Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Akým spôsobom sa dá zvyšovať náročnosť tréningu? (8. časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 27.04.2008

B. superkruhový posilňovací tréning – podobá sa predchádzajúcemu režimu, ale medzi jednotlivými posilňovacími stanovištiami sú zaradené tridsať...
Akým spôsobom sa dá zvyšovať náročnosť tréningu? (8. časť)
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

B. superkruhový posilňovací tréning – podobá sa predchádzajúcemu režimu, ale medzi jednotlivými posilňovacími stanovištiami sú zaradené tridsať minútové aeróbne bloky práce, napríklad skákanie na švihadle, beh na mieste, poskoky na trampolíne, jazda na bicykli a pod. Uvádza sa, že tento režim ovplyvňuje kardiovaskulárny systém ešte lepšie než jednoduchý kruhový posilňovací tréning. Nevýhodou oboch uvedených režimov je ťažšie zostavenie okruhu dvadsiatich stanovíšť v bežnej posilňovni, ktoré sú príliš malé, prípadne nedostatočne vybavené a dosť často preplnené. Kruhový tréning by sa tak dal realizovať len za predpokladu, že ostatní cvičiaci by len prihliadali vášmu tréningu. Pri zostavovaní kruhu stanovíšť pre športové družstvo je nevýhodou rozdielna úroveň silových schopností jednotlivých členov kolektívu, a tím aj nevyhnutnosť upravovať pre nich záťaž na jednotlivých stanovištiach. Tím sa naruší zásada veľmi krátkych prestávok medzi stanovišťami a kruhový tréning stráca svoj hlavný zmysel.

C. Sekvencia – tento tréningový režim býva tiež označovaný termínom PHA tréning (peripheral heart action). Jeho propagátorom bol známy americký kulturista slovenského pôvodu Bob Gajda. Vychádzal z poznatkov, že srdce samotné nestačí zaistiť návrat žilovej krvi, a preto má poruke stovky periférnych sŕdc – a tými sú práve kostrové svaly. Žily sú medzi svalmi a tie pri svojej každej jednej kontrakcii stlačia žilu a napomáhajú tak návratu krvi k srdcu. Režim sekvencie je podobný kruhovému tréningu, len sa používajú kratšie okruhy 4-6 cvikov. Sú opäť zoradené tak, aby neboli po sebe zaťažované rovnaké alebo blízke svalové skupiny. Tím sa dá predísť hromadeniu krvi v jednom svale a naopak docieliť maximálnu krvnú cirkuláciu a tím aj pozitívneho vplyvu na kardiovaskulárny systém. Tento režim sa ďaleko lepšie dá použiť aj v bežných posilňovniach, pretože menšie okruhy sa lepšie zostavujú, napriek tomu aby sa výrazne ovplyvnil chod posilňovne. Rovnako tak sa dajú kratšie okruhy zostaviť pri cvičení v byte alebo telocvičniach.

V ďalšom pokračovaní nášho seriálu „ako zvýšiť náročnosť tréningu“ si povieme niečo o intenzifikačných postupoch a metódach, pomocou ktorých sa dá tréning nielenže zlepšiť, ale dá sa pomerne jednoducho aplikovať na akéhokoľvek športovca. Pokiaľ sa venujete kulturistike alebo silovej príprave vrcholovo alebo len rekreačne, určite vám pojmy ako pyramída alebo superséria nebudú úplne cudzie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Slovensko sa zapája do kampane Bez nenávisti na internete. Terčom tohto šíriaceho sa fenoménu známeho ako hate speech môže byť ktokoľvek.
pred 6 rokmi
V znamení hudby akordeónov z celého sveta sa ponesie v metropole Rakúska Medzinárodný akordeónový festival, ktorý odštartuje 22. februára.
pred 6 rokmi
Od nasledujúcej sezóny sa pre zmenu pravidiel prejde od súčasných 2,4-litrových osemvalcových motorom k 1,6-litrovým šesťvalcovým turbomotorom.
pred 7 rokmi
Národný park Tongariro leží v srdci severného ostrova a je skutočným skvostom.
pred 7 rokmi
Magický svet dobrých aj zlých snov, ktorý sa ukrýva v našich perinách, ožil v muzikálovej rozprávke vo formáte 3D.
pred 5 rokmi
Bohužiaľ, dnešná doba je veľmi nebezpečná. Ľudia sa až príliš často stávajú obeťami útokov zlodejov, násilníkov, pedofilov a drogovo závislých.
pred 8 rokmi
Chevrolet Camaro Cabrio Synegry Series Concept je štúdia Muscle Car, ktorá sa predstavila pri príležitosti tohtoročnej SEMA v Las Vegas (01– 04.11.2011).
pred 8 rokmi
Asi si ho ešte budete pamätať z prvej Československej Superstar.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT