Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Úloha športu v živote mladých Európanov

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 07.06.2012

Rodičia vo všeobecnosti oceňujú športovanie a povzbudzujú deti k fyzickým aktivitám. Na Slovensku je najrozšírenejším spôsobom motivácie detí k športovaniu spoločný pohyb s rodičmi.
Úloha športu v živote mladých Európanov
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Rodičia mladých Európanov považujú lepší zdravotný stav a telesnú kondíciu za najväčšie výhody, ktorými prispieva šport k vývinu ich detí. Potvrdzuje sa to aj v správe „Šport v živote mladých Európanov“ , ktorú dala vypracovať spoločnosť Procter & Gamble (P&G). Rodičia vo všeobecnosti oceňujú športovanie a povzbudzujú deti k fyzickým aktivitám. Na Slovensku je najrozšírenejším spôsobom motivácie detí k športovaniu spoločný pohyb s rodičmi. Len 8 % rodičov však posiela svoje deti do táborov.

Ako rodičia vedú deti k športovaniu?

Na základe výsledkov z krajín, v ktorých sa prieskum uskutočnil, vyplynulo, že lepší zdravotný stav a telesná kondícia sú hlavnými výhodami, ktoré deťom a mládeži prináša šport (Lotyšsko – 75 %, Litva – 68 %, Estónsko a Slovensko – 70 %, Chorvátsko – 60 %, Poľsko – 53 %). Ďalšími dôležitými výhodami sú: príležitosť objavovať a učiť sa nové športové disciplíny, rozvíjanie tímového ducha, učenie sa férovej súťaži a zlepšenie pocitu vlastnej pohody.

V správe pre P&G sa potvrdzuje, že Európania si šport nielen cenia, ale aj povzbudzujú deti k fyzickým aktivitám. Rodičia zo Slovinska (65 %), Estónska (62 %), Česka (41 %), Slovenska (40 %) a Chorvátska (40 %) povzbudzujú deti k športovaniu tak, že sa spolu s nimi zapájajú do rôznych druhov športových aktivít. Litovčania (60 %), Poliaci (45 %) a Maďari (40 %) radšej motivujú deti tým, že im vysvetľujú výhody športu. Podľa Estóncov (29 %) významnú úlohu v zapájaní sa detí do športu zohrávajú športové tábory. Na Slovensku patrí medzi najrozšírenejšie spôsoby povzbudzovania detí k športu spoločný pohyb s rodičmi.

Na fyzickú aktivitu dieťaťa majú vplyv obaja rodičia, mama aj otec. Zvyčajne je to však práve mama, kto organizuje voľný čas rodiny a často býva hlavnou motivátorkou, ktorá povzbudzuje dieťa, aby sa zapájalo do viacerých športových aktivít. Mamy často pomáhajú deťom usmerniť športové záujmy a povzbudzujú ich k zapájaniu sa do športu. Mladých športovcov podporujú aj po organizačnej stránke a to tak, že ich vozia do tréningových alebo športových zariadení, pripravujú im jedlo a športové oblečenie. Aj napriek tomu, že samy nešportujú, úlohu športu vo výchove dieťaťa vnímajú pozitívne. Často sa aktívne podieľajú na každodenných prípravách, alebo povzbudzujú deti počas významných podujatí.

Futbal, cyklistika, beh – najobľúbenejšie športové disciplíny v strednej Európe
Pokiaľ ide o pravidelnosť športovania, prvé miesta obsadzujú Česi: podľa správy P&G 80 % Čechov športuje pravidelne, po nich nasledujú Slováci (75 %) a na treťom mieste sa umiestnili Slovinci (72 %). Najpopulárnejším športom dospelých Európanov je cyklistika, ktorú uprednostňujú Maďari, Slováci, Chorváti, Estónci, Lotyši a Litovčania. Ďalšou obľúbenou športovou disciplínou je beh (Slovinsko – 45 %). Najobľúbenejším tímovým športom je futbal, pričom na prvé miesto ho kladú Poliaci (30 %) a Česi (28 %). Na Slovensku patrí medzi najrozšírenejšie športy rýchla chôdza – 47 % a bicyklovanie 22 %.

Spomedzi športov deti najviac obľubujú futbal (Lotyšsko – 16 %, Estónsko – 25 %), po ňom nasledujú basketbal a tanec (Litva – 24 %, Lotyšsko – 15 %) a plávanie (Lotyšsko – 16 %, Estónsko – 19 %). Ak športujú s deťmi aj rodičia, európske deti zvyčajne trávia voľný čas cyklistikou (47 % – Slovensko, 26 % – Slovinsko, 20 % Lotyšsko) a hraním hier, ako je naháňačka a schovávačka, ale aj tímovými hrami, napríklad futbalom alebo volejbalom (Slovinsko – 48 %, Slovensko – 47 %, Litva – 45 %, Poľsko – 24 %, Maďarsko – 29 %, Chorvátsko – 14 %) a plávaním (Slovensko – 34 %, Poľsko – 11 %).

Zo správy pre P&G vyplýva, že Európania si cenia šport ako dôležitú súčasť svojho života a života ich detí. Zastávajú názor, že šport učí mladých ľudí disciplíne, tímovej práci, a tak zvyšuje ich pocit vlastnej pohody. Výsledky potvrdzujú, že rodičia zohrávajú kľúčovú úlohu v povzbudzovaní a motivovaní detí, aby sa začali venovať športu. S ich podporou sú deti ochotnejšie navštevovať športové krúžky a získavať nové zručnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Kúrenárske, vodoinštalačné a plynoinštalačné pr...
Predaj navijakov a offroad príslušenstva pre te...

245 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 106.79 m2, novos...
990.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 110 m2
30 600.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 3 400 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Konečne prichádza na Slovensko prelomové dielo o jedinečných nástrojoch osobnostného rastu – Nástroje.
pred 7 rokmi
Poslanec Jozef Mihál (SaS) navrhuje zvýšiť jednorazový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti zo súčasných 368 eur na 829,86 eura.
pred 9 rokmi
Premiér požiada poslancov o vyslovenie dôvery na piatkovej mimoriadnej schôdzi.
pred 9 rokmi
Takmer istý Obamov republikánsky vyzývateľ však odmietol zverejniť okruh mien, z ktorých bude vyberať svojho kandidáta na viceprezidenta.
pred 8 rokmi
18. ročník tohto festivalu, ktorý vypukne na letisku v Hradci Králové, všetkých už 3. júla 2012 presvedčí o multižánrovosti.
pred 7 rokmi
Vedecké pracovisko by malo priniesť výsledky najmä v oblasti medicíny.
pred 5 rokmi
Neuveriteľných 30 rokov prešlo od čias, čo Tina Turner vydala legendárny album Private Dancer. Pri príležitosti jubilea vyšla nahrávka opäť, v dvojdiskovej verzii, doplnený o bonusové CD.
pred 8 rokmi
Vojnový zločinec László Csatáry už nie je v Maďarsku v domácom väzení.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT