Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Autoregulačný tréning

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 28.05.2008

Autoregulačný tréning predstavuje formu psychickej relaxácie.
Autoregulačný tréning
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Autoregulačný tréning predstavuje formu psychickej relaxácie. Podľa Schultza ide o proces koncentrovaného uvoľnenia. Podkladom pre autoregulačný tréning sú poznatky z jogy, lekárskej praxe a hypnózy. Úlohou je dosiahnutie regulovania telesných a psychických stavov.

Pravidelným tréningom vlastnej regulácie autoregulačného tréningu sa získava:
- zlepšenie regenerácie síl
- kontrola regulácie krvného obehu
- zvyšovanie výkonov pamäti
- redukovanie vonkajších rušivých vplyvov
- úspora síl

Obsahom autoregulačného tréningu je ovplyvnenie telesných procesov, myšlienkových, telesných stavov a spôsobu konania. Autoregulačný tréning spočíva na predstavenom (nevyslovenom) slove pôsobiacom ako podnet, ktorý prechádza z mozgovej kôry cez podkožné vrstvy k požadovaným orgánom. Na začiatku autoregulačného tréningu by mal byť psychológ, ktorý vedie úvodné tréningy. Po osvojení pracuje športovec sám. Autoregulačný tréning je rozdelený do štyroch etáp, z ktorých má každá vymedzenú účinnosť pôsobenia na organizmus. Pôsobenie je v šiestich oblastiach: svalstvo, cievy, srdce, dýchanie, telesné orgány a hlava. Cvičenie prebieha v pohodlnej polohe v sede alebo v ľahu. Jednotlivé časti tela sú uvoľnené.

Tréning je rozdelený na šesť častí podľa pôsobenia: 1. Cvičenie má za úlohu vyvolať pocitom tiaže uvoľnenie častí tela. Cvičiaci začína od preferovanej ruky (pravák od pravej, ľavák od ľavej), sugesciou si vyvolá požadované zmeny v organizme. „Vyslovujte“ nasledovné slovné formulácie: moja pravá ruka oťažieva, moja pravá ruka je čoraz ťažšia, moja pravá ruka je ťažká, moja pravá ruka je veľmi ťažká. Pri dodržiavaní metodiky je navodený pocit tiaže. „Som spokojný“ je formulácia, ktorou dosiahol vrchol. Obe formulácie zopakuje a vracia sa naspäť – podobným postupom po 1-2 až 5 minútach. Nie dlhšie. Na začiatku treba rešpektovať skutočnosť, že koncentrácia netrvá dlho. Odporúča sa cvičiť 2-3 krát denne. V priebehu dvoch týždňov by športovec mal zvládnuť končatiny. Po 4-6 dňoch sú výsledky zreteľné a navodzujú sa vždy rýchlejšie.

2. Cvičenie vytvára rozšírené zapojenie krvných vlásočníc sugesciou vyvolávajúci pocit tepla. Postup je podobný ako pri predchádzajúcom cvičení (moja pravá ruka je teplá...). Po siedmych dňoch športovec zvládne končatiny a prechádza na trup. Šesť opakovaní formulácie je ukončené „pokojom“ a opakovanie.

3. Cvičenie je zamerané na činnosť srdca. Po cvičeniach 1 a 2 nasleduje ďalšia formulácia: „Moje srdce bije pokojne, pravidelne a silne.“ Opakuje sa 6 krát a raz „pokoj“. Nasleduje návrat.

4. Cvičenie si športovec osvojuje po zvládnutí prvých troch formuláciou: „Môj dych je pravidelný a pokojný.“ Opakuje sa 6-krát a jedenkrát „pokoj“. Po 10-14 dňoch pokračujeme ďalším cvikom.

5. Prekrvenie a s tým spojené zmeny vnútorných orgánov sú vyvolané pocity tepla v oblasti brucha. Opäť začíname po cvikoch 1,2,3, a 4 formuláciou „moje brucho je teplé, hreje ma.“ Systém sa zopakuje a ukončíme nácvik 6.cvičením.

6. Cvičenie je zamerané na mozgovú činnosť vyvolaním pocitu chladu v oblasti čela. „Moje čelo je príjemne chladné.“ Zopakuje sa 6-krát a ukončí sa „pokojom“. Návrat do pôvodného stavu: Vystrieť paže! Dýchať! Otvoriť oči! Nácvik trvá 2-3 mesiace. Cvičiť by sa malo 1x denne v trvaní 4-6 mesiacov. Na relaxáciu sú vhodné prvé štyri cvičenia. Osvojenie autoregulačného tréningu má veľký význam i pre nešportovcov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Jediný distribútor strešnej Francúzskej strešne...
Angličtina pre deti vo veku od 3 mesiacov do 14...

153 025.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 6 121 m2
540.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 64 m2, novostavba
399 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 3 692 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Vedci psom s ochrnutými zadnými nohami vstrekli tieto bunky do poškodeného miesta v mieche.
pred 8 rokmi
Na jej palube bola trojica kozmonautov, ktorí absolvovali misiu na vesmírnej stanici Tchien-kung 1.
pred 9 rokmi
Toyota Yaris Hybrid je plne hybridný automobil kategórie kompaktných vozidiel, ktorý sa odporúča ako ideálny mestský prostriedok.
pred 7 rokmi
Bratislava sa stala súčasťou novembrového turné kanadského súrodeneckého dua Tegan And Sara. Tohtoročný album Heartthrob, ktorý tvorí základ ich koncertného programu, označil New Musical Expres za jasného kandidáta na najlepší album roka.
pred 5 rokmi
Na Purpurovom vrchu stojí dom, ktorému je lepšie sa vyhnúť.
pred 6 rokmi
Prvý prípad s detektívom Harrym Holem sa odohráva v Austrálii. Inšpektora vyslali na opačný koniec sveta, aby sekundoval miestnemu policajnému zboru pri objasnení vraždy nórskeho dievčaťa.
pred 8 rokmi
Príčiny problémov vidia kynológovia v tom, že nezodpovední chovatelia nedodržiavajú zásady chovu, postihy pre majiteľov psov sú nízke a vymožiteľnosť práva nízka.
pred 9 rokmi
Kaskadér, ktorý sa vážne zranil v bulharskej dedine Ogňanovo pri nakrúcaní snímky Expendables 2, je stabilizovaný.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT