Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Činky sú pre každého

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 29.11.2008

Byť úspešný v akomkoľvek športe znamená byť odolnejší, chytrejší a ochotný trénovať tvrdšie ako súper.
Činky sú pre každého
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Byť úspešný v akomkoľvek športe znamená byť odolnejší, chytrejší a ochotný trénovať tvrdšie ako súper. K tomuto vzorcu bola v nedávnom obdobie dodaná ďalšia zložka – doba investovaná do posilovania. Pre vyniknutie na ihrisku či kurte musíte pridať niečo váhy, vydržať pálivé pocity v svaloch a vydrieť ešte jedno bolestivé opakovanie.

Ako športovec v špecifickom odvetví ako basketbal, volejbal, futbal a pod. máte iné potreby ako kulturista. Zatiaľ čo kulturisti trénujú pre objem a definíciu svalov a snažia sa zmeniť vzhľad svojich postáv, ostatní športovci zlepšujú tréningom koordináciu svalov, silu alebo rýchlosť.

Špecifické posilovanie pre športy sa obvykle zameriava na zvýšenie sily a vytrvalosti. Maximálna sila je dôležitá, to áno, avšak boje v zákopoch vyhráva ustavičný výdaj sily po dlhú dobu. Boxer potrebuje silu na dvanásť kôl, hráč amerického futbalu na štyri štvrtiny. Športovec musí udržať reakčnú dobu a i keď vrcholová rýchlosť je krásna, udržanie trvalej rýchlosti je lepšie.

Ak by ste mali niekoľko hodín denne, sedem dní týždenne a schopnosť úplného zotavenia po pár hodinách, mali by ste všetko potrebné pre rozvoj optimálnej sily a vytrvalosti vrátane prípravy na špecifický šport. Obyčajní smrteľníci si však musia vytvoriť zostavu cvikov, účinkujúcich na všetky hlavné zložky v rozumnom časovom rozpätí.

1. Zabudnite na izolované cviky
Viackĺbové cviky (tiež nazývané kombinované) s niektorými variáciami zvýši kinestetické vedomie vášho tela – zložitý termín pre rovnováhu a koordináciu – so súčasným nárastom sily. Pretože ide vždy o čas, obmedzte izolované cviky na minimum.

2. Nemárnite čas
Tempo tréningu môže byť rýchle až zúrivé. Pokiaľ potrebujete dlhšie odpočívať, nebudete schopní zvládnuť ťažkosti športu. Medzi sériami neodpočívajte dlhšie ako 90 sekúnd a neobávajte sa spájať cviky do supersetov.

Používajte rozdielne programy mimo sezónu a v sezóne
V mimosezónnom období sa zamerajte na pribratie hmoty a silu. V sezóne sú kľúčové udržiavanie formy a prevencie zranení. Mimosezónny tréning je vhodný pre väčšiu pestrosť cvikov, v sezóne robte špecifické, viackĺbové cviky.

Športový program
Pre zaistenie správneho preťaženia svalov zvoľte záťaž, pri ktorej séria začína byť obtiažnejšia pri jednom či dvoch posledných opakovaniach. Pre väčšinu ľudí je dôležitým prvkom čas. Športovci nemajú čas na rozsiahle skupiny sérií. Musia zladiť všetky podstatné zložky vrátane rozcvičenia, strečingu, šprintov, posilovania do zhruba 60 minút. Závisí na tom úspech vrcholových športovcov.

Mnoho ľudí sa uberá zlým smerom a strávi príliš veľa času hľadaním cvikov, ktoré so zvoleným športom nesúvisia. Správne vedené posilovanie je dôležité, ale v každučkej kosti drtiacom a zuby škrípajúcom opakovaní má znieť kvalita, nie kvantita.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Z jej novinky Speak Now sa v roku 2010 predalo najviac kusov po celom svete.
pred 4 rokmi
Územie národného parku zaberá rozlohu viac ako 73 hektárov a jeho ochranné pásmo viac ako 30-tisíc hektárov.
pred 6 rokmi
Slováci môžu kúpou filmu, ktorý je voľne dostupný na internete, podporiť nezávislú tvorbu režisérky Zuzany Piussi.
pred 7 rokmi
Skupina sa v rámci európskej šnúry ukáže napríklad aj v Budapešti (21. mája), Prahe (23. júla) či Varšave (25. júla).
pred 5 rokmi
Emócie a pocity oboch postáv sú vo filme vyjadrené prostredníctvom citovaných replík zo známej Moliérovej hry, čo z Le Guayovej snímky robí zaujímavý metafilm, spájajúci divadlo a film, a prelínajúci príbeh postáv so samotnou divadelnou hrou.
pred 6 rokmi
Príbeh prostej občianky Eugénie Désiréé Claryovej a jej cesta na trón.
pred 17 rokmi
Malý kompaktný model Renaulta aj v tej najjednoduchšej verzii a s najslabším motorom má v základnej výbave ABS s EBV.
pred 11 rokmi
Že v jednoduchosti je sila, dokázala Angličanka Duffy už pri samotnej pesničke Mercy, ktorá opantala celoeurópsky éter, ...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT