Napadlo vás už niekedy na konci tréningu zaradiť ešte iné pohybové cvičenie,...
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Napadlo vás už niekedy na konci tréningu zaradiť ešte iné pohybové cvičenie, pomocou ktorého by ste boli schopný relaxovať a regenerovať predchádzajúcim zaťažením aktivované svalstvo? Ak áno, znamená to, že ste už absolvovali jeden zo základných pedagogických prostriedkov regenerácie a to aktívny odpočinok. Pokiaľ ste zatiaľ nevyskúšali takýto spôsob obnovy stratenej energie je najvyšší čas oboznámiť sa z hlavnými faktormi a blahodárnymi účinkami na organizmus.
Efekt aktívneho odpočinku závisí predovšetkým od veľkosti absolvovaného tréningového zaťaženia. Najväčší regeneračný účinok možno dosiahnuť pri uplatnení primeranej pohybovej aktivity. Ak sa na aktívny odpočinok využívajú intenzívne, náročné alebo koordinačne zložité cvičenia, efekt bude minimálny alebo žiadny. Efekt aktívneho odpočinku závisí od dostatočnej úrovne trénovanosti.
Experimentálne sa dokázalo, že najväčší efekt sa dosiahne vtedy, keď sa strieda práca svalov agonistov a antagonistov. Malé doplňujúce zaťaženie unavených svalov počas regenerácie pôsobí veľmi priaznivo na obnovu výkonnosti.
Existuje určitá súvislosť medzi efektívnym odpočinkom a individuálnymi osobitosťami trénovanosti športovca. V súvislosti s individuálnym priebehom rozvoja únavy môže byť efekt aktívneho odpočinku u jednotlivých športovcov odlišný. Ak únava narastá postupne, vplyv aktívneho odpočinku bol väčší ako pri prudkom narastaní únavy.
Aktívny odpočinok nevplýva iba na obnovu svalovej, ale vedie aj k hlbokej prestavbe funkcií dýchacieho a srdcovo-cievneho systému. Pri mnohonásobnom opakovaní únavných cvičení aktívny odpočinok spôsobuje výraznejšie zmeny vegetatívnych funkcií (frekvencie pulzu, minútového objemu dýchania a pod.) ako pri pasívnom oddychu.
Efekt aktívneho oddychu závisí od stupňa únavy. Bolo dokázané, že pri narastajúcej únave majú optimálny regeneračný účinok menšie zaťaženia počas aktívneho odpočinku, teda pri veľkej únave sa zvyšuje regeneračný účinok málo náročných foriem aktívneho oddychu.
Vek je dôležitý faktor určujúci osobitosti účinku aktívneho oddychu. Pri opakovanej svalovej práci vyvolávajúcej lokálnu únavu sa vekové osobitosti prejavujú v tom, že aktívny oddych dospelých športovcov má o niečo väčší efekt ako aktívny oddych mládeže.