Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vek drogovo závislých Slovákov klesá

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 28.05.2013

Najčastejšie sa u nás užíva marihuana, jej užívanie vykazuje alarmujúce čísla najmä u stredoškolákov
Vek drogovo závislých Slovákov klesá
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Súčasné drogové prostredie na Slovensku sa oproti minulosti zmenilo. Kým povzbudzujúcou správou je, že na Slovensku sa z drogovej závislosti lieči čoraz viac užívateľov drog, smutnou informáciou je, že ich vek klesá. Uvádza sa tak v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Eva Slováková z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva. Dominantné postavenie na drogovom trhu má marihuana. "Jej užívanie vykazuje alarmujúce čísla najmä u stredoškolákov," píše sa v tlačovej správe. Kým v roku 1995 malo skúsenosť s touto drogou necelých 9 percent z nich, v roku 2011 prieskum ukázal, že až 27 percent stredoškolákov túto drogu vyskúšalo.

Európska správa o drogách za rok 2013 uvádza, že v roku 2011 absolvovalo liečbu závislosti až 1,2 milióna Európanov. Tento počet je rekordný. Podobný rastúci trend liečení drogovo závislých zaznamenávame aj na Slovensku, v roku 2011 absolvovalo liečbu v ústavných zdravotníckych zariadeniach 1 609 ľudí. Takmer polovica z nich sa liečila prvýkrát a takmer tri štvrtiny z nich mali menej ako 20 rokov. Medzi liečenými mali najväčšie zastúpenie užívatelia stimulačných látok a tí, ktorí si drogu dávali injekčne. "Žiaľ, v Slovenskej republike narastá trend užívania psychoaktívnych látok, vrátane kombinácie nelegálnych látok s legálnymi, akými sú alkohol alebo kontrolované lieky na predpis," povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Alarmujúci je podľa rezortu aj klesajúci vek tých, ktorí drogu užili prvýkrát. Viaceré prieskumy poukazujú na to, že s alkoholom a tabakom sa stretávajú už desaťročné deti a skúsenosti s nelegálnymi drogami majú žiaci posledných ročníkov základných škôl, prípadne študenti prvých ročníkov stredných škôl. Riaditeľ Odboru koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog na ministerstve zdravotníctva Imrich Šteliar hovorí, že v roku 2011 sa z drogovej závislosti liečilo až 14 detí vo veku do 14 rokov.

Najčastejšie išlo o závislosť od marihuany, prípadne o problémy s prchavými látkami. V skupine tínedžerov sa počet liečených zvýšil až 20-násobne, liečbu absolvovalo 302 mladých a viac ako tretina z nich práve pre kanabis.

Vo finálnej fáze prípravy je Národná protidrogová stratégia 2013 - 2020, ktorá má prevencii a boju proti drogám pomôcť. Jej hlavnou úlohou je znížiť dopyt po drogách, potlačiť drogovú kriminalitu a nelegálny trh s drogami. Zlepšiť má tiež šírenie výsledkov monitorovania a dôsledne ich využiť pri tvorbe opatrení. "Musíme pôsobiť preventívne, vrátane nežiaducich sprievodných sociálnych javov, ktoré súvisia s užívaním drog," dodáva Zvolenská.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Mazda Motor Corporation uvádza pre japonský trh špeciálny štýlový model svojho ikonického dvojmiestneho roadsteru sklápacou tuhou strechou.
pred 6 rokmi
Zaviedlo vás niekedy vaše rozhodnutie do slepej uličky? Zradila vás vaša intuícia? A môžu chyby, prehry a neúspechy posúvať človeka aj smerom nahor?
pred 7 rokmi
Výroba sa presúva do areálu firmy v Leviciach.
pred 7 rokmi
Prvotriedny stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózna reportérka denníka Chronicle Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásna mariňáčka Franky Cook (Angelina Jolie), spoja svoje sily aby zistili, kto má zdrvujúce útoky na svedomí.
pred 7 rokmi
DEŇ NARCISOV: Dobrovoľníci rozdajú 1,2 milióna narcisových odznakov V doterajších 17 ročníkoch Dňa narcisov vyzbierala Liga proti rakovine 9 339 000 eur.
pred 9 rokmi
Meno Tina Turner sa spája s projektom Children Beyond, na ktorom sa podieľala spolu so speváčkou kresťanských songov Regulou Curtis a budhistickou speváčkou Dechen Shak-Dagsay.
pred 10 rokmi
Najexkluzívnejšie prevedenie LFA...
pred 9 rokmi
Divácky príťažlivý príbeh odohrávajúci sa v strede oceánu, kde naozaj niet úniku pred bláznivým psychopatom, ktorý je odhodlaný naozaj na všetko, len aby ukojil svoje chúťky.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT