Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Anaeróbna vytrvalosť

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 29.10.2007

Anaeróbnou vytrvalosťou sa označuje pohybová činnosť pri ktorej nedochádza k príjmu kyslíka do organizmu.
Anaeróbna vytrvalosť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Anaeróbnou vytrvalosťou sa označuje pohybová činnosť pri ktorej nedochádza k príjmu kyslíka do organizmu. Z gréckeho slova anaerobius (anaerobium) čo znamená, žijúci bez kyslíka. Hlavným spôsobom získavania zdroja energie sú zásoby ATP, kreatínfosfátu a čiastočne aj cukrov. A keďže zdroj energie získanej z ATP, kreatínfosfátu a glukózy je pomerne malý aj činnosť pri ktorej sa spotrebuje je relatívne krátky. Anaeróbna vytrvalosť sa označuje aj ako krátkodobá a jej doba trvania sa pohybuje maximálne do 3 minút.

Pri anaeróbnom uvoľňovaní energie sa vo svaloch hromadia škodliviny vzniknuté ako vedľajší produkt pri získavaní energie z ATP. Tieto škodliviny sú tvorené predovšetkým kyselinou mliečnou, označovanou ako laktát. Pri hromadení sa laktátu v svalových vláknach, dochádza k jeho vyplavovaniu do krvného riečišťa a dochádza k zakysleniu organizmu. Naruší sa vnútorná rovnováha, ktorá má vplyv na nervovú reguláciu pohybu. Dôsledkom je nekoordinovanosť organizmu, nepríjemný pocit vo svaloch, tuhnutie svalov. Od intenzity zaťaženia závisí množstvo vyprodukovaných metabolitov, ktoré spôsobuje nepríjemnú bolesť a môžu viesť až k zastaveniu činnosti.

Množstva laktátu ktoré sa pri činnosti vyprodukuje nám udáva spôsob akým sa energia uvoľňuje. Pokiaľ hodnota laktátu neprekročí 4 mmol/l činnosť prebieha zväčša v aeróbnom pásme. Pri prekročení pásma 4mmol/l čiže prekročenia anaeróbneho prahu, prebieha činnosť ktorá spadá do anaeróbneho pásma. Intenzívnejšia činnosť v anaeróbnom pásme vedie k nárastu hodnôt laktátu. Tieto hodnoty sa môžu vyšplhať až na úroveň 10mmol/l. U dobre trénovaných športovcov nie sú výnimkou ani hodnoty okolo15-20 mmol/l.

Možnosti anaeróbnej vytrvalosti sú závislé od niektorých faktorov. Medzi najpodstatnejší patrí schopnosť organizmu tolerovať laktát a tím aj zakyslenie vnútorného prostredia. Množstvo zásob svalového glykogénu a zásob ATP, kreatínfosfátu ako priamy zdroj energie a schopnosť ako rýchlo dokáže organizmus tieto zdroje zmobilizovať. Ďalším faktorom je úroveň kapilarizácie pracujúcich svalov a aj osobnosť jednotlivca a spôsob akým sa vie vyrovnať z nepríjemnými pocitmi a bolesťou pri anaeróbnej činnosti.

Pri rozvoji anaeróbnej vytrvalosti sa vychádza z predpokladu, že zvýšená schopnosť organizmu kapilarizácie, vedie k väčšiemu prívodu kyslíka do organizmu a pracujúcich svalov. To je podstatné pri rozvoji kyslíkového systému a práci s ním. Preto je nevyhnutné aby pri zlepšovaní anaeróbnych schopností boli vyberané prostriedky aeróbneho charakteru čím sa docieli väčší rozvoj kapilarizácie. Druhou možnosťou je zvýšiť schopnosť organizmu tolerovať laktát. Na tento spôsob sa využívajú prostriedky anaeróbnej vytrvalosti.

Pri rozvoji anaeróbnych schopností by sme mali vychádzať z predpokladu, že je nutný najskôr rozvoj aeróbnych schopností. Aeróbna činnosť je charakteristická vysokou intenzitou, ktorá sa pohybuje od 90 až po 100 percent zaťaženia. Táto činnosť vedie k strate glykogénových zásob, ktoré sa nedokážu hneď nahradiť. Regenerácia prebieha niekoľko hodín až dní. Preto je veľmi dôležité správne dávkovanie a periodizácia zaťaženia anaeróbnymi podnetmi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Celoeurópsku iniciatívu Stop vivisekcii možno podporiť na stránke www.stopvivisection.eu do 1. novembra.
pred 9 rokmi
Najnovší album slovenskej speváčky Zuzany Smatanovej do života oficiálne uviedla dvojica montérov, aby podľa vlastných slov "namazali Smatanovej Dvere."
pred 8 rokmi
Na vzatie poslanca do väzby či jeho zadržanie však bude potrebný súhlas parlamentu.
pred 6 rokmi
Za odchádzajúcim letom ostalo ešte pár videoklipov, ktorým sme sa nestihli venovať, ale určite si zaslúžia aspoň malú pozornosť...
pred 8 rokmi
Predstavitelia spoločnosti o tom informovali v pondelok.
pred 7 rokmi
Námietku zaujatosti voči novému senátu Ústavného súdu SR (ÚS), ktorý mal rozhodovať o sťažnosti nevymenovaného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, podal prezident SR Ivan Gašparovič včera.
pred 7 rokmi
Zákonodarcovia dnes popoludní otvoria diskusiu k novele zákona o zdravotnom poistení. Lekári pracujúci v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti sa podľa nej dočkajú tretej etapy zvýšenia svojich platov.
pred 9 rokmi
Od momentu, kedy vstúpite na loď, je vám dvanásťposchodový kolos kompletne k dispozícii.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT