Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Akým spôsobom sa dá zvyšovať náročnosť tréningu? (3. časť)

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 21.04.2008

Na túto otázku je pomerne jednoduchá odpoveď aj keď realizácia je už ak nie problematická tak aspoň s časti komplikovaná.
Akým spôsobom sa dá zvyšovať náročnosť tréningu? (3. časť)
Zdroj obrázku: Internet
 

Na túto otázku je pomerne jednoduchá odpoveď aj keď realizácia je už ak nie problematická tak aspoň s časti komplikovaná. Pokiaľ máte za sebou niekoľko ročný silový tréning, určite ste sa stretli s niečím takým ako stagnácia. Je to stav, kedy aj napriek podnetom z vonkajšieho prostredia nedochádza u vás k zmenám na svalovom aparáte a váš dojem je taký, že zostávate na jednej úrovni. Na 99% bude chyba v stavbe vášho tréningového programu a v spôsobe akým si zvyšujete tréningovú náročnosť.

Na zvyšovanie náročnosti tréningu sa podieľajú tieto faktory: počet opakovaní, hmotnosť záťaže, prestávky medzi sériami, počet sérií, počet tréningov v jednom týždni prípadne mesiaci, zmena tréningového plánu, zvýšený podiel aeróbnej činnosti, režim tréningu a iné.

Vhodné zosúladenie týchto spomenutých faktorov vytvára neobmedzené možnosti pri stupňovaní náročnosti tréningu. Ako prvý faktor, ktorý v podstatnej miere ovplyvňuje tréning je počet opakovaní.

Všeobecne sa doporučuje pre posilnenie svalstva dolných končatín záťaž umožňujúca uskutočniť pri maximálnom úsilí 15 opakovaní, pre svalstvo trupu a horných končatín 8-12 opakovaní. Začiatočníci si počas prvých tréningoch stanovia zodpovedajúcu hmotnosť pre daný počet opakovaní a pravidelne cvičia. Zaťažované svalstvo sa počas niekoľkých týždňov na túto záťaž adaptuje zvýšením sily.

Pri cviku, ktorý ste niekoľkokrát opakovali s najväčším úsilím, náhle pociťujete, že posledné opakovania vám idú ľahšie. Pridajte preto postupne jedno, dve alebo tri opakovania tak, že vždy posledné opakovanie je sprevádzané maximálnym úsilím. Akonáhle dosiahne počet opakovaní 18 pre dolné končatiny a 12-15 pre trup a horné končatiny, nezvyšujte ďalej počet opakovaní – zvýšte hmotnosť záťaže.

Po dokonalom zvládnutí systému práce so zvyšovaním a znižovaním počtu opakovaní pristúpte k druhému kroku, ktorým je zvyšovanie hmotnosti záťaže.

Ďalšie zvyšovanie počtu opakovaní by časom viedlo k výraznému rozvoji svalovej vytrvalosti a znížil by sa vplyv záťaže na tvar a napätie svalov. Zodpovedajúce zvýšenie hmotnosti záťaže prinúti sval pracovať opäť v nami požadovanom režime, ktorý sa praxou ukázal ako najlepší pre vplyv na tvar svalov.

Netrénovaným jedincom sa sila zvyšuje zo začiatku veľmi rýchlo, jej nárast môže časom dosiahnuť až 300% počiatočnej úrovne. Ženám zo začiatku narastá sila dokonca rýchlejšie ako mužom, čo je však výsledkom nižšej trénovanosti svalového systému pri začatí tréningu. Neskôr sa nárast sily spomaľuje, až stabilizuje a je potrebné pristúpiť k zložitejším postupom, pokiaľ chceme ďalej silu zvyšovať.

Problematiky postupného zvyšovania hmotnosti však patrí v kulturistickom tréningu u nás k najzložitejším. V minulosti bola väčšina dostupných posilňovacích prístrojov nie príliš šťastne riešená – najmenšia nastaviteľná záťaž bola pre začiatočníkov príliš ťažká, zvyšovanie záťaže bolo príliš hrubé, dôsledkom nevhodnej konštrukcie bolo silné trenie v priebehu pohybu a tým bolo skresľovaná aj predpokladaná záťaž.

Taktiež v minulosti stály nedostatok jednoručných činiek rôznych hmotností alebo nakladacích činiek na našom trhu bránil skutočne optimálnemu zvyšovaniu hmotnosti záťaže pri väčšine cvikov a tím sa aj znižovala účinnosť tréningu. V dnešnej dobe je už situácia úplne iná a na nedostatok kvalitných prístrojov a činiek sa nemožno sťažovať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Revival je komédia o štvorici bývalých muzikantov, ktorých slávna rocková skupina Smoke sa za nejasných okolností rozpadla ešte v roku 1972 a teraz sa rozhodli pre jej veľkolepý comeback.
pred 2 rokmi
Vianoce klopú na dvere a aj tento rok sa na trhu objavilo niekoľko vianočných albumov. Urobíme si špeciálne adventné dni uprostred týždňa a až do Vianoc si každý týždeň predstavíme jednu z najzaujímavejších tohtoročných vianočných nahrávok.
pred 6 rokmi
Nomináciám na 27. Film Independent's Spirit Awards vládne nemá snímka The Artist a apokalyptická dráma Take Shelter.
pred 5 rokmi
Mesiac S/2004 N 1 má priemer iba približne dvadsať kilometrov a nezaznamenala ho ani sonda Voyager 2, ktorá okolo Neptúna letela v roku 1989.
pred 5 rokmi
To, čo v konečnom dôsledku zachraňuje dobré meno tohto filmu, je herecké obsadenie. Sean Penn v hlavnej úlohe dokazuje svoje herecké kvality a je nádhernou ukážkou toho, ako dokáže z priemerného scenára uhrať maximum.
pred 6 rokmi
Pop-rocková skupina IMT Smile absolvuje na jar turné po slovenských mestách, v rámci ktorého odohrá jeden koncert aj v Prahe.
pred 5 rokmi
Michaela Houstona zožiera pocit viny za smrť svojej slávnej sestry
pred 5 rokmi
Tretia stanica skupiny JOJ - TV WAU sľubuje divákom rôzne reality šou, relácie o životnom štýle, ale aj romantické seriály a filmy.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT