Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 12. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Adaptačné zmeny pri aplikácií aerobiku

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 18.07.2007

Akákoľvek pohybová činnosť vykonávaná pravidelne a v dostatočne dlhej dobe má vplyv na niektoré systému v ľudskom organizme.
Adaptačné zmeny pri aplikácií aerobiku
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Akákoľvek pohybová činnosť vykonávaná pravidelne a v dostatočne dlhej dobe má vplyv na niektoré systému v ľudskom organizme. V prípade, že pohybová činnosť je vykonávaná racionálnym spôsobom prevládajú kladné zmeny či už na pohybovom aparáte alebo na niektorom z vnútorných systémov.

Rôzne formy športovej aktivity pod označením aeróbne predstavujú také činnosti, ktoré sú vykonávané za stáleho prístupu kyslíka. V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o adaptačných zmenách na dýchacom, srdcovo-cievnom, metabolickom pohybovom a psychickom systéme, ktoré sú dlhodobým aplikovaním tréningu aerobiku vyvolané.

Zo spomenutých systémov sa najväčšia vážnosť pripisuje srdcovo-cievnemu systému, ktorý je zodpovedný za dostatočný prísun krvi do pracujúcich svalov. Najvýraznejšie zmeny sa prejavujú na činnosti srdca a jeho objeme. Pri dlhodobom vytrvalostnom zaťažení dochádza k posilneniu svaloviny srdca, čo sa prejaví v jeho zväčšení. Takto zväčšené srdce sa považuje za znak trénovanosti a označuje sa ako športové srdce. Výhoda takto zväčšeného srdca spočíva v jeho väčšom vývrhovom objeme a teda aj zmenšenej pulzovej činnosti v pokoji.

Na druhej strane adaptované srdce dokáže vyvinúť podstatne vyššiu pulzovú frekvenciu na rozdiel od srdca bežného človeka a táto extrémna frekvencia sa dokáže v následnej odpočinkovej fáze oveľa rýchlejšie znížiť. Takéto zmeny na srdcovom svale vytvárajú z tohto svalu výkonnejší a efektívnejší spôsob zásobovania krvou. Súčasťou adaptácie na telesné zaťaženie je i pokles krvného tlaku v pokoji, ale najmä pri telesnom zaťažení, čo prispieva k hospodárnej regulácií krvného obehu. Samozrejme, že spomenuté adaptačné zmeny sú rôzne podobne ako je rôzny obsah aerobiku a jeho formy.

Ďalším systémom ľudského tela u ktorého dochádza k výrazným adaptačným zmenám je dýchací systém. Vplyvom aerobiku ako aeróbnej aktivity dochádza k zvýšeniu vitálnej kapacity pľúc ako aj k zmenám ventilácie a výmene plynov. Podľa druhu a intenzity aerobiku (vysoký, nízky, step, aqua...) sa prejavia aj patričné zmeny. Vysoký aerobik, ktorý predstavuje asi najväčšiu záťaž pre organizmus vyvoláva podstatne výraznejšie zmeny ako je tomu u nízkeho aerobiku.

Pohybový systém je tvorení svalmi, ktoré ovplyvňujú celý pohybový prejav. Aerobik pôsobí adaptačnými zmeny predovšetkým na štruktúru svalov, ktoré sa menia podľa charakteru a druhu aerobiku. Príliš vytrvalostná pohybová činnosť pôsobí na zrod väčšieho množstva pomalých svalových vlákien a naopak. Počet mitochondrií, ktoré sú zodpovedné za oxidatívne procesy v svalových bunkách sa mení podľa charakteru zaťaženia. V dôsledku týchto zmien je trénovaný sval schopný pracovať v podstatne dlhšom časovom pásme a jednotlivé kontrakcie sú rýchlejšie. Nesmieme zabudnúť ani na hospodárnejšie využívanie energie, ktorá je získavaná zväčša z tukových rezerv a preto je aerobik vhodným športom pri redukcii hmotnosti. Vzhľadom k rozmanitosti a širokospektrálnosti štýlov a k nie úplne jednotným štandardom pre presné diferencovanie nízkeho a vysokého aerobiku sú výsledky v tejto oblasti častokrát až protichodné.

Taktiež dochádza k rozvoju silových schopností, zvlášť pri aplikovaní aerobiku spoločne s doplnkovou záťažou (činky, lopty, stepery). Rozvoj silových schopností sa podľa druhu aerobiku môže pohybovať od 10 – 50% maximálnej sily. Ešte sme nespomenuli psychické zmeny, ktoré sú často hlavným motívom pri pravidelnom a dlhodobom cvičení. Radosť z pohybu je podmienená množstvom hormónu beta-endorfínu, ktorý sa vylučuje pri pohybovej činnosti. Aerobik pomáha budovať a rozvíjať také vôľové vlastnosti ako je sebadôvera, sebaúcta, morálne a hodnotové kritéria ako aj schopnosť koncentrácie, tvorenia a relaxácie.

Rôzne formy aerobiku vytvárajú rozdielne predpoklady pre zmeny na spomenutých systémov. Je už len na vás, do akej miery a ktoré systému si chcete rozvinúť a naopak ktoré zaťažovať pomenej a podľa toho si zvoliť aj vhodnú formu tejto pohybovej činnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Za päť rokov si slovenské astronomické nádeje priniesli z olympiády tri zlaté medaily, jednu striebornú a tri bronzové
pred 7 rokmi
Obyvatelia Hirošimy si v pondelok pripomínajú 67. výročie zhodenia atómovej bomby na toto japonské mesto.
pred 7 rokmi
Obžalobu podali na jednu z dvoch známych skupín tzv. bankomatovej mafie, ktorá bankomaty rozbrusovala, nie tá, ktorá ich vytrhávala silnými autami.
pred 5 rokmi
Parlament bude diskutovať aj o zjednodušení grantov na výskum a vývoj.
pred 4 rokmi
Dvaja hudobní velikáni, spevák Richard Müller a gitarista Andrej Šeban, si zaspomínajú na kamaráta, skladateľa, textára a jedinečnú osobnosť Jara Filipa.
pred 8 rokmi
Kapela Mukatado začala pred týždňom nahrávať vo svojom domácom PJ SOUND STUDIU svoj nový album.
pred 9 rokmi
Hurts - nové elektronické duo z Manchesteru, ktorého členmi sú spevák Theo Hutchcraft a Adam Anderson (klávesy, gitara).
pred 6 rokmi
Celeste Buckingham opäť balí kufre a vyráža smer Európa. Fanúšikom chce osobne predstaviť svoj druhý sólový album „Where I Belong“, ktorý oficiálne vydáva už dnes.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT