Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Aktívne metódy regenerácie síl športovcov

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 15.09.2006

V každodennom športovom živote sa často stretávame s názorom, že ten, kto sa venuje nijakému vrcholovému športu,...
Aktívne metódy regenerácie síl športovcov
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

V každodennom športovom živote sa často stretávame s názorom, že ten, kto sa venuje nijakému vrcholovému športu, musí mať dobe vyvinutý hlavne svalový systém. Tento mu potom prirodzene zabezpečuje dosahovanie vrcholových výkonov, a to aj bez zvláštnej starostlivosti o tento systém, ktorý práve najčastejšie limituje konečný športový výsledok. Bežná je potom tendencia nebrať do úvahy nejaké tie nevyváženosti postoja, chôdze alebo iné následky bežných svalových dysbalncií. Často panuje mienka, že presilovanie a preťažovanie svalov patrí akosi samozrejme k špecifiku športu najmä vrcholového. Vyústením takéhoto názoru je potom známe príslovie: „Športom k trvalej invalidite“. Pritom treba znovu zopakovať, že svalová sústava predstavuje okolo 40% hmotnosti ľudského tela a hrá najčastejšie limitujúcu úlohu v konečnom športovom výsledku.

Podľa nášho názoru by si členovia realizačných tímov pri opakovaných zraneniach alebo športových neúspechoch mali častejšie položiť aj otázku, či športovci regenerovali, teda obnovovali svoje sily po zaťažení správne a dostatočne. Z toho vyplýva, že najdôležitejšie je docieliť tzv. relaxačno-uvoľňovaciu fázu tréningového procesu, teda využívať primerané kompenzačné cvičenia po každom nadmernom zaťažení pohybového systému a jeho svalovej časti predovšetkým. Dnes, keď sa regenerácia síl vrcholového športovca, ale aj každého civilizovaného človeka stala „módou“, čomu zodpovedá aj jej pravidelné presadzovanie ako súčasti tréningového procesu a denného režimu, sme svedkami ďalšieho extrému v rámci tzv. „spotrebiteľských“ tendencií. Je to kult prvkov pasívnej regenerácie. Športovec (alebo ktokoľvek z nás) je pri regenerácii vcelku pasívny a obnovu síl – regeneráciu - namiesto neho robí, či urýchľuje zdravotnícka technika, regeneračný pracovník alebo masér. Známe prostriedky pasívnej regenerácie – vodné a tepelné procedúry, masáž a sauna – sú dnes už pravidelnou súčasťou režimu nielen našich vrcholových športovcov, ale aj ktoréhokoľvek z nás, ak sa rozhodol „začať so sebou niečo robiť“, a tak bojovať proti následkom dnešnej civilizácie.

Naopak, u našich vrcholových športovcov aj u väčšiny z nás sa prejavuje tendencia podceňovať prvky tzv. aktívnej regenerácie. Pri nej väčšinu regeneračných procedúr vykonáva športovec sám a moderná zdravotnícka technika mu pritom iba pomáha. V čom sa prejavuje nedoceňovanie prostriedkov aktívnej regenerácie? Hlavne v nedocenení tzv. kompenzačných cvičení po zaťažení a v nedoceňovaní prvkov gymnastiky a akrobacie.

Žiaľ, sme svedkami jednostranného preťažovania, nedostatočného zaraďovania doplnkových športov do tréningu na jednom športovisku a podceňovania tréningu vo voľnej prírode. Veď koľkí naši mladí hokejisti nepoznajú okrem hokeja takmer žiaden iný šport či činnosť? Nevedia, čo je to plánovaný aktívny odpočinok počas vlastného voľna, hobby, čo je snaha o aktívnu psychickú relaxáciu a aktívne zvládnutie stresových stavov – autogénny tréning. Žiaľ tento stav je dnes už tak vžití v našej populácií, že potrvá určite mnoho rokov kým sa stým niečo spraví. Zatiaľ je to postavené len na určitom počte ľudí, ktorí si už uvedomili ako dôležité je či už pre nich alebo pre svojich zverencov, nepodceniť najmenší detail dlhodobej športovej prípravy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Nanovo zremixovaná a zmastrovaná nahrávka troch koncertov z amfiteátru Hollywood Bowl skupiny The Beatles bude k dispozícií na novom albume k filmu o tejto kapele v réžii Rona Howarda – The Beatles: Eight Days A Week – The Tourning Years.
pred 5 rokmi
Príručka spotrebiteľskej sebaobrany
pred 16 rokmi
Sotva prišiel na náš trh, zapísal sa do automobilovej siene slávy ako držiteľ titulu Auto roka na Slovensku.
pred 6 rokmi
Je to skoro 10 týždňov, kedy Adam Ďurica zverejnil prvýkrát svoj aktuálny singel Neľutujem. Za túto pomerne krátku dobu si pieseň stihlo obľúbiť kvantum ľudí rôznej vekovej kategórie.
pred 7 rokmi
Vláda schválila návrh novely zákona o rodičovskom príspevku. Novelou sa majú sprísniť podmienky pre poskytovanie rodičovského príspevku najmä v prípadoch, kde je starostlivosť rodičov o staršie deti nedostatočná, alebo je ich výchova ohrozená.
pred 9 rokmi
Nákaze pri jej bezhraničnom šírení sa pomáhajú každodenné nespočetné stretnutia množstva ľudí. Začína sa globálna pandémia...
pred 8 rokmi
Speváčka prežíva šťastné obdobie a stále komponuje. Jednu zo skladieb chce ponúknuť práve českej speváckej legende.
pred 8 rokmi
Lionel Richie sa niekde vyjadril, že Tuskegee je jedným z najdôležitejších albumov, aký kedy nahral.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT