Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Akým spôsobom sa dá zvyšovať náročnosť tréningu? (8. časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 27.04.2008

B. superkruhový posilňovací tréning – podobá sa predchádzajúcemu režimu, ale medzi jednotlivými posilňovacími stanovištiami sú zaradené tridsať...
Akým spôsobom sa dá zvyšovať náročnosť tréningu? (8. časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

B. superkruhový posilňovací tréning – podobá sa predchádzajúcemu režimu, ale medzi jednotlivými posilňovacími stanovištiami sú zaradené tridsať minútové aeróbne bloky práce, napríklad skákanie na švihadle, beh na mieste, poskoky na trampolíne, jazda na bicykli a pod. Uvádza sa, že tento režim ovplyvňuje kardiovaskulárny systém ešte lepšie než jednoduchý kruhový posilňovací tréning. Nevýhodou oboch uvedených režimov je ťažšie zostavenie okruhu dvadsiatich stanovíšť v bežnej posilňovni, ktoré sú príliš malé, prípadne nedostatočne vybavené a dosť často preplnené. Kruhový tréning by sa tak dal realizovať len za predpokladu, že ostatní cvičiaci by len prihliadali vášmu tréningu. Pri zostavovaní kruhu stanovíšť pre športové družstvo je nevýhodou rozdielna úroveň silových schopností jednotlivých členov kolektívu, a tím aj nevyhnutnosť upravovať pre nich záťaž na jednotlivých stanovištiach. Tím sa naruší zásada veľmi krátkych prestávok medzi stanovišťami a kruhový tréning stráca svoj hlavný zmysel.

C. Sekvencia – tento tréningový režim býva tiež označovaný termínom PHA tréning (peripheral heart action). Jeho propagátorom bol známy americký kulturista slovenského pôvodu Bob Gajda. Vychádzal z poznatkov, že srdce samotné nestačí zaistiť návrat žilovej krvi, a preto má poruke stovky periférnych sŕdc – a tými sú práve kostrové svaly. Žily sú medzi svalmi a tie pri svojej každej jednej kontrakcii stlačia žilu a napomáhajú tak návratu krvi k srdcu. Režim sekvencie je podobný kruhovému tréningu, len sa používajú kratšie okruhy 4-6 cvikov. Sú opäť zoradené tak, aby neboli po sebe zaťažované rovnaké alebo blízke svalové skupiny. Tím sa dá predísť hromadeniu krvi v jednom svale a naopak docieliť maximálnu krvnú cirkuláciu a tím aj pozitívneho vplyvu na kardiovaskulárny systém. Tento režim sa ďaleko lepšie dá použiť aj v bežných posilňovniach, pretože menšie okruhy sa lepšie zostavujú, napriek tomu aby sa výrazne ovplyvnil chod posilňovne. Rovnako tak sa dajú kratšie okruhy zostaviť pri cvičení v byte alebo telocvičniach.

V ďalšom pokračovaní nášho seriálu „ako zvýšiť náročnosť tréningu“ si povieme niečo o intenzifikačných postupoch a metódach, pomocou ktorých sa dá tréning nielenže zlepšiť, ale dá sa pomerne jednoducho aplikovať na akéhokoľvek športovca. Pokiaľ sa venujete kulturistike alebo silovej príprave vrcholovo alebo len rekreačne, určite vám pojmy ako pyramída alebo superséria nebudú úplne cudzie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Hardvérovú akceleráciu, lepšie nástroje pre vývojárov, vyššiu bezpečnosť a podporu slovenčiny prináša prehliadač Internet Explorer 9
pred 9 rokmi
Patentový spis Carla Benza na ním vyvinuté „vozidlo s prevádzkou na plynový motor“ zaradilo UNESCO do registra svetového dokumentárneho dedičstva.
pred 9 rokmi
Dieťa, vychované medzi divokými opicami, žijúce vďaka vlastnej vynaliezavosti a podľa zákonov džungle, sa vracia do spoločnosti.
pred 6 rokmi
A sú chvíle, kedy sa aj v komerčnom segmente objaví niečo, čo zanechá nadšenie. Austrálčanka Sia má toho na rováši viac než dosť, no svojim aktuálnym singlom Chandelier prekonala hádam samú seba.
pred 7 rokmi
Prvému menovanému len nedávno vyšla kniha Malé domov (2013), Vlado Janček je známy ako autor kníh Motýľov (2005) a Kocúrov (2009).
pred 4 rokmi
Už oddnes sú v distribúcii nórsky film Harold a fínsky film Hundroš.
pred 8 rokmi
Špeciálne digitálne remixové EP obsahuje remixy skladieb Blues pro tebe a Svět je báječnej kout.
pred 8 rokmi
V rozhovore pre britský magazín New Internationalist to povedal zakladateľ kontroverzného projektu Julian Assange

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT