prsných svalov.

Aj keď nesie jeden názov, delí sa veľký prsný sval na tri časti, ktoré sa môžu samostatne zmršťovať. Keď vynecháme partiu pri hrudnej kosti, je to horná kľúčová časť a dolná časť, spojená s priamym brušným svalom. Svaly sa zbiehajú smerom k ramenu, kde je mäsitá časť svalu pripojená silnou šľachou k ramennej kosti. Každý z týchto segmentov má vlastné nervy. Zmenou polohy tela a miesta dotyku činky na hrudníku (línia sily) je teda možné rozvíjať hmotu každej časti oddelene.

Ako je to s tvarom svalu?

Aj keď nemôžete tréningom zväčšiť objem prsných svalov v hornej alebo dolnej časti, presný tvar na akomkoľvek stupni vývoja - i po dosiahnutí maximálne veľkosti – je určený genetikou. Tvar prsných svalov sa zmení nárastom ich hmoty, ale predĺžiť či roztiahnuť ich nie je možné. Preto odpoveď na otázku: „Je možné rôznymi cvikmi zmeniť tvar prsných tvarov?“ musí znieť „nie“.

Charakteristickú líniu prsných svalov vytvárajú svaly v dolnej časti, ktoré sa v blízkosti ramena zatáčajú a ukladajú na seba. Podľa toho rozpoznávame tri základné typy prsných svalov. Úplne bežný je podkovitý tvar alebo „dvojité U“, ďalej tvar pripomínajúci „dvojité V“. Rozdiel je v tom, že u prvého typu je obrysová línia spodnej a vnútornej časti zaguľatená, kým druhý typ vďačí za svoj tak trochu špicatý vzhľad výskytu tvarovo veľmi variabilného svalu musculus sternalis. Konečne tretí typ je možné prirovnať písmenu „L“, pretože pripomína dve vodorovne ležiace L. Takéto prsné svaly, uprostred spojené a ťahajúce sa do strán v takmer štvorcovom tvare, mal legendárny Steve Reeves.

U ľudí s nadváhou sa objavujú zvesené, ochabnuté prsné svaly. Pokiaľ je to spôsobené prirodzenou (alebo umelo vyvolanou) hormonálnou poruchou, spadá vec do kompetencie lekárov.

Tipy k zapamätaniu:

1. Nesnažte sa spáliť tuk cvičením zameraným na dolný okraj pŕs. Svoj originálny tvar uvidíte až vtedy, keď sa všetkého tuku na bruchu a hrudníku zbavíte.
2. Ak máte užší hrudník, nerobte príliš veľa cvikov na strednú a dolnú časť pŕs. Budujte hmotu v hornej časti a cvičte viac preťahovacích cvikov ako tlakových.
3. Pri všetkých cvikoch pre prsné svaly dbajte na dobré pretiahnutie v rámci bezpečnosti a pohybového rozsahu kĺbov.

Príklad preťahovacieho cviku (nie tlakovného):

Príklad preťahovacieho cviku na hrudník.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
V dnešnej dobe sa už nemusíme prieť o tom, že tréning so záťažou dokáže urobiť s ľudským telom hotové zázraky. Odkaz na článok: http://fit.server.sk/trening/hrudnik-a-prsne-svaly/

Môžete prosím napísať konkrétne preťahovacie cviky?

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Server.sk
pred 7 rokmi
Ahoj, článok je už staršieho dáta, ale aktualizovali sme ho o videá, na konci nájdeš aj preťahovací cvik.
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Predstavitelia IPI Slovensko a Slovenského syndikátu novinárov žiadajú od ministra spravodlivosti Tomáša Boreca úpravy Trestného zákona, ich cieľom je, aby novinári nemuseli pracovať s hrozbou väzenia, či neprimeraných žalôb.
pred 5 rokmi
Prvá etapa svetového turné Katy Perry bola zahájená tento mesiac vo Veľkej Británii, následne boli na zoznam pridané aj termíny európskych koncertov, ktoré Katy Perry budúci rok absolvuje.
pred 4 rokmi
Spoločnosť Tech Data Distribution zaradila najnovší operačný systém od spoločnosti Microsoft - Windows 10 do svojej platformy elektronickej distribúcie softvéru Activate Here.
pred 7 rokmi
Chcel by som odkázať Robertovi Ficovi, že nás nezlomí, odkázal premiérovi Juraj Miškov.
pred 7 rokmi
Hlavným cieľom návrhu zákona je podľa Zmajkovičovej obmedziť umiestňovanie reklamných a propagačných zariadení.
pred 8 rokmi
100 % reálny EX1 prekonal viacero svetových rekordov v akcelerácii z nuly na bájnom okruhu v Monthléry a v Chengdu v Číne.
pred 3 rokmi
Legenda je späť
pred 8 rokmi
Fanúšikovia ich uvidia 22.11. v Bratislave v NTC a 24.11. v Košiciach v Steel Arene.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT